Svitavsko - Velikonoce můžete oslavit na hradě

Svojanov – Bohatý program pro malé i velké je připraven na sobotu i neděli vždy od devíti do sedmnácti hodin na hradě Svojanov. Akce „Velikonoce na hradě“ vás přenese do historie. V areálu hradu budou předváděna historická řemesla, bude hrát dobová hudba a chybět nebudou šermíři, kejklíři nebo komedianti. Na děti čekají zajímavé hry.

Jevíčko – Synagoga bude v pátek hostit koncert na podporu zemětřesením zničeného Japonska. V devatenáct hodin vystoupí v židovské synagoze Josef Klíč hrající na violoncello, koncertní mistr Národního divadla v Brně a profesor na JAMU v Brně. Publiku zahraje na violoncello také Štěpán Filípek a vystoupí básník Jaroslav Erik Fric. Výtěžek koncertu zašle město na pomoc Japonsku.

Litomyšl – Od pátku je v Regionálním muzeu v Litomyšli přístupná výstava Drobné tisky Františka Müllera. Litomyšlský rodák používá nejrůznější grafické techniky od suché jehly až k linorytům. Věnuje se též velkoformátové malbě a kresbě. Výstavu si můžete prohlédnout denně mimo pondělí od devíti do dvanácti a od třinácti do sedmnácti hodin.

Orlickoústecko - Velký pátek ve znamení Bible

Vysoké Mýto – Na Velký pátek 22. dubna od 13.30 do 17 hodin se na náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě uskuteční celonárodní čtení Bible. Cílem akce je upozornit na Bibli a její nadčasové poselství.

Líšnice – Na malé i velké turisty se těší TJ Sokol Líšnice u Žamberka, který pořádá v sobotu 23. dubna turistický pochod „Líšnický puchýř“. Start je v místní sokolovně v Líšnici od 8 do 10 hodin, cíl je tamtéž do 19 hodin. Desátý ročník „Za mystikou plochých návrší“ má trasy 4, 8, 16 a 32 kilometrů.

Choceň – V budově Junáka v Chocni se v sobotu od 17 hodin koná „Sederova večeře“, na které se seznámíte s tradičním židovským jídlem a symbolickými prvky velikonočních svátků.

Chrudimsko - Rybáři mají sraz na Konopáči

Heřmanův Městec – V sobotu 23. dubna od 7 hodin se konají rybářské závody na březích rybníka Herout v heřmanoměsteckém Konopáči.

Střemošice – Na tradici obnovenou po 20 letech je veřejnost zvána v neděli 24. dubna do Střemošic, kde se koná tradiční velikonoční věneček. Od 10 hodin je na programu stavění májky, v 15 hodin začíná odpolední program: průvod družiček a mládenců po návsi a poté program na sále za doprovodu Šeucovanky. Od 19 hodin na pomlázkové taneční zábavě hraje k tanci a poslechu MTO Heřmanův Městec.

Třemošnice – V sobotu 23. dubna se koná v Hospůdce Peklo - Starý Dvůr tradiční Pekelský jarmark. Na programu bude prodej předmětů od místních umělců a řemeslníků, ale také střelba z luku a kuše v podání skupiny Sagittarius. Večer pak bude následovat večer s harmonikou se zpěvem a tancem. Začátek programu je připraven na 10. hodinu, předpokládaný konec je v 17 hodin.

Chrudim – Hasiči z SDH Markovice pořádají v sobotu v Markovicích Ukázkový den, který se uskuteční při příležitosti oslav 30 let založení sboru.  Akce je spojena s dopoledním Okrskovým kolem v požárním útoku, které se koná od 10 hodun a bude tak předcházet samotné odpolední oslavě. V rámci Ukázkového dne budou vystavené hasičské vozy, proběhne hašení vozidla včetně zásahu záchranářů RZS z chrudimské nemocnice a přítomna bude i Městská policie Chrudim se svým programem.

Pardubicko - Ladislav Špiner v Mefistovi září

Pardubice – Východočeské divadlo Pardubice přichystalo na sobotní 18. hodinu čtvrtou reprízu inscenace Mefisto. Dramatizace slavného románu Klause Manna měla premiéru minulý víkend a v hlavní roli Hendrika Höfgena zazářil Ladislav Špiner, který nedávno získal Cenu Thálie pro mladého činoherce do 33 let.

Pardubice – Populární hudební skupina Kabát míří do pardubické ČEZ Areny. Koncert, který je součástí turné Banditi di Praga, se koná v sobotu od 20 hodin. Kromě písniček z nového alba se mohou fanoušci těšit i na své oblíbené songy. Kabáti pod vedením frontmana kapely Josefa Vojtka se v Pardubicích naposled představili v červnu 2007.

Pardubice – V sobotu od 16 hodin se v Kulturním domě Hronovická koná Pardubická Ryengle. Jedná se o nesoutěžní přehlídku tanečních skupin irských tanců. Od 20 hodin pak program v Hronovické pokračuje irskou tancovačkou s kapelou Alastair.

Královéhradecko - Na Šrámkově statku budou slavit Velikonoce už od soboty

Hradec Králové – Od soboty 23. dubna do pondělí 25. dubna může veřejnost oslavit Velikonoce na Šrámkově statku. Návštěvníci zhlédnou výstavou velikonočních kraslic a lidovou tvorbu. Statek otevírá své brány od 10 do 16 hodin.

Nechanice – Při příležitostí Velikonoc na zámku se návštěvníci Hrádku u Nechanic seznámí s historií Velikonoc, s velikonočními zvyky a tradicemi u nás i v zahraničí a s mnoha dalšími zajímavostmi z období nejvýznamnějších křesťanských svátků v roce. Poprvé o Velikonocích bude zpřístupněna zámecká kuchyně, kde návštěvníci mohou ochutnat ve světové premiéře sváteční zámecký likér. Od čtvrtka 21. dubna až do Velikonočního pondělí je otevřeno denně od 9 do 16 hodin.

Smiřice – Renomovaný varhaník a přední česká sopranistka nabídnou v sobotu 23. dubna od 11 hodin v zámecké kapli Zjevení Páně koncert s názvem Smiřické varhany podruhé. Od 15.30 hodin vystoupí v rámci Smiřických svátků hudby skupina Blue Effect se svým koncertem Rockové Velikonoce. Další konanou akcí je Velikonoční setkání tří generací, které začíná od 19 hodin. Julie Svěcená, Jaroslav Svěcený a Václav Mácha představí hudbu tří staletí, kterou natočili na nových kompaktních discích. V neděli 24. dubna od 11 hodin proběhne Smiřické velikonoční matiné v kapli Zjevení Páně a od 18 hodin se divákům představí Leona Machálková se svým Velikonočním recitálem. V pondělí 25. dubna od 14 hodin zakončí Smiřické svátky hudby Velikonoční rendez-vous.

Rychnovsko - Indie, krutá i přívětivá zároveň

Mokré - Knihovna U Mokřinky pořádá přednášku – Indie, krutá i přívětivá zároveň. V sobotu od 17 hodin si ve společenském klubu můžete poslechnout vyprávění Martina Hájka a Pájiny Balcarové o nezapomenutelných setkáních s laskavostí i bídou obyvatel Indie.

Potštejn – Na zámku v Potštejně můžete v sobotu od 14 hodin přivítat jaro a zahájit zámeckou sezonu. Během odpoledne se budou plést pomlázky, barvit kraslice, péct jidáše. Děti si budou moci prohlédnout nově zpřístupněnou hernu Pohádkov nebo zajít do Bubákova.

Val u Dobrušky – V areálu přírodního divadla se v neděli od 14 hodin koná již 4. Dolská hasičská slavnost. Vystoupí dechová hudba Valánečka a country skupina Stará parta. Proběhne tady i tradiční soutěž hasičských sborů v přetahování lanem, ukázka zásahu SDH Domašín s jejich technikou, vystoupí mažoretky a roztleskávačky taneční skupiny Tyrkys. Pro děti bude připraven skákací hrad a pro dospělé ochutnávka a prodej vín vinařství Štěpán Maňák.

Jičínsko - Léčení hudbou začíná v Běcharech

Běchary – Klub přátel české písničky při Obecním úřadě Běchary bude pořádat po celý rok 2011 kulturně společenské akce pod názvem Léčení hudbou. Uskuteční se každou první a třetí sobotu v měsíci v místním kulturním domě od 14 do 18 hodin. Tuto sobotu 23. dubna zahajuje hudba Josefa Vance ze Záhornice.

Sobotka - Jezdecký klub Sobotka pořádá jezdecké závody o cenu velikonočního beránka v sobotu 23. dubna na kolbišti pod Humprechtem – parkury ZM–L*. Začátek v 9.30 hodin, vstupné 30 Kč, děti 15 Kč. Slosovatelné vstupenky, ceny pro nejmladší účastníky závodů. Občerstvení zajištěno.

Prachov – Zajímavé hry a soutěže jsou připraveny pro všechny, koho baví příroda, a přijedou v neděli 24. dubna od 10 do 16 hodin na akci Svatý Jiří na Prachově v Muzeu přírody Český ráj. V muzejní zahradě, do které je v tuto dobu volný vstup, můžete už určitě pozorovat život na souši i ve vodě.

Náchodsko - Den Země aneb Ratibořické ovčácké slavnosti

Ratibořice – Občanské sdružení Centrum rozvoje Česká Skalice tuto sobotu zve na již tradiční Den Země aneb Ratibořické ovčácké slavnosti. V Babiččině údolí v prostorách vodního mandlu, kuchyňské zahrady a přilehlých luk bude od 10 do 16 hodin připraven pestrý program. Návštěvníci se mohou těšit například na ukázku ručního zpracování vlny, práci ovčáckého psa, stříhání ovcí i pastvu samotnou. Chybět nebude ochutnávka ovčích a kozích sýrů i dalších specialit. Pro děti budou připraveny tematické hry o přírodě. Zájemci se mohou zúčastnit i netradiční vlastivědné vycházky s výkladem o místní přírodě, která povede přes tzv. Staré Ratibořice a dovede je přímo do centra dění osvětové akce. Hromadný odchod od kašny na Husově náměstí v České Skalici je naplánován na 9 hodin ráno. Současně bude v prostorách běžně nepřístupných barokních sklepení zámku v Ratibořicích otevřena výstava Krása a užitek – keramika a košíkářství.

Náchod, Horní Rybníky – Desátý ročník cestopisných přednášek a setkání cestovatelů Cestománie se uskuteční v sobotu 23. dubna od 16 hodin v budově Obecního úřadu v Horních Rybníkách. Kromě poutavého vyprávění a promítání filmů mohou návštěvníci v případě příznivého počasí zhlédnout i venkovní program jako exhibiční vystoupení Slackshop highline teamu nebo zkusit výuku balancu nad zemí zkušenými profesionály. V devět hodin večer se chystá noční venkovní promítání o drsném životě domorodých lovců velryb v Indonésii od známého dobrodruha Steve Lichtaga. Připravena je také divácká soutěž o atraktivní ceny, občerstvení s ochutnávkou tradičního nepálského jídla dhal-bat a prodej knih a filmů cestovatele Martina Myšisky. Výtěžek z akce bude použit na úhradu školného a základních potřeb tří indických dětí v rámci charitního projektu Adopce na dálku.

Jaroměř – Již 33. ročník turistického Pochodu okolo Jaroměře se koná v sobotu 23. dubna. Jsou připraveny trasy pro pěší dlouhé 6, 15, 25 a 50 kilometrů i pro cyklisty v délkách 26, 40 a 60 kilometrů. Start u sokolovny na stadionu TJ Sokol Jaroměř, pro trasu 50 km v 6 hodin, pro ostatní trasy od 7 do 9 hodin. Startovné je 30 korun. Cíl je opět na stadionu do 15 hodin, pro trasu 50 km do 18 hodin.

Trutnovsko - Prase v kufru a jako dárek DVD

Trutnov - Veřejný záznam představení Ďyvadla Neklid Voletiny s názvem Prase v kufru se koná v sobotu od 19 hodin ve společenském centru Uffo. Divadelní představení zaznamená pět profesionálních kameramanů pod vedením Jiřího Středy. Diváci tak mohou nejen zhlédnout tuto úspěšnou inscenaci, která získala několik ocenění na divadelních přehlídkách, ale budou mít také možnost vytvořit jako publikum jedinečnou atmosféru celého představení a přispět tak k propagaci trutnovské divadelní scény. Bonusem k této mimořádné akci bude filmový záznam hry na DVD pro každého návštěvníka.

Klášterská Lhota – Farmářské slavnosti pořádá v sobotu Rodinná farma Mejsnarových. Lidé se mohou těšit na den plný zábavy pro všechny věkové kategorie. Zváni jsou všichni, kteří chtějí okusit kouzlo českého venkova a strávit velikonoční sobotu v krásném prostředí krkonošské farmy.