Starosta Chrudimě Jan Čechlovský hned v úvodu řekl: „Je výročí úmrtí významné osobnosti důvodem k oslavě? A proč ne? Vážíme si hitorie, a tak oslavujme,“ zdůraznil. Vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek zařadil Josefa Ressela do „první katagorie“ významných osobností kraje. „On je pro naši generaci důkazem a příkladem, že se dá udělat díra do světa,“ řekl Línek. Velvyslanec Slovinské republiky Franc But početné obecenstvo překvapil svou dobrou češtinou. „Ressela si mnoho států si ho přivlastňuje. Patří nejvíc Čechům a Slovincům. Zatímco u vás se narodil, u nás prožil kus tvůrčího života a ve Slovinské zemi spočinuly jeho kosti,“ uvedl Franc But.

Připomínka 150. výročí úmrtí vynálezce evropského významu pokračovala otevřením výstavy v Regionálním muzeu a křtem nové publikace. Výstava souvisí správě vydanou publikací. Město, ve které se slavný vynálezce Josef Ressel narodil, pojalo připomínku 150. výročí jeho smrti tak, že připomenulo jeho odkaz pro současnou i budoucí generace. Návštěvníci expozice nebo ti, kteří si novou knížku zakoupili či zakoupí, poznají, jaké akce se vEvropě vsouvislosti sResselem uskutečnily nebo které ulice nesou jeho jméno. Dozvědí se mimo jiné, jaký měl chrudimský rodák vliv na lesnictví, vinařství, námořní oblast a jiné obory.

Za divadlem odpoledne pokračoval bohatý program ukončený ohňostrojem.Do Chrudimě zavítalo mnoho hostů. Velice vítaná byla návštěva čestného občana a zakladatele Ligy proti rakovině Zdeňka Dientsbiera.