Svitavsko - Po stopách zločinu do sokolovny

Litomyšl – Tancechtiví se mohou těšit na sobotu do sokolovny. Ve dvacet hodin začnou sokolské šibřinky. Motto těch letošních je „Po stopách zločinu“. Proto jsou kostýmy a převleky vážící se k tomuto tématu vítány.

Moravská Třebová – Při příležitosti 75. výročí skautingu v Moravské Třebové vznikla jubilejní publikace, která mapuje historii skautského hnutí ve městě od jeho počátků do konce devadesátých let. Úvodní slovo na křtu knihy pronese hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Polička – První kolo soutěže, jejíž účastníci mají možnost vyhrát koncertování na festivalu Poličské rockoupání 2011, se koná v sobotu od 18 hodin v Divadelním klubu. Vystoupí kapely z regionu Myrmydons, Mezcal, Blabovy stromy, Vodotěsná kočka, Fast bag, Scarecrow nebo Regained. Druhé kolo je naplánováno na druhý duben.

Orlickoústecko - Závody kolem Bukové hory

Červenovodské sedlo – Na zdejších běžkařských tratích se o víkendu pojedou závody psích spřežení o Pohár Lady Bright Magadan. Organizátoři z klubu Bílá stopa očekávají příjezd zhruba čtyř až pěti desítek závodníků nejen z Česka, ale i z Polska nebo Slovenska. Závody budou zahájeny v pátek. Noční etapa odstartuje v 19 hodin, sobotní v 11 hodin a nedělní v 10 hodin.

Přívrat – V obci u České Třebové se v sobotu uskuteční další, v pořadí šesté Zimní údolní hry. Uspořádá je opět Družstvo Miroslavovy země, tentokrát na téma „Dařbuján a Pandrhola“. Recesní klání v netradičních disciplínách začne na Kocandě ve 14 hodin. V sále hostince U Popelky se večer uskuteční diskotéka.

Česká Třebová – Do Skiareálu Peklák v České Třebové se můžete v neděli přijít podívat na bláznivé závody pro všechny s názvem „Sjezd na čemkoliv“. Začátek přehlídky „vozidel“ je naplánován na 14 hodinu. Prezentace je od 13.30 do 14 hodin, samotný start závodu je od 14.30 hodin. Závod se uskuteční na sjezdovce Zahrádky. Zváni jsou jezdci s originálními vozidly a samozřejmě diváci, kteří se zároveň ocitnou v roli porotců.

Chrudimsko - Ondřej Havelka dokáže vždy překvapit

Chrudim – Ondřej Havelka a Melody Makers zavítají do Chrudimi v neděli 27. února. Od 19 hodin zahrají ve Velkém sále chrudimského Muzea. Ondřej Havelka a jeho Melody Makers se zabývají autentickou interpretací populární hudby období raného a vrcholného swingu počátku let třicátých až k raným letům čtyřicátým. Ondřej Havelka na jevišti rád improvizuje, nechybí mu humor a své publikum vždy příjemně překvapí.

Žumberk – Dobrovolní hasiči v Žumberku pořádají v sobotu 26. února od 14 hodin v budově úřadu městyse dětský karneval. Připravena je bohatá dětská tombola s 500 cenami. Budou vyhlášeny nejhezčí a nejnápaditější masky, děti si budou moci zasoutěžit a chybět nebude ani tanec. Zábavné odpoledne večer zakončí karnevalová veselice v maskách i bez nich. Po celý den bude přichystáno chutné občerstvení, k tanci a poslechu hraje DJ – JM.

Pardubicko - Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích

Pardubice - Tento víkend se ve Východočeském divadle v Pardubicích koná premiéra hry Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích. Jedná se o satirickou komedii podle původního textu Ephraima Kishona, jehož dramatizace vznikla přímo pro pardubické divadlo a jeho herce. Diváci toto představení uvidí poprvé v sobotu 26. a v neděli 27. února od 19 hodin.

Pardubice – V pátek zahraje od 20 hodin v Kulturním domě Hronovická legendární kapela Katapult. Ta se vrací v nové sestavě. Olda, Andy a Ondra zazpívají songy ze svého nového alba Radosti života. Oblíbená skupina v nové sestavě natočila desku, jež nese jméno podle sbírky Říhova oblíbeného básníka Františka Gellnera.

Kasalice – V pátek pokračuje plesová sezona. Ve 20 hodin začíná tradiční hasičský ples v Kulturním domě Kasalice, který pořádají místní dobrovolní hasiči. K tanci a poslechu zahraje skupina Měchovka a návštěvníci se mohou těšit na bohatou tombolu. Následující den bude patřit dětem, protože od 13.30 hodin se bude konat v kulturním domě dětský karneval.

Královéhradecko - Mediální ples už po devatenácté

Hradec Králové - Již devatenáctý mediální ples se uskuteční v sobotu od 20 hodin v Kongresovém centru Aldis. Každý si rozhodně vybere, protože tu vystoupí například Jan Bendig, Kamila Nývltová, Felix Slováček, Davide Mattioli, taneční skupina Stress, MTC Krok. Dále pak například Hradecká cimbálová muzika, klavírní virtuos Vladimír Župan a mnoho dalších osobností. Připravena je také diskotéka Zdeňka Vranovského.

Roudnice - V sobotu projde obcí tradiční masopustní průvod. Začíná se v 10 hodin na křižovatce „U Kalousků“. Po posledním masopustním tanečku začne v hospodě U Formana masopustní merenda.

Lovčice – Ve zdejším sále KTZ se v sobotu od 17 hodin uskuteční beseda Trans-America- Na kole napříč severní Amerikou s cykloturisty Lucií Kovaříkovou a Michalem Jonem. Lucie a Michal spolu od roku 1994 absolvovali řadu cyklistických výprav, na kontě mají přes 118 tisíc expedičních cyklokilometrů, jsou autory sedmi cestopisných knih.

Hradec Králové – Tradiční karneval Křesťanského mateřského centra Sedmikráska v Hradci Králové se bude konat v neděli 27. února od 15 do 17 hodin. Uvítají tu klauny, exotická zvířata, cvičené opičky, polykače ohňů, kouzelníky a mágy, obratné gymnastky, ladné tanečnice. Vloni k pěkné atmosféře velice přispělo, když v maskách přišli i dospělí. Součástí programu bude představení a rej masek a několik tematických soutěží za drobné odměny. K dispozici máme jídelnu ZŠ a MŠ Jana Pavla II. Vezměte si, prosím, obuv na přezutí. V prostorách KMC Sedmikráska vás jistě potěší malé občerstvení. Vstupné dobrovolné.

Jičínsko - Jivínský Štefan za pozoruhodný kulturní počin

Miletín – Jako vzpomínku na nezapomenutelného jičínského občana Josefa Štefana Kubína rozhodli jsme se již patnáctým rokem udělit Jivínského Štefana za pozoruhodný kulturní počin roku 2010 a za dlouholetou kulturní činnost. Slavnostní předání se bude konat v historický den, v pátek 25. února od 16.15 hodin v Sousedském domě v Miletíně. Prezence už od 15.30 hodin. Vítáme tuto příležitost pro setkání lidí, kteří si mají co říci. Přijít může kdokoli. Potěší, když přinesete a vystavíte tu jakýkoliv materiál o své bohulibé činnosti (fotografie, plakáty, noviny, publikace …). Linkový autobus z Jičína odjíždí ve 14.50, přestup v Hořicích. Vzhledem k tomu, že mezi nominovanými jsou lidé z vaší blízkosti (obce, města, pracoviště apod.) a protože jste přítel a příznivec kultury, moc se na vás těšíme. Štefanská komise & Nadační fond Jičín - město pohádky & Knihovna Václava Čtvrtka Jičín & Prochoroviny, spolupořádá město Miletín. Kontakt na pořadatele: proChor (B. Procházka) 493 523 492, nebob 723 128 942, adresa– prochor.jc@tiscali.cz

Střevač – Masopust se uskuteční v sobotu 26. února. Sraz v 8.30 ve Střevači u zastávky. Projdeme Střevačí, pak pojedeme do Štidel, Nadslavi a Batína. Celou taškařici skončíme ve Střevači soudem medvěda a zabijačkovými hody. Zveme všechny s maskami i bez masek.

Hořice – Tuto sobotu 26. února si můžete přijít zaplavat do hořického bazénu tak trochu netradičně při svíčkách. Začátek akce je v 19 hodin. Společná sauna je otevřena i každou neděli od 13 do 19 hodin. Každý pátek od 17 do 21 hodin jednotné vstupné do plaveckého bazénu - 30 Kč na 75 minut (včetně převlékání), ranní plavání je každý všední den od 6 do 7.30 hodin. V úterý a ve čtvrtek bez dětského bazénku a vířivky.

Náchodsko - Jaroměř bude patřit loutkám

Česká Skalice – Jarní výstava králíků, holubů a drůbeže s možností nákupu chovných zvířat a chovatelských potřeb se uskuteční tento víkend v chovatelském areálu v Jiráskově ulici. Otevřeno bude v sobotu od 8 do 16 hodin a v neděli od 8 do 11 hodin.

Police nad Metují – Divadelní komedii Ptačí klec můžete zhlédnout v sobotu 26. února od 19 hodin v Kolárově divadle. Původně divadelní hra francouzského dramatika Jeana Poireta se na českých pódiích hraje pod názvem Klec bláznů. Tuto komedii v Polici nad Metují představí místní ochotnický soubor Kolár.

Jaroměř – V Boučkově loutkovém divadle se tuto sobotu koná 29. ročník loutkářské přehlídky Boučkova Jaroměř. Od 9 do 17 hodin čeká na všechny návštěvníky řada představení pro děti, mnoho rozmanitých pohádkových příběhů, množství loutek a přítomnost loutkářských souborů z krajů blízkých i vzdálených.

Trutnovsko - Mushery a jejich spřežení čeká Ledová jízda

Strážné – Přes dvě desítky týmů ve složení musher, psí spřežení a běžkař, vyrazí zítra ve 13 hodin na 21. ročník závodu Ledová jízda. Start je z parkoviště u lomu, účastníky čekají tři etapy v délce přes 130 kilometrů. Cíl je v neděli na stejném místě. Závod je inspirován dlouhými traily arktickými pustinami, při nichž si musher veze vše potřebné s sebou. Musher´s Clubem Vrchlabí je pořádaný na paměť tragicky zahynulého českého polárníka, účastníka expedice admirála Byrda, Václava Vojtěcha.

Horní Kalná – Poprvé se v obci bude konat masopustní průvod. Rej masek vyrazí v sobotu ve 13.30 hodin z Ježkova kopce po silnici do Hájenky. Mezi účastníky by neměl chybět tradiční medvěd, dráb, Turek, laufr a další tradiční postavy. Veselý masopustní průvod a rej maškar zpestří sobotní odpoledne od 14 do 17 hodin také v Horním Maršově. Sraz masek je před střediskem Sever, akci zakončí karneval v pohádkovém sále v základní škole.

Trutnov – Společenské centrum UFFO bude v neděli od 15 hodin patřit dětem, které se mohou těšit na písničky, tanec a soutěže o drobné ceny. Masky a kostýmy pořadatelé uvítají, ale pro účast nejsou podmínkou. V závěru odpoledne budou vybrány nejzdařilejší, nejoriginálnější, nejhezčí masky, jejichž majitelé se mohou těšit na ceny. Součástí karnevalu je pořad Divadla Mazec.

Rychnovsko - Naučte se pečovat o staré stromy

Pěčín – Kurz péče o staré dřeviny můžete navštívit od 25. do 27. února v Pěčínských alejích v Orlických horách. Akce se uskuteční v rámci programu Zasaď si svůj strom Hnutí Brontosaurus. Během této víkendové akce se mohou zájemci těšit na názorné ukázky prořezávání stromů s odborným výkladem a následně si to budou moci sami vyzkoušet v terénu. Přihlášení na kurz je možné u Moniky Kašparové na telefonu 776 106 465 či e-mailu manacasper@seznam.cz.

Opočno – Karnevalový rej se uskuteční v sobotu ve 13 hodin na opočenském zimním stadionu. Ti, kteří přijdou v maskách, mají vstup zdarma. Návštěvníci se mohou těšit na zábavný program plný her a soutěží. Hrát a moderovat bude DJ Lukíno – klaun. Akci pořádá HC Opočno ve spolupráci s tamní mateřskou školou.