Svitavsko - Osmdesátý pátý den s Olbramem Zoubkem

Litomyšl - V neděli od 15 hodin se koná „Osmdesátý pátý den s Olbramem Zoubkem“. Jedná se o slavnostní setkání se známým výtvarníkem a sochařem Olbramem Zoubkem v Zámeckém sklepení a o rozloučení s letošní turistickou sezonou. Olbramu Zoubkovi bude při této příležitosti předána pamětní kniha se zápisy návštěvníků expozice, Petr Jančárek promítne vzácný archivní film o Zoubkovi z konce sedmdesátých let dvacátého století a všichni si budou moci s Mistrem ještě jednou připít k jeho pětaosmdesátým narozeninám.

Polička - Koncert Jasné páky se koná tento pátek od 21 hodin v Divadelním klubu. Přijďte se podívat na Jasnou páku po třiceti letech účinkování a vystupování na pódiu, na Michala Ambrože a Davida Kollera, Petra Vášu, Vladimíra Zatloukala, Martu Minárika, Radovana Raďáka Jelínka, Petru Studenou a Magdalenu Ambrožovou.

Orlickoústecko - Mezi ovocem, zeleninou a květinami

Záchlumí - Český svaz zahrádkářů Bohousová pořádá od pátku až do neděle v obecním sále u Fontány v Záchlumí výstavu ovoce, zeleniny a květin. Otevřena bude v den státního svátku a potom také během posledního říjnového víkendu každý den od 8 do 18 hodin. Výstavy se zúčastní nejen místní zahrádkáři z Bohousové, Litic nad Orlicí a Záchlumí, ale i pěstitelé z okolí. Expozici zpestří prodej květin, tújí a ručních prací, jako například prostírání a háčkovaných výrobků, na místě bude také prodáván med.

Lanškroun - Lathife je název nultého ročníku amatérského divadelního festivalu, který ve čtvrtek začíná v zámku. Až do soboty nabídne od odpoledních až do pozdních večerních hodin zajímavou směs divadla, výtvarna a hudby.

Chrudimsko - V Loučkách chystají výlov rybníka

Loučky - Na státní svátek 28. října je naplánován výlov rybníka v Loučkách u Podlíšťan. Od deváté hodiny ranní bude zahájen prodej ryb, pořadatelé přichystali také občerstvení a zábavu pro malé i velké návštěvníky. Na výlovu nebude chybět ani živá hudba.

Chroustovice - Na první Sokolský mariáš jste zváni v sobotu 29. října do zdejší sokolovny. V 8 hodin začíná prezence, od 9. hodiny se začíná hrát. Zájemci se mohou hlásit na telefonním čísle 777 622 077 (Jan Ždímal) nebo 605 326 956 (Hugo Tégl). Bude se hrát o motorovou pilu, vysavač a plno dalších zajímavých cen. Připravena je také bohatá tombola a chybět nebude ani občerstvení. Maximální počet hráčů je 120, závazně přihlásit se můžete co nejdříve na emailové adrese: teglhugo@seznam.cz

Pardubicko - Michal David se chystá do ČEZ Areny

Pardubice - V sobotu v 19.30 hodin vystoupí v pardubické ČEZ Areně Michal David. Pokračuje zde jeho zatím největší tuzemské turné Megatour 2011. Na koncertě zazní nejznámější hity jako Céčka, Pijeme Colu, Ruská Máša nebo Dítě ráje a Nonstop.

Pardubice - V sobotu zahrají v pardubickém Ideonu Czech Metal Legends. Celá akce začne již ve 13 hodin, kdy se návštěvníkům představí skupina Boron. Ve 14.30 přijde na scénu kapela V.A.R. a v 16 hodin Titanic. Půl šestá bude patřit seskupení Root a 19. hodina Debustrolům. Ve 20.45 na pódium vystoupí Citron a večer zakončí od 22.45 hodin Kreyson.

Pardubice - Poslední říjnovou sobotu se v pardubickém Domě hudby rozezní od 19 hodin struny folkových muzikantů. Na svém výročním koncertě zde vystoupí pardubičtí Marien s písničkářem a hudebním publicistou Víťou Troníčkem. Pro tentokrát si kapela připravila také společné vystoupení s hostem programu Pavlem Žalmanem Lohonkou, se kterým skupina uvede část repertoáru.

Královéhradecko - Dům U Špuláků se otvírá nejen svatebčanům

Hradec Králové - Nový interiér domu U Špuláků si mohou zájemci prohlédnout již zítra. Nekomentované prohlídky se uskuteční mezi 10. a 16. hodinou. V jedné z charakteristických staveb Velkého náměstí bude přístupné přízemí s obřadní síní, zázemím matriky, prostory v prvním patře i víceúrovňové sklepy. Přestavba zlepšila stav domu U Špuláků, především střechy a rozvodů, město zároveň získalo reprezentativní prostory a vyřešilo problémy s těžkou dostupností obřadní síně pro imobilní spoluobčany.

Chlumec nad Cidlinou - Halloween aneb Víkend s Piráty na vlnách Cidliny připravili organizátoři tento víkend na zámku Karlova Koruna. Tradiční halloweenský jarmark a dřevosochání vypukne v sobotu od 10 hodin a poslední návštěvník opustí brány zámku v 17 hodin. Nebudou chybět zabijačkové hody a prezentace vín. Děti si užijí zábavné odpoledne od 13 hodin. V rámci programu diváci uvidí také projížďky se psím spřežením. V neděli se od 9 hodinbude na nádvoří konat výtvarná dílna pro děti a další doprovodný program.

Rychnovsko - Ve škole bude strašit. Duchové se už připravují na Halloween

Olešnice v Orlických horách - Pro všechny odvážné smrtelníky je na páteční 18. hodinu připravena akce s názvem Strašidelná škola. Duchové a všelijaká strašidla se sejdou v místní škole, aby oslavili Halloween, chybět nebudou ani vydlabané svítící dýně nebo podzimní dekorace.

Potštejn - Říjnový Páteční salón se uskuteční tento pátek od 18 hodin v potštejnském zámku. Poutavé vyprávění Bohouše Jindry o cestách naším krajem, tentokrát po březích řeky Orlice a jejích přítocích, bude doplněné mnoha fotografiemi z jeho toulek krajinou. Krása skrytá nedaleko od našich domovů, zajímavá zákoutí, barvy všech ročních období i setkání s místními lidmi doprovázely kroky milovníků pěších túr od ústí až k pramenům, které nově nacházeli a označovali tabulkami

Rybná nad Zdobnicí - Kostel v Rybné bude v pátek od 15 hodin patřit tónům Musica Dolce Vita. V úvodu koncertu se můžete těšit na vystoupení ZUŠ Petra Ebena Žamberk, kdy na housle zahrají Michal Naugebauer a Václav Kotyza, na basu je doprovodí Martin Naugebauer.

Náchodsko - Umíte plstit vlnu nebo malovat na hedvábí?

Žďárky - Kulturní dům ve Žďárkách u Hronova zve v sobotu na koncert pražské punkové skupiny Alkehol. Jako předkapely vystoupí hronovská metal-alternative Inpain a červenokostelecká hard rocková kapela Nanovor. Začátek koncertu je v 17.30 hodin. Svozy autobusů z Náchoda, Červeného Kostelce a Police nad Metují jsou zajištěny.

Meziměstí - V sobotu zahájí v divadelním sále v Meziměstí již 48. ročník malé přehlídky amatérského divadla Meziměstské divadelní hry. Jako první v 18 hodin vystoupí Jednota divadelních ochotníků Jaroslav z Luže s komedií Zkrocení zlé ženy. Další představení uvidíte každou sobotu až do konce listopadu.

Česká Skalice - V rámci oslav Dne české státnosti, který je letos věnován postavám českých bankovek, budou mít návštěvníci možnost volného vstupu do expozice Život a dílo Boženy Němcové v maloskalickém muzejním areálu a do Barunčiny školy. Současně můžete navštívit Muzeum textilu, kde se v pátek a v sobotu otevře prohlídková trasa s komentovanými prohlídkami, bude uspořádána výstava modelů běličských, barvířských, úpravárenských a tiskařských strojů a otevře se pracovní dílna Textilní řemesla aneb Jak Krtek ke kalhotkám přišel, kde si každý návštěvník může vyzkoušet činnosti spojené se zpracováním tkanin, naučí se plstit vlnu či malovat na hedvábí. Muzeum bude přístupné od 10 do 16 hodin.

Jičínsko - Domácí zabijačka s pohádkovým posvícením ve Starých Hradech

Staré Hrady - Vepřové hody aneb Pohádkové posvícení se chystá na hradu a zámku na sobotu od 10 do 17 hodin. Návštěvníky čeká tradiční lidová veselice s domácí zabijačkou. Nebudou chybět guláš, jitrničky, jelítka, slivovice, posvícenské koláče a bohatý jarmark. Program zpestří veselé jarmareční historky ze života Jiřího Krytináře, jarmareční pohádky, velká pohádková soutěž, písničky a pohádková představení.

Libáň - Ochotnický divadelní spolek Bozděch Libáň, Loutkové divadlo Martínek, pořádá v kulturním domě 13. přehlídku loutkových divadel. Bude zahájena tuto sobotu v patnáct hodin Pohádkou naruby.

Lázně Bělohrad - Město Lázně Bělohrad si vás dovoluje pozvat na odhalení a posvěcení sochy sv. Anežky České k 800. výročí jejího narození, které se bude konat v sobotu 29. a v neděli 30. října. O sobotním podvečeru vás čeká v kulturním sále lázní přednáška prof. PhDr. Petra Piťhy, CSc. - Příběh a odkaz sv. Anežky České, začíná v 19 hodin. V neděli se koná od 9 hodin v chrámu Všech Svatých bohoslužba celebrovaná Petrem Piťhou. Slavnostní odhalení a posvěcení sochy sv. Anežky České se odehraje v neděli v 15 hodin v parku v lázeňské ulici.

Trutnovsko - Vydejte se za zvířaty i za strašidly z dýní

Dvůr Králové - V zoologické zahradě pokračuje do neděle Týden duchů. Během něj je celá zahrada vyzdobena strašidly, vydlabanými z dýní. Kulisu tvoří desítky dýní, ve kterých se večer zapalují svíčky. Návštěvníci si mohou z dýní připravených před restaurací U Lemura vydlabat svého ducha a přispět k výzdobě zoo. K pohodlné prohlídce zoo slouží vláčky, které jezdí od nástupiště Safaribusu k Pavilonu lvů. Jízdné je zdarma a na trase jsou dvě zastávky: u Africké vesnice a Pavilonu lvů. Pokladny jsou otevřeny denně do 18 hodin, aby si návštěvníci mohli svítící dýně prohlédnout a vychutnat tajuplnou atmosféru. V zoo lze samozřejmě zůstat i po uzavření pokladny a odejít automatickými turnikety i po osmnácté hodině. Blízko pavilonu Ptačí svět stojí veliký model dýně, který se stal českým rekordem. A právě u něj se mohou návštěvníci vyfotografovat s vydlabanými dýněmi i bez nich. Fotografie v elektronické formě zasílejte na e-mail: propagace@zoodvurkralove.cz do 15. listopadu 2011. Do předmětu e-mailu uveďte heslo: „Dýňová soutěž“. Každý účastník soutěže může zaslat jednu fotografii. Porota z došlých snímků vybere tři nejoriginálnější a nejvtipnější. Výherce získá encyklopedii Příroda, kterou právě vydává Knižní klub. Další dvě místa budou také oceněna knihami z Knižního klubu a nebudou chybět ani dárky ze zoo.