Dnes představíme Smetanovo trio založené v roce 1934 legendárním českým klavíristou Josefem Páleníčkem. Patří k nejprestižnějším českým souborům současnosti. V roce 2009 oslavilo 10 let novodobé existence. Současní členové ve své interpretaci navazují na ideál, který vytvořili jeho předchůdci, ale i další významné sólistické osobnosti interpretačního umění 20. století, kteří se setkávali na poli komorní hudby.

I dnešní členové Smetanova tria (Jitka Čechová klavír, Jiří Vodička housle a Jan Páleniček violoncello) jsou významnými českými sólisty dokazují, že základním předpokladem úspěchu každého kvalitního tria je dokonalá sólistická vybavenost hráčů.

V programu obou koncertů zazní skladby W. A. Mozarta, Antonína Dvořáka a Johannese Brahmse.

„Žáci skutečských škol mohou navštívit koncert v městském muzeu zcela zdarma, vstupenka na koncert stojí 150 korun. I to je, vzhledem k úspěšnosti a kvalitám Smetanova tria, cena velmi přijatelná. Určitě je na co se těšit," říká Lenka Balounová z odboru kultury skutečské radnice.

Koncert Smetanova tria je (po opeře Don Giovanni 24. 2.) druhým programovým bodem festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč. Pestrou nabídku hudební svátky nabízejí až do konce dubna.

Festival „Tomáškova a Novákova hudební Skuteč" byl založen s cílem zachovat silné a dlouholeté hudební tradice Skutče a odkaz dvou významných skutečských osobností, hudebních skladatelů Václava Jana Tomáška a Vítězslava Nováka. Festival vznikl v roce 2003 a za tu dobu se vypracoval k profesionalitě a vysoké dramaturgické úrovni.

LENKA BALOUNOVÁ