O uplynulém víkendu připravili přátelé, sousedé a návštěvníci hospody U Ajšíra ve Studnicích „Posvícenské veselí“. Do vesnice totiž nezajíždějí žádné pouťové atrakce, ani houpačky, kolotoče či střelnice. A tak se majitel hospody Martin Šírek rozhodl uspořádat spolu s „Přáteli Studnic“ zmíněné veselí, na které pozval studnickou veřejnost.

Hlavní taškařice se odehrála v předzahrádce hospůdky, kde se konala svatba naruby. Tomášem Neugebauerem byli oddáni snoubenci Václava Kovářová-Boušková a Helemes Matys- Myška. Jak uvedl oddávající: vzhledem k tomu, že se novomanželé ani po několika hodinách nedohodli na společném příjmení, bylo jim přiděleno úředně takto: Václava Studnická a Helemes Studnický.

Manželé pak řekli své ano, vyměnili snubní prsteny a dali si první manželské políbení. Poté podepsali svatební smlouvu a po přijetí gratulací a darů se vydali v průvodu do vsi. Novomanžele provázela skupina tanečnic v červených šatičkách, apartních kloboučcích a slušivém spodním prádle. Z proutěných košíků sypaly na cestu květiny a ratolesti.

Jediná družička, roztomilá vnučka Václavy Studnické, nadšeně nadnášela vlečku drahé bělostné svatební róby. Ženich Helemes v černém cylindru, fraku stejné barvy a červeném motýlku zářil štěstím a usmíval se na všechny strany.

V průvodu nechyběla Karkulka s vlkem a myslivcem, čarodějnice, kuchaři, číšníci, řezníci, vodníci a nezbytná lékařská pomoc. V několika chalupách připravili sousedé pro novomanžele pohoštění, muzika zahrála sólo pro nevěstu a a roztančila i ostatní přítomné. Studnické svatební veselí skončilo před setměním, ale posvícenské veselí pokračovalo v hospodě do pozdních nočních hodin.

Ladislav Vašek