Deník uvádí velkoplošnou panoramatickou live-diashow Leoše Šimánka se sedmi projektory Nový Zéland - zimní putování po ostrovech přírodních superlativů Chrudim (Po) 14.11., 15.30 a 19.30 hod., Divadlo Karla Pippicha, nábřeží Karla Čapka 6 Předprodej: Divadlo Karla Pippicha, nábřeží Karla Čapka 6, tel.: 469 622 298; Informační centrum, Resselovo náměstí 1,tel.: 469 645 821

Vidět všechny přírodní krásy a unikáty Nového Zélandu vyžaduje spoustu času. Podařilo se však Jakubovi a Veronice o měsíc prodloužit jejich letní prázdniny, čímž byl tento problém vyřešen.

Každý z nás měl napakované dva velké lodní pytle, kde nesměla chybět výbava ke stanování ani horolezecká výsbroj. Těchto osm ohromných zavazadel se nevešlo ani do toho největšího osobního auta, a proto jsme si po příletu do Aucklandu zapůjčili kempinkový vůz. V horách jsme několikrát našli příhodné tábořiště, na kterém ale ležel hluboký sníh. Náš kempr, jak jsme automobilu říkali, nám takto nejednou ušetřil nepříjemnou noc ve stanech lepší vozidlo si pro takovou cestu vůbec neumím představit.

Při sestavování diashow jsem se držel mé stejnojmenné knihy. Pořad sestává ze dvou polovin, dohromady z devíti následujících kapitol:

SEVER SEVERNÍHO OSTROVA: Na koních pískovými dunami a po plážích Jellicoe Channel pobřeží Tichého oceánu.

POLOOSTROV COROMANDEL: S ruksaky na zádech do zátoky Fantail Bay a Cathedral. Cove z krásné do ještě krásnější.

GEOTERMÁLNÍ OBLASTI U JEZERA ROTORUA: V kraji sopek, gejzírů a horkých jezer.

NÁRODNÍ PARKY WHANGANUI A TONGARIRO: Na kánoích ledovými peřejemi řeky Whanganui a na lyžích ze svahů Mount Ruapehu, nejvyšší sopky Nového Zélandu.

NÁRODNÍ PARK ABELA TASMANA: V kajacích po moři zimní plavba podél Tasmanova zálivu.

PACIFICKÉ POBŘEŽÍ JIŽNÍHO OSTROVA: Na poloostrov Kaikoura za lachtany a k přírodnímu divu Moeraki Boulders - kulovitým balvanům.

NÁRODNÍ PARKY PAPAROA A WESTLAND: K světoznámým skalním formacím Pancake Rocks a ledovcovým splazům Franz Josef a Fox Glacier.

NÁRODNÍ PARK AORAKI / MOUNT COOK: Ve vánici pod horu Cook. Túra k ledovci Hooker v létě procházkou, v zimě dobrodružstvím.

NÁRODNÍ PARK FIORLAND: K jezeru Wakatipu a dál do fjordu Milford Sound k Mitre Peak nejkrásnější hoře Oceánie.

Na závěr diashow jsem použil letecké záběry fjordu Milford Sound, okolních hor a místa, kde se před lety točil jeden z nejznámějších velkofilmů Pán prstenů. Snad nikde jinde na Zemi se nedá zažít úchvatnější scenérie!

CHRUDIMSKÝ DENÍK PRO VÁS PŘIPRAVIL SOUTĚŽ k live-diashow Leoše Šimánka. Soutěžní otázka zní: V lednu příštího roku plánuje Leoš Šimánek vyrazit na svou další cestu. Kam to bude tentokrát? Svoji odpověď zašlete do úterý 8. listopadu do 8.00 hodin e-mailem na: ekonom.chrudimsky@denik.cz (do předmětu napište „Šimánek“) nebo písemně na adresu: Chrudimský deník, Soukenická 154, 537 01 Chrudim. K odpovědi připište také vaši adresu, telefonní číslo a heslo „Šimánek“. Ze správných odpovědí vylosujeme čtyři výherce. První získá knihu Nový Zéland (s věnováním), 2. výherce obdrží velký nástěnný kalendář na rok 2012, pro 3. výherce bude připravena vstupenka na libovolnou live-diashow Leoše Šimánka, 4. výherce se může těšit z celoročního kalendáře na rok 2012.
Více o autorovi, jeho knihách a diashow najdete na internetových stránkách: www.leossimanek.cz