Svitavsko - Festival připomene Bohuslava Martinů

Polička – Čtrnáctý Martinů Fest 2011 bude zahájen v pátek. V 16.45 se uskuteční pietní akt u hrobu Bohuslava Martinů. Před půl šestou bude v Tylově domě zahájena výstava obrazů Petra Hejného. V 18 hodin se v Tylově domě koná zahajovací koncert festivalu. Vystoupí kvarteto Apollon a švýcarský klarinetista Wenzel Grund. Koncerty pokračují i příští týden.

Litomyšl – Akce na podporu Japonska se uskuteční v Litomyšli v pátek a v sobotu. Sloganem je „Nevzdávej se, Japonsko, jsme s tebou“. V rámci akce uvidí v pátek návštěvníci zámku na arkádách workshop. Odborníci z Japonska budou tvořit květinové vazby ikebana a ošibana. V sobotu od 14 hodin zhlédnou lidé na druhém zámeckém nádvoří vystoupení s japonskými bubny taiko. Nebudou chybět ukázky rituální lukostřelby kjúdo a malé divadlo kjógenu. Mohou si vyzkoušet kaligrafii a origami, tradiční japonské skládanky z papíru.

Orlickoústecko - Nachytejte muzejníky a dostanete dárek

Vysoké Mýto – Co se skrývá za zdmi muzea? Jak vypadají depozitáře? Přijďte na den otevřených dveří tuto sobotu v muzeu ve Vysokém Mýtě. Historik umění vás naučí „číst obraz“ a archivář staré písmo. V depozitáři vám dají k určení nevšední předměty. Na pracovišti dokumentátora budete moci vyfotografovat sami sebe v historickém kostýmu. „Nachytejte muzejníky“ a přineste starý předmět k určení jeho funkce. Když nebudou muzejníci vědět, dostanete dárek.

Chrudimsko - V lomu připravili slavnostní odstřel

Prachovice - V sobotu se v osm hodin otevře veřejnosti lom v Prachovicích a program stojí za pozornost. Návštěvníci si prohlédnou lom, dozvědí se o geologické skladbě Železných hor. Odstřely vápence otevřely nové jeskynní útvary, v nichž zahnízdili netopýři. Ale bude se mluvit také o tom, jaké povinnosti má střelmistr. Tečku za programem udělá v pravé poledne slavnostní odstřel.

Pardubicko - Mára zkusí napodobit letce Jana Kašpara

Pardubice – V pátek se pilot Petr Mára pokusí o rekonstrukci letu Ing. Jana Kašpara z Pardubic do Prahy. Akce se koná při příležitosti 100. výročí slavného letu. Vyrazí kolem sedmé hodiny ráno z letiště v Kuněticích na replice upraveného letounu Jana Kašpara. Oslavy 100 let prvního dálkového letu v Čechách budou pokračovat v sobotu v Kuněticích Aviatickým dnem.

Královéhradecko - Východočeský autosalon láká na auta i motocykly

Hradec Králové – Devatenáctý ročník Východočeského autosalonu se uskuteční od pátku do neděle na Zimním stadionu v Hradci Králové. Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si desítky nejnovějších modelů osobních a užitkových vozů, motocykly, čtyřkolky, motorová kola, autodoplňky a příslušenství. Svoje místo tady najdou také auta a čtyřkolky upravené pro postižené.

Hradec Králové - Slavnostní bohoslužba, při níž se ujme Mons. Jan Vokál úřadu královéhradeckého diecézního biskupa, se uskuteční v sobotu 14. května od 15 hodin v katedrále sv. Ducha. Po skončení obřadu biskup pozdraví přítomné při veřejném přípitku na Velkém náměstí. Bohoslužbu mohou věřící sledovat i na obrazovce před katedrálou a v kostele Nanebevzetí P. Marie.

Jičínsko - Chytne se na udici kapr nebo lín?

Miletín – Místní organizace ČRS pořádá v sobotu rybářské závody na rybníku Jordánek při příležitosti 75 let spolku. Startovné je 150 korun. Prezence začíná v 6 hodin, závody odstartují o hodinu později. Soutěží se pouze v lovu kapra a lína, a to za každého počasí.

Malechovice u Libošovic – Zveme vás do bývalé hospody Na Písku na III. svatojánskou pouť. Pořádá se tuto sobotu od 14 hodin u příležitosti svátku sv. Jana Nepomuckého, patrona obce. Poutníci se mohou těšit například na divadelní představení nebo na dixieland. Pro malé a velké poutníky jsou připraveny důlky a kuličky, Člověče, nezlob se, děti se mohou svézt na vozíku taženém koňmi. Občerstvení je zajištěno.

Nová Paka – Již tradičně se v první polovině května prezentují novopačtí chovatelé na své májové výstavě drobného zvířectva. V areálu u železničního nádraží mohou zájemci spatřit v pátek 13. května od 14 do 18 hodin a v sobotu 14. května od 8 do 16 hodin králíky, drůbež, ale také exotické ptactvo, akvarijní rybičky nebo kaktusy a sukulenty. Svoji expozici představí i včelaři. Občerstvení je zajištěno.

Rychnovsko - Za pohádkou lesem cestou necestou

Častolovice – Již 6. ročník Pohádkových cest se koná v sobotu. Na procházku okolím Častolovic se mohou děti a jejich rodiče vydat od 9 do 10.30 hodin od Hospůdky na cestě. Přijďte si užít krásný den ve společnosti nejrůznějších nadpřirozených bytostí a jiných přátelských stvoření, kterými se bude pohádkový les jenom hemžit.

Trutnovsko - Orangutan konečně dostane jméno

Trutnov – V sobotu se bude v Trutnově v 10 hodin konat férová snídaně pro nejširší veřejnost. Tento snídaňový happening proběhne ve stejnou chvíli v řadě dalších českých měst. Lidé budou mít možnost posnídat fair trade potraviny jako banány, kakao, kávu, čaj, sladkosti upečené z fair trade surovin a podobně, a to společně na veřejném místě. V Trutnově se koná akce v městském parku u sochy Uffo Horna.

Dvůr Králové - Slavnostní křtiny dvou atraktivních mláďat v zoologické zahradě proběhnou během jediného víkendu. V sobotu hokejista Dominik Hašek pokřtí samičku orangutana bornejského, která se narodila v listopadu loňského roku. Křtiny proběhnou ve 14 hodin v Pavilonu Ptačí svět u expozice orangutanů. V neděli ve 13 hodin u Ostrova lemurů zpěvák Vlasta Horváth pokřtí samičku servala.

Trutnov – Držitelka Oscara, hudebnice Markéta Irglová zahraje v sobotu od 19 hodin v koncertní síni Bohuslava Martinů. Posluchačům představí písničky ze svého nového CD, které natočila v USA, kde nyní žije. Koncert je jednou ze sedmi zastávek českého turné Markéty Irglové, jedinou ve východních Čechách.

Náchodsko - Květiny a víno aneb Flóra a Bakchus

Ratibořice – Květiny a víno aneb Flóra a Bakchus je název akce, která se bude konat od pátku do neděle na zámku v Ratibořicích. V zámeckých interiérech zhlédnete slavnostní květinové dekorace z období 18. a 19. století a seznámíte se s kulturou podávání a konzumace vín u šlechtických tabulí. Ve vstupní hale zámku budete moci ochutnat sladké i slané zámecké pochoutky, zapít je douškem lahodného moku a posedět u šálku kávy.