Svitavsko - Maškary půjdou dům od domu

Benátky - Spolek benátských žen spolu s divadelníky ze souboru Vostřebal zvou všechny na sobotu na „Masopustní průvod po vsi“. Sraz je ve 13 hodin u kapličky. Maškary chodí dům od domu, kde je už vždy očekávají s malým pohoštěním.

Polička – V sobotu bude v přednáškovém sále Centra Bohuslava Martinů zpřístupněna putovní výstava Má vlast.Panelová výstava představí vesnice, které se v uplynulých letech zúčastnily soutěže Vesnice roku.

Mezi tyto vesnice patří také nedaleká obec Telecí, která si ze soutěže odnesla v roce 2001 Zelenou stuhu v péči o zeleň a krajinu, v roce 2006 Cenu za vzorné vedení obecní kroniky a v roce 2009 Oranžovou stuhu za spolupráci se zemědělským subjektem.

Neméně hodnotná je Koláčová cena, která byla udělena za nejchutnější koláč, který bude podáván také na zahájení výstavy.Úvodní slovo na vernisáži, která začne v šestnáct hodin, pronese Drahomíra Kolmanová a starosta obce Telecí Jaroslav Šimon. Při zahájení výstavy vystoupí dívčí sbor z poličského gymnázia pod vedením Elen Erbesové.

Výstavu, která potrvá do 31. března, můžete zhlédnout denně mimo pondělí od devíti do dvanácti a od půl jedné do šestnácti hodin.

Polička – Už popáté připravila poličská oblastní charita pro děti z blízkého i širokého okolí karneval.

Po loňské „karnevalové pouti“ se tuto neděli ve čtrnáct hodin ve spolkovém domě Jordán můžete vypravit do vesmíru.
Účastníci se dostanou do prostředí NASA, na Měsíc nebo mezi marťany. Celé odpoledne budou při vesmírných cestách zdolávat nástrahy a úkoly, aby si z „vesmírného karnevalu“ odnesly poklad z Měsíce. Pro děti je připravena také bohatá tombola, stánek s občerstvením a samozřejmě hudba k tanečnímu reji masek.

Oblastní charita pořádáním dětského karnevalu vždy spojuje příjemné s užitečným. „Je příjemné využít nápaditosti a potenciálu charitních pracovníků a uspořádat pěknou akci pro veřejnost. Zároveň výtěžek z akce, doplněný o dary od sponzorů, přinese užitek klientům s mentálním postižením z AC dílen a denního stacionáře,“ sdělila Štěpánka Dvořáková z poličské oblastní charity. Za získané prostředky pro ně nakoupí výukové hodiny pohybové a taneční terapie v příštím školním roce.

Orlickoústecko - Legoměsto ve Vysokém Mýtě

Vysoké Mýto – Do modlitebny evangelické církve ve Vysokém Mýtě se můžete v neděli přijít podívat na „Legoměsto 11m² aneb Co vznikne, když se spojí: dětská fantazie + 500 000 kostiček lega + biblický příběh“. V půl jedenácté začíná veřejná bohoslužba se slavnostním otevřením „legoměsta“. Prohlídky pro veřejnost skončí v 15 hodin. Projekt stavby legového městečka o velikosti 8 x 3,5 m je určen pro děti od 6 do 12 let. Děti si vymyslí a postaví báječné město ve třech dnech. Čtvrtý den, 20. února, své „dílo“ ukážou všem. Součástí projektu je podpora dětské kreativity a důraz na důležité životní principy prostřednictvím biblických příběhů.

Lanškroun – Kulturní centrum Lanškroun a evangelický sbor pořádají hudební nešpory, na kterých se představí Martina Krigová a Michal Ševčík. Pořad Cimbál a jeho cesta světem hudby začíná v neděli od 16 hodin v místním evangelickém kostele.

Roháči z Lokte je název pátečního trampského a folkového koncertu, který začne v 19.30 hodin v sále lanškrounského zámku. Dnes již legendární trampská skupina oslavila 25 let své činnosti, vydala nové album, které obsahuje 22 písní, z nichž dvě třetiny již zlidověly, některé písně jsou zbrusu nové. Kapela Roháči má pestrý repertoár, který nepodlehl nikdy módním trendům.

Chrudimsko - Veselý Kopec místem tradiční masopustní obchůzky

Veselý Kopec – V sobotu 19. února od 10 hodin budete mít jedinečnou příležitost vidět a zažít masopustní obchůzku tradičních masek z Hlinecka v Souboru lidových staveb Vysočina na Veselém Kopci. Tento projev lidové kultury byl v listopadu roku 2010 pro svou jedinečnost zapsán na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. V letošním roce jej na Veselém Kopci předvedou obyvatelé vesnice Vortová u Hlinska. V 10 a ve 13 hodin bude uděleno povolení k obchůzce. V 15 hodin bude obchůzka zakončena rituálem nazvaným Porážení kobyly (jedna z masek). Návštěvníci si budou moci prohlédnout tradiční masky strakatého, ženušky, turků, kobyly, slaměného kominíka a dalších. V Hospodě Na Vejměnku v areálu skanzenu se v tento den uskuteční i staročeská zabijačka. Veselý Kopec bude po skončení tohoto programu uzavřen do začátku nové návštěvnické sezony, která začne před Velikonocemi v sobotu 23. dubna.

Chrudim – V sobotu se uskuteční mezi 10. a 18. hodinou ve městě Den zdraví s pupečníkovou krví. Cílem akce je zvýšit povědomí široké veřejnosti o pupečníkové krvi a jejím využití k záchraně lidského života. V rámci akce si budou moci nastávající maminky nechat změřit krevní tlak, eventuálně hladinu krevního cukru, k dispozici bude porodní asistentka připravená poradit se vším, co se týká těhotenství, příchodu miminka na svět a odběru pupečníkové krve. Tým pracovníků najdete v chrudimském hypermarketu Albert.

Miřetice – TJ Tatran Miřetice pořádá tradiční sportovní ples, který se koná v sobotu 19. února v sále restaurace U Mrázků, hraje Pardubická šestka, pořadatelé připravili bohatou tombolu.

Pohled – Obec Mladoňovice srdečně zve na Dětský karneval, opět s tanečním mistrem Černým v neděli 20. února od 14.30 hodin v Kulturním domě v Pohledu. Na programu je slavnostní průvod masek, hry, soutěže a hádanky, malé pohoštění a tancování bez ustání.

Pardubicko - Nový minimuzikál na Malé scéně představí rokenrolového krále

Pardubice – Milovníci rock´n´rollu mohou navštívit v neděli od 18 hodin Malou scénu Východočeského divadla ve dvoře, kde na ně čeká autorský muzikál Benny Rock´n´Roll Star v režii Jiřího Seydlera. Jedná se o třetí z řady oblíbených populárně naučných přednášek, na kterých se diváci vydají po stopách hudebních žánrů. Rekonstrukcí osudů rock´n´rollového krále Bennyho Rock´n´Roll Star provedou známí „akademici“ Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák, kteří si k sobě tentokrát přizvali ještě akademického nováčka Josefa Vránu a kapelu Můžete si za to sami!

Pardubice – Přírodovědná sekce Klubu přátel Pardubicka pořádá v sobotu 19. února zajímavou vycházku s odborným výkladem a popisem dřevin v Tyršových sadech. Bude to jedna z posledních možností, jak si celý park takto projít a dozvědět se mnohé zajímavosti o jeho historii i přírodních zvláštnostech ještě před tím, než bude zahájena jeho rekonstrukce. Sraz účastníků je ve 14 hodin u pomníku rudoarmějců u vchodu do parku.

Pardubice – Pardubické hudební těleso Promile slaví deset let. Od podzimu 2010 do podzimu 2011 pořádá koncertní turné, které vyvrcholí v sobotu 19. února od sedmnácti hodin v pardubickém klubu Ponorka. Speciálním hostem akce bude slovenská punková legenda Konflikt. Mezi dalšími hosty budou i Deem, Sešlost a Pavilon 9. Na večírku budou připravena různá překvapení. Samotná skupina Promile se ukáže v nejedné sestavě a představí dokonce i skladby z chystaného alba.

Královéhradecko - Hvězdárna bude patřit nejen dětem

Hradec Králové – Hvězdárna na Novém Hradci nabízí o víkendu program jak pro děti, tak i pro dospělé. Od dvou hodin odpoledne je na programu pozorování Slunce, na třetí hodinu připraven program pro děti. Ty si mohou prohlédnout zimní hvězdnou oblohu s astronomickou pohádkou Psí hvězda v planetáriu. Pro dospělé je při jasné obloze připraven večerní program i pozorování zajímavých objektů.

Hradec Králové – Až do neděle bude v hradeckém Aldisu výstava akvarijních ryb. V neděli budou k vidění už jen do pěti hodin odpoledne. Návštěvníci si mohou prohlédnout více než 80 nádrží, v kterých plave 130 druhů akvarijních ryb. Samozřejmě nechybí ani prodej akvaristických potřeb, pomůcek, krmiva a literatury.

Hradec Králové – Novou divadelní show v hradeckém Divadle Drak uvádí v pátek 18. a v úterý 22. února taneční skupina Křečkovi muži. Taneční skupina roku 2008 a finalisté oblíbené soutěže Česko-Slovensko má talent oprášili svá pera a sepsali novou komedii s názvem „Divadlo aneb Jak to málem dopadlo“.

Rychnovsko - Divadelní ples aneb Nechte na hlavě…

Dobruška – V pátek od 20 hodin se v kulturním domě koná Divadelní ples aneb Nechte na hlavě… s heslem „Hlavě, ve které nic není, nepomůže ani to, že je pomazaná, ale pouze nasazený klobouk…“ Během večera budou připomenuty některé divadelní hry, ve kterých pokrývky hlavy sehrály jednu z hlavních rolí. K tanci a poslechu zahraje skupina TROP z Olešnice v Orlických horách.

Skuhrov nad Bělou – Od pátku až do neděle máte možnost účastnit se již III. ročníku Sluneční jógy. Pod vedením učitele pana Michela Doffe z Francie se může široká veřejnost i začátečníci naučit cvičit tento unikátní druh jógy, která je fyzicky méně náročná, přináší radost, uklidnění a energii. Do tělocvičny Základní školy ve Skuhrově nad Bělou, kde se cvičení uskuteční, si s sebou přineste teplé volné oblečení, karimatku, deku a meditační polštářek.

Náchodsko - Lakomec zavítá do Jiráskova divadla

Hronov – Divadelní společnost Josefa Dvořáka nastudovala na motivy hry Lakomec J. B. P. Molièra divadelní komedii Chudák Harpagon aneb Chudák já, kterou uvede tuto sobotu v 19.30 hodin v Jiráskově divadle. Dramatické vyprávění o stařičkém človíčkovi, kterému všichni ztrpčují život tím, že po něm něco chtějí. Zejména peníze. A človíček nerad dává a nedá a nedá … V hlavní roli Josef Dvořák.

Broumov – Malý hudební festival 1. miniŠrumec vypukne v sobotu 19. února ve 20 hodin v klubu Ambra v Olivětíně. V programu vystoupí: polská skupina Cockroach (crossower-metal) a kapely Need of Activity (rap-alternative/Podkrkonoší) a Kluci z marmelády (inde punk/Broumov).

Hronov – Maškarní rej pro děti nazvaný Horolezci, horolezkyně, horolezčata se uskuteční v neděli 20. února od 15 hodin v Sále Josefa Čapka. Přijďte si zařádit. Ať už slaníte z Adršpašských skal nebo odjinud, v Hronově jste vítáni. Připraveny jsou soutěže s hodnotnými cenami i tanec a zpěv. Hrát bude skupina Modus. Vstupné 50 Kč, masky zdarma.

Jičínsko - Masky, muzika a hodování

Ostružno – V neděli 20. února začíná ve 14 hodin na návsi a faře venkovský masopust. Bude ve znamení průvodu masek vsí, muziky a hodování na faře. Zpívají, hudují a hodují Literácy Jitčín a Vy! Přineste pamlsky pro medvěda, koně či Masopusta.

Veliš – V sobotu 19. února se v kulturním domě ve Veliši uskuteční 3. ročník Novoročního setkání nejlepších westernmanů z České republiky. Účast přislíbil úřadující mistr Evropy z Itálie Michail Sedišev. Samotná soutěž v hodu nožem a tomahavkem začne v 9 hodin dopoledne. Od 20 hodin se bude konat tradiční country bál. Uvidíte i westernovou show s biči, noži a tomahavky. Na závěr zatančí kankán Bukvické dračice.

Lázně Bělohrad – Mateřské centrum Běloušek pořádá v sobotu 19. února od 14 hodin masopustní průvod v maskách pro děti všech věkových kategorií a jejich rodiče. Start: autobusové nádraží Lázně Bělohrad. Na programu: průvod městem, soutěž o „nej“ masku, občerstvení zajištěno

Trutnovsko - Telemark festival zve na první ročník

Pec pod Sněžkou – V sobotu se na sjezdovce Javor v Peci pod Sněžkou koná první Telemark festival. Pro zájemce bude k dispozici telemarková půjčovna a lekce po celý den zdarma. Lidé se mohou zúčastnit dvoukolového závodu v telemark classic (obří slalom, skok, běh), který začne v 11 hodin pro kategorie muži a ženy. Startovné je 300 korun. Vyhlášení vítězů se koná v 17 hodin na Havlově boudě, kde bude také připravena telepárty s živou hudbou.

Trutnov – První reprezentační ples města Trutnova se uskuteční v pátek od 20 hodin ve společenském centru Uffo. K tanci i poslechu hraje Orchestr Václava Hybše, hostem večera bude Eva Pilarová. Na programu je řada předtančení, předpůlnoční a popůlnoční překvapení, bohatá tombola.