Svitavsko - Čtyřiadvacet hodin hudby u rybníka

Svitavy – Multižánrový festival pod otevřeným nebem „Festival Rosnička“ je na programu v pátek a v sobotu na pískovišti u rybníka Rosnička ve Svitavách. Můžete se těšit na čtyřiadvacet hodin hudby od rocku přes reggae až k drum and bassu a elektru. Vstupné je dobrovolné. Začíná se v pátek v poledne. Mimo jiných vystoupí Sai Sai, Le Pneumatiq, Propaganda nebo Syfon.

Újezdec – V neděli od 14 hodin se na Růžovém paloučku v Újezdci u Litomyšle koná slavnost. Kulturní částí programu provede jako každoročně Alfred Strejček. O hudební část se postarají kytarový virtuos Štěpán Rak, sólisté Leoš Krejčí a Václava Krejčí Housková. Dále vystoupí Cimbálová muzika Jožky Severína.

Litomyšl – Tradiční děkovná bohoslužba celebrovaná Tomášem Halíkem začne v Klášterních zahradách v Litomyšli v neděli v 10.15 hodin.

Orlickoústecko - Prokopská pouť i hasičské závody

Sázava – Tradiční Prokopská pouť se uskuteční v sobotu a neděli v Sázavě u Lanškrouna. Svoji techniku představí Policie ČR i sbory dobrovolných hasičů z Lubníku, Žichlínku a Lanškrouna, přivezou veterány i moderní zařízení. Prezentovat se budou také příslušníci služební kynologie nebo Český červený kříž. V 19.30 začne v Sázavě pouťová zábava s kapelou Tandem Beat. V neděli od 14 hodin se v kapli svatého Prokopa uskuteční slavnostní koncert za účasti souboru zobcových fléten Amabile ZUŠ Jindřicha Pravečka Lanškroun a pěveckého sboru Alou Vivat Ústí nad Orlicí. Pouťové atrakce a stánky budou po oba dny na hřišti.

Bystřec – V obci budou po oba víkendové dny soutěžit hasiči. V sobotu od 13 hodin se uskuteční v areálu u koupaliště soutěž mladších a starších žáků v požárním útoku o Putovní pohár SDH a obce Bystřec. V neděli se uskuteční desátý ročník hasičské soutěže o Bystřecký pohár. Závody v požárním útoku jsou zařazeny do Východočeské hasičské ligy a Velké ceny Ústeckoorlicka.

Chrudimsko - Začíná 60. Loutkářská Chrudim

Chrudim – Od pátku 1. července do středy 6. července se bude v Chrudimi konat 60. ročník celostátní přehlídky amatérského loutkářství Loutkářská Chrudim. Hlavní program odstartuje v pátek představením Skákavá princezna v provedení souboru Podivíni z Podivína od 10 a od 14 hodin na Malé scéně Divadla Karla Pippicha. Soubor Klika Praha zase nabídne pohádku Na statku v Africe, kterou odehraje ve Spolkovém domě od 10 a od 16 hodin. Představení Prcek Tom a Dlouhán Tom v provedení Divadelního studia Kampak ZUŠ Praha budou odehrána v 15 a v 17 hodin v Divadle Karla Pippicha.

Žumberk – Městys Žumberk ve spolupráci s Klubem žen a SDH Žumberk pořádá v sobotu 2. července populární „Putování z pohádky do pohádky“. Začátek je v půl druhé odpoledne na místním hřišti. Připraven je doprovodný program, soutěže pro nejmenší i lanová dráha pro starší děti, přijede i zmrzlinář. Samozřejmostí je občerstvení pro všechny věkové kategorie.

Licomělice – V sobotu 2. července od 14 hodin se bude konat 24. ročník Licomělické lávky. Soutěžící změří své síly v jízdě na kole a na trakaři dvojic přes 23 metrů dlouhou lávku. Proběhne i závod na kládě namaštěné pravým vepřovým sádlem. Na akci zve SDH Licomělice do svého letního areálu u Nádržky.

Pardubicko - Letní kino láká diváky na filmy režiséra Trošky

Pardubice – Šestý ročník Pardubického letního kina Pernštejn, který se i letos odehraje v Tyršových sadech, odstartuje retrospektivou filmů populárního českého režiséra Zdeňka Trošky. V pátek 1. července bude od půl desáté večerní patřit Čertově nevěstě. Další den bude k vidění Doktor od Jezera hrochů. Troškovu trilogii zakončí Poklad hraběte Chamaré. Také v následujících dnech budou návštěvníci moci zcela zdarma zhlédnout další atraktivní domácí i zahraniční snímky.

Pardubice – Koncertní přehlídka sedmého ročníku mezinárodního festivalu Bohuslava Martinů se uskuteční od pátku 1. do neděle 3. července. V pátek od sedmnácti hodin se v Sukově síni pardubického Domu hudby bude konat zahajovací koncert. Následující den se přehlídka přesune do Prahy. Závěrečné koncerty se uskuteční v neděli od deseti hodin v aule ČSOB Pojišťovny Pardubice a od patnácti hodin v koncertním sále Lázní Bohdaneč. Mezi účinkujícími se představí soubory z Ruska, Ukrajiny, Norska a hostitelských Pardubic.

Přelouč – Finálový turnaj Ligy evropských faustballových mistrů IFA Cup se uskuteční od pátku 1. července do neděle 3. července. Turnaj bude doplněn bohatým doprovodným programem, kdy v pátek od dvaceti hodin zahraje na přeloučském Masarykově náměstí skupina Lokálka a v sobotu na fotbalovém stadionu v Přelouči slavnostně zahájí turnaj taneční skupina Srdíčko a dechový orchestr Ladislava Kosiny. Poté na stadionu odehrají faustballisté zápasy exhibiční a ve skupinách. Od devatenácti hodin se v Občanské záložně v Přelouči uskuteční galavečer pro účastníky a od půl deváté večer v areálu pod přeloučským parkem rockový koncert. V neděli od devíti ráno přijdou na přeloučském fotbalovém stadionu na řadu zápasy o umístění a od čtvrt na tři odpoledne bude následovat finálový zápas s doprovodným programem a slavnostním zakončením.

Hrádek – Čeští i světoví diskžokejové se představí na dvoudenní party Maddox Open Air od pátku 1. do soboty 2. července na pískovně Hrádek nedaleko Pardubic. Divákům i tanečníkům zahrají známé hvězdy, jako například Michael C, Lucca, LayDee Jane, Max Vangeli a další. Po celou dobu festivalu se návštěvníci mohou těšit i na různé vodní sporty.

Rychnovsko - Na zámku se v noci nebudete jen bát

Potštejn – Život rodiny Chamaré na zámku nikdy neskončil! Unikátní noční prohlídky zámku probíhají v pátek od 21 hodin. Nezapomenutelný noční zážitek, který předčí všechna vaše očekávání. Nebudete se pouze bát, také se zajisté zasmějete, budete mít možnost hodovat u stejné tabule s lakotným hrabětem Chamaré a co víc, nahlédnete do nočního života zámeckých pánů a dam z poloviny 18. století.

Kostelec nad Orlicí – Pro všechny milovníky hudby a hlavně sborového zpěvu připravila Městská knihovna v Kostelci výstavu smíšeného pěveckého sboru Orlice, který slaví 150 let od svého založení. Vernisáž výstavy proběhne v pátek od 16 hodin v sálku knihovny.

Dobruška – Nedělní podvečer patří na náměstí F. L. Věka blues-rockové skupině Crossroad z Hradce Králové, která zahájí již 5. ročník festivalu Dobrušské letní muzicírování. Na koncerty se můžete těšit každou prázdninovou neděli od 17 hodin za jakéhokoliv počasí.

Královéhradecko - Rakousko a Prusko se znovu střetnou na bojišti u Chlumu

Chlum – Sobotní odpoledne na bojišti na Chlumu bude patřit vojenským jednotkám. Dopoledne o půl jedenácté projdou vojáci bojištěm a o půl hodiny později se uskuteční pietní akt u Baterie mrtvých. Bitevní scéna „Kancléř Otto von Bismarck v bitvě u Hradce Králové 1866“ na motivy historických událostí z bitvy u Hradce Králové v roce 1866 začne ve 14 hodin. Střetne se zde pruská a rakouská armáda. Od čtyř hodin program pokračuje v amfiteátru Chlum koncertem country kapely Nadoraz a písničkáře Pavla Dobeše.

Hradec Králové – Festival Rock for People začíná už v sobotu 2. července a potrvá do úterý 5. července. Kromě hudební nadílky nabídne i divadelní program a patnáct tisíc míst pod střechou. Na pódiích se vystřídají desítky kapel, mezi nimiž nebudou chybět Pendulum, My Chemical Romance, Paramore nebo Sum 41. Součástí programu budou i zajímavé doprovodné akce. Na runwayi a v zákoutích areálu se uskuteční několik desítek divadelních představení, špektáklů nebo spontánních hudebních vystoupení.

Hradec Králové – Netradiční otvírací doba bude v sobotu na hradecké Bílé věži. Od 20 do 24 hodin si budou moci zájemci prohlédnout noční město z ptačí perspektivy. V době turistické sezony od dubna do října je Bílá věž v noci hodinách otevřena každou první sobotu v měsíci. Další termín tedy připadá na 6. srpna.

Jičínsko - Literární festival Šrámkova Sobotka

Sobotka – Ve městě pod Humprechtem začíná v sobotu 55. ročník festivalu českého jazyka, řeči a literatury s podtitulem Bylo nebylo, je není – mýtus v literatuře. Přednášky a semináře pro studenty a pedagogy už tradičně doplňují výstavy, autorská čtení, poslechy rozhlasových her i večerní nokturna.

Jičín – Veterán klub Jičín připravil jednu z dalších soutěží na sobotu 2. července, tentokrát pro mladší motocykly a automobily splňující podmínky historických vozidel. Jednodenní akce nazvaná Cena Prachovských skal je pořádána jako vzpomínka na slávu kdysi vyhlášeného přírodního motocyklového okruhu. Mohou tak na soutěž přijet všichni zájemci, členové VCC Jičín i vlastníci vozidel vyrobených do 70. let, splňující původnost a podmínky k provozu na veřejných komunikacích, které projdou technickou přejímkou. Přihlášení do soutěže a technická přejímka vozidel od 7.30 hodin přímo v areálu kempu Rumcajs. Pro účastníky i návštěvníky akce je připraveno občerstvení.

Náchodsko - V kostele Za poklady Broumovska

Ruprechtice – Již šestý ročník hudebního festivalu Za poklady Broumovska začíná v sobotu 2. července v ruprechtickém kostele sv. Jakuba Většího. Festival zahájí koncert nejlepší české harfenistky současnosti Kateřiny Englichové a hobojisty Viléma Veverky, jejichž hudební umění doplní recitací herec Jan Čenský.

Ratibořice – Folklorní soubor Barunka Česká Skalice a Správa Státního zámku Ratibořice vás srdečně zvou na posezení s lidovou písničkou nazvané Barunka na mlejně. Akce se uskuteční v neděli 3. července od 14 do 16 hodin ve dvoře u Rudrova mlýna v Babiččině údolí. Vstup zdarma.

Česká Skalice – Tradiční Letecko – modelářský den se uskuteční v sobotu 2. července od 13 hodin na modelářském letišti v Zájezdě u Knapů. Setkání modelářů pořádá Letecko-modelářský klub Trifid Česká Skalice. K vidění budou modely větroňů, motorové modely, akrobatické speciály a vrtulníky. Připraveny jsou i letové ukázky. Vstupné dobrovolné, vstupenky budou slosovány o vyhlídkový let.

Trutnovsko - Černí jezdci se setkají v autokempu Kateřina

Kateřina – Tradiční motosraz klubu Černí jezdci mění termín. V autokempu Kateřina v Chotěvicích se koná již tento víkend. Návštěvníci se mohou těšit na dárek pro prvních 200 jezdců, jízdu na velbloudech, ohňovou show, motosoutěže, erotická vystoupení a řadu hudebních skupin. V pátek zahrají Undergaters, Titanic, Arakain a Debill Heads, v sobotu pódium ovládnou Butchatchos, Chlejf, Walda gang, Morčata na útěku a String Ladies. V sobotu se uskuteční spanilá jízda se zastávkou ve Dvoře Králové, kde ve 12 hodin u dopravního hřiště vystoupí kaskadéři Pavel Max Vik a Martin Krátký.