Ti nejlepší z nejlepších pak postupují do kola ústředního. V tomto školním roce byla mimo jiné vypsána soutěž ve hře na lidové nástroje a komorní a souborovou hru lidových nástrojů, které se zúčastnili také muzikanti a zpěváci Dětského folklórního souboru Formánci ze Základní umělecké školy Slatiňany. Stejné soutěže se mladí hudebníci poprvé zúčastnili před třemi roky, kdy se tehdy zcela neznámý soubor probojoval až do republikového finále v Kyjově, kde obsadil ve své kategorii skvělé druhé místo. Úspěch zavazuje a o to větší bylo očekávání, jak si děti povedou letos. Soutěžnímu klání předcházela důkladná a náročná příprava.

Muzikanti se pod vedením Jiřího Formana, Mgr. Jiřiny Pražanové a Mgr.Stanislavy Sejkorové připravovali na krajské kolo, které se konalo 9. března v Pardubicích. Tam se jim vítězstvím ve třetí kategorii do 15 let otevřela cesta do republikového finále v Mikulově. Ústřední kolo Národní soutěže hudebního oboru Základních uměleckých škol proběhlo ve dnech 10. a 11. května a Formánci vybojovali ve své kategorii v konkurenci devíti souborů z celé České republiky první místo. Porota, pod předsednictvím pana Jaroslava Krčka, navíc udělila Ondřejovi Sejkorovi zvláštní ocenění pro zpívajícího kontrabasistu. Účast na koncertu vítězů byla sladkou odměnou za náročnou a dlouhodobou práci pro všechny, kteří tomuto souboru věnují svůj čas a úsilí.

Dětem, učitelům, vedení školy i rodičům patří poděkování za podporu a spolupráci. Pro ty, kteří by se chtěli podílet na udržování národních tradic, je pozvánka - máte-li chuť si zatancovat nebo zahrát písničky v lidovém tónu, jsou pro vás u Formánků dveře otevřené!

Jiří Forman, vedoucí hudební sekce DFS Formánci