Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozvánka: víkendové akce ve východních Čechách

Východní Čechy - Deník přináší přehled víkendových akcí v Pardubickém a Královéhradeckém kraji.

10.6.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková

Svitavsko - Smetanova Litomyšl: Mundus Vocalis

Litomyšl – Kulturní událost roku, mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl začíná v pátek zahajovacím koncertem na druhém zámeckém nádvoří. Letošní festival potrvá 25 dní a nabídne třiadvacet titulů. Nese podtitul Mundus Vocalis, tedy vokální svět. Programem se prolíná řada historických i formových projevů, od zpěvu operního přes sborový až po divadelní představení a umělecký přednes. V sobotu odpoledne bude znít kapitulním chrámem Povýšení sv. Kříže Duchovní hudba v Čechách kolem roku 1600. V sobotu a v neděli večer je na zámecké nádvoří připraven hudebně-taneční projekt Písně a tance lásky. V rámci Smetanovy výtvarné Litomyšle je připraveno šestnáct výstav. Pilotní expozicí je výstava vzácné sbírky kreseb a olejomaleb Bohuslava Reynka. V Galerii Miroslav Kubík vystavuje své poslední práce Aleš Lamr. V rodném bytě Bedřicha Smetany jsou k vidění ilustrace Adolfa Kašpara Filosofská historie. Smetanova Litomyšl však není jen svátkem hudby a výtvarného umění. Festival i letos doplní řada zajímavých akcí. Pořadatelé spolupracují i s Národním památkovým ústavem. Během festivalu nabídnou speciální prohlídky zákulisí a slevy na prohlídku zámku.

Svitavy – Den dětí s dobrovolníky se koná ve svitavském parku Jana Palacha v sobotu od čtrnácti do osmnácti hodin. Na programu se podílí školy a organizace pracující s dětmi. V parku bude pro děti připraveno čtyřicet stanovišť, na kterých mohou plnit rozmanité úkoly. Na dvou pódiích se vystřídají děti ze škol a svitavských kroužků, uvidíte minimuzikál Červená Karkulka, zahraje kapela Appalucha a od osmi večer kapela Kowalski. Mládež si může zahrát fotbálek nebo šachový turnaj. V parku bude také skákací hrad a stánky s občerstvením. Připravena je unikátní projížďka historickým autobusem a jako doprovodný program je ve svitavském bazénu poloviční cena vstupného pro děti do 15 let.

Orlickoústecko - Pochod „Přes kopce a dolíky“ s dobrou náladou

Dolní Dobrouč - Odbor Klubu českých turistů Dolní Dobrouč zve všechny milovníky turistiky na 2. ročník obnoveného turistického pochodu „Přes kopce a dolíky“. Start je v sobotu na hřišti za kostelem v Dolní Dobrouči od 8 do 10 hodin. A jak jsou rozděleny trasy? Pětikilometrovou projedete i s kočárkem, 9 km vede lesní stezkou, kde čeká v areálu Houžoveckého lomu soutěž pro děti, další pěší trasy jsou dlouhé 15 a 30 km. Trasy cyklo jsou trekkingová – 45 km, silniční – 90 km a MTB – 40 km. V cíli na vás čeká odměna v podobě diplomu a odznaku. V doprovodném programu se můžete těšit na ukázky techniky pro motorový paragliding, za příznivého počasí na letovou ukázku, připravena je i ukázka legendárního vojenského vozidla BVP a zemědělské techniky, seskok parašutistů, projížďka na koních a aerobic show. Pochod se jde za každého počasí a na závěr proběhne slosování účastnických karet. Po ukončení pochodu, který je naplánován na 17. hodinu, si můžete hojit puchýře s kapelou TONIC oldies.

Pardubicko - Do města se chystá slavný žesťový soubor

Pardubice – V neděli přivítá od 19.30 hodin Sukova síň Domu hudby v Pardubicích soubor Mnozil Brass. „V současnosti je tento soubor jedním z nejkreativnějších a nejvíce fascinujících žesťových souborů na světě. Jejich geniální a groteskní jevištní vystoupení spočívá v typickém rakouském stylu humoru. Samozřejmostí je nebývale virtuozní hra a perfektní hudební interpretace,“ sdělil za pořadatele Jaromír M. Krygel. Zakládajícími členy souboru byli absolventi proslulé Wiener Universität für Musik, kteří se scházeli při hraní ve vídeňské hospodě u Josepha Mnozila a v roce 1992 založili septet nesoucí jméno majitele pohostinství. Repertoár souboru jde napříč různými žánry, od vážné hudby po jazz.

Pardubice - Na pardubickém závodišti se tuto sobotu koná od 14 hodin Polský den, na kterém se poběží několik dostihů. Nebude chybět ani druhá kvalifikace na 121. Velkou pardubickou – Steeplechase cross country na 5800 metrů. Tento dostih sezony zahrnuje celou řadu velkých jmen našeho překážkového turfu, a proto slibuje zajímavou podívanou.

Chrudimsko - Změřte své síly s Lukášem Bauerem

Proseč – V krásné krajině Toulovcových Maštalí se v sobotu uskuteční 11. ročník závodu Author Cyklo Maštale. Pro účastníky budou připraveny trasy dlouhé 1, 10, 20, 25, 50 a 100 km, které budou začínat i končit na náměstí v Proseči. Závod na horských kolech povede mezi pískovcovými skalami a přírodní rezervací Maštale. Přijďte si také změřit síly s Lukášem Bauerem, Jiřím Magálem, Dušanem Kožíškem a dalšími známými sportovci.

Slatiňany - Domov sociálních služeb Slatiňany pořádá v sobotu od 13 hodin Den otevřených dveří. Jsou připraveny exkurze, ale návštěvníci tu mohou také ochutnat steaky, klobásky, pivo, zakoupit si nejrůznější výrobky zdejších klientů nebo zhlédnout vystoupení tanečních či hudebních skupin. Pro děti bude k dispozici skákací hrad. Vstupné je dobrovolné.

Královéhradecko - Hradecké farmářské trhy nabídnou i produkty z konopí

Hradec Králové - V sobotu můžete přijít na farmářské trhy, které se uskuteční od 8 do 12 hodin v tržnici v Gayerových kasárnách. Najdete tu 25 stánků s širokým sortimentem českých výrobků. Producenti kladou důraz především na kvalitní suroviny, ekologický způsob zemědělství a tradiční způsoby zpracování zdravotně nezávadných surovin. Návštěvníci budou moci vybírat ze široké palety masných výrobků a uzenin – od šunky, grilovacích a šunkových klobás přes lahůdkové párky až po libové tlačenky nebo produkty z rybího masa včetně těch uzených. Zelináři dovezou rané výpěstky ze skleníků. Farmářské trhy nabídnou navíc produkty, které v běžné obchodní síti nenajdeme, jako jsou výrobky z ovčího mléka nebo delikátní a vysoce zdravé tvarohové a kozí sýry, brynza a oštiepky. Pro ty, kteří jsou spíše na sladší, budou připraveny koláče, vánočky nebo třeba produkty z medu. Z hradeckých delikates můžeme jmenovat nakládaný česnek, sušená rajčata, dochucovací omáčky nebo domácí džemy. Jednou z novinek budou produkty z konopí – od oleje přes klobásky až k sýrům.

Chudenice - Zdejší myslivecké sdružení zve v sobotu na Myslivecké slavnosti, které začnou v 10 hodin svatohubertskou troubenou a zpívanou mší svatou v kostele ve Staré Vodě. Hlavní část programu začne od 12.30 průvodem od obecního úřadu k sídlu myslivců. Následovat budou přehlídka loveckých psů, ukázky mysliveckých trubačů a vábení, představí se sokolníci, ale také hasiči a policie. Můžete se také projet v kočáře.

Jičínsko - Přijďte na první staročeskou schlikovskou pouť

Jičíněves – První staročeská schlikovská pouť v Jičíněvsi se koná od pátku do neděle. Program je připraven denně od 10 do 24 hodin. Samozřejmě je pamatováno i na občerstvení a bohatá bude nabídka lidových řemesel. Pro děti jsou připraveny různé atrakce – kolotoč, houpačky, střelnice a další. Parkoviště je zdarma na louce nad dvorem.

Jičín – V sobotu se již tradičně pořádá od 8 do 14 hodin v Masarykově divadle v Husově ulici výstava drahých kamenů, minerálů a zkamenělin. Expozice opět potěší stálé příznivce této krásné záliby, ale i ty, kdo hledají zajímavý dárek. Kromě klasických achátů zde budou opět vystavovány minerály, šperky a lastury.

Rychnovsko - Vraťte se s námi do středověku

Potštejn – Víkendová odpoledne budou na Vochtánce patřit skupině historického šermu Ordo Kromen. V sobotu vystoupí od 14 a 17 hodin, v neděli od 14 hodin. Těšit se můžete na vynikající vystoupení, přehlídku středověkých soubojů, soutěže pro děti, ale také na dobovou „žranici“ s prasátkem. V sobotu od 20 hodin zahraje country Tomy.

Týniště nad Orlicí – Město oslaví tento víkend 650 let od první písemné zmínky. V pátek proběhne od 17 hodin žehnání nové vlajky města následované průvodem. Slavnostním zahájením v 9.30 hodin začne bohatý sobotní program. Čeká vás vystoupení dětí, velký dechový orchestr ZUŠ, Capoeira při DDM, Black Buřiňos, šermíři, Mladý týnišťský bigband & Felix Slováček, Koplaho Band a další. Ve 22 hodin se rozzáří ohňostroj. V doprovodném programu jsou pro děti připraveny atrakce, soutěže a tvůrčí dílny.

Kostelec nad Orlicí – Oslavy 140. výročí založení hasičského sboru se uskuteční od pátku do neděle za účasti zástupců partnerských hasičských sborů z Triebesu (Německo) a Turé Lúky (Slovensko). Sobotní program na Palackého náměstí nabídne mažoretky, ukázky práce hasičů, folklorní soubor Kýčer, historickou techniku. Uskuteční se i slavnostní předání nového hasičského vozu.

Trutnovsko - Pivofest láká na deset pivních značek a na dobrou muziku

Trutnov – Milovníci piva a dobré hudby si o tomto víkendu přijdou na své. Na Krakonošově náměstí v Trutnově se totiž uskuteční již 8. ročník tradiční akce Pivofest. Návštěvníci pivního festivalu budou moci letos ochutnat pivo deseti značek. Nabitý bude ale také hudební program. Představí se několik místních skupin, ale i tři velké hvězdy české hudení scény– Xindl X, Věra Špinarová a Jaroslav Hutka. Z programu nabízíme – 12.00: Český ruce, 13.30: Lith-inn O´Wevidle, 14.30: Mr. Cocoman, 16.00: Moravští muzikanti, 17.30: Blues Mystery, 19.00: Memphis, 20.30: Věra Špinarová, 21.30: Xindl X, 23.00: Jaroslav Hutka.

Doubravice – Dětský den se koná tuto sobotu od 14 hodin na zdejším fotbalovém hřišti. Připraveny jsou hry a soutěže, výtvarná dílna, břišní tanečnice, projížďky na koních a něco „sladkého z nebe“. Večer od 20 hodin se pro dospělé v hostinci U Hrdinů koná country večer.

Dvůr Králové – Výstava kaktusů, sukulentů a tropických rostlin končí o víkendu ve zdejší zoologické zahradě. V informačním středisku bude i o tomto víkendu k vidění mnoho výpěstků členů Klubu kaktusářů. Dvacátá výstava je otevřena v sobotu od 10 do 18 hodin a v neděli ještě od 10 do 15 hodin.
Kuks – Zahajovacím koncertem začíná v neděli Hudební léto na Kuksu. Od 15 hodin se představí houslový virtuos Václav Hudeček, který je také uměleckým patronem kukského festivalu. Doprovodí ho soubor Barocco Sempre giovane. Festival pořádá občanské sdružení Královédvorský chrámový sbor spolu se správou Hospitalu Kuks.

Náchodsko - Úpění na Úpě zavede plavce až do Ratibořic

Havlovice – Ratibořice - Úpění 2011 - 36. ročník plavení po řece Úpě na netradičních plavidlech se uskuteční tuto sobotu. Koná se za každého počasí a stavu vody v řece. Prezence je od 9 do 11 hodin u Šiškovenského mostu v Havlovicích, kde bude ve 12 hodin proveden slavnostní start plavidel za asistence havlovického vodníka. Cílem plavby jsou Ratibořice.

Nové Město nad Metují – Již 33. ročník festivalu české filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu se letos koná od 11. do 18. června v Kině 70 v Novém Městě nad Metují. Cílem festivalu je propagace původní české filmové a televizní tvorby. Měřit se bude jako obvykle doba, po kterou se diváci smějí, uděleny budou také ceny odborné poroty. Před každou filmovou projekcí se opět počítá se setkáním před oponou, které uvede Michal Jančařík. Součástí festivalu je i doprovodný program: každodenní koncerty na terase kina, zábavné programy pro děti, výstavy, noční promítání či tenisový turnaj osobností.

10.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Kolovratník odpovídá čtenářům Deníku online.

On-line začíná: poslanec Kolovratník odpovídá čtenářům

Interiér slatiňanské Švýcárny.

Švýcárna se těší velkému zájmu návštěvníků

Nasavrčtí Bójové oslavili patnáctiny

Nasavrky - V úterý oslavil spolek Boii 15 let od svého založení. Vznikl s cílem zachovat a prezentovat veřejnosti keltské kořeny v Nasavrkách a okolí.

Místo vrátnice se bude volit v základní škole

Luže - Tři změny ve volebních okrscích hlásí pracovníci městského úřadu v Luži.

VÍME PRVNÍ

Vražda v Krasíkově. Zřejmě kvůli neshodám a alkoholu

Krasíkov - K vraždě asi 45letého muže z Třebařova došlo v sobotu v obci Krasíkov na Orlickoústecku. Na svědomí ji má podle dostupných informací jeho partnerka M. K. Muže zabila při hádce.

ON-LINE: Simeon Karamazov dnes odpovídal na vaše dotazy

Chrudim - Vysokoškolský učitel, poslanec a lídr krajské kandidátky ODS pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Simeon Karamazov dnes od 10 hodin odpovídal čtenářům Deníku v on-line rozhovoru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení