Plzeňská filharmonie byla založena v roce 1946, tehdy ještě pod názvem Plzeňský rozhlasový orchestr. Za dobu své existence si vytvořila pevnou tradici a renomé nejen mezi českými orchestry, ale je žádaným a vyhledávaným hudebním tělesem i v zahraničí.

Velký obdiv a uznání obecenstva sklidil ve čtvrtek chrudimský rodák, 28letý Tomáš Židek, který stanul v čele filharmonie a skvěle oddirigoval náročný program.

Po Fibichově předehře Noc na Karlštejně zazněl Koncert h moll pro violoncello a orchestr od Antonína Dvořáka, nejslavnější světové dílo, jaké kdy bylo napsáno pro sólový nástroj s doprovodem orchestru. Sólový part přednesl violoncellista Petr Nouzovský, ověnčený mnoha hudebními úspěchy a cenami.

Ve Foersterově Symfonii č. 4 s názvem „Veliká noc“ na téma ukřižování a znovuvzkříšení Ježíše Krista předvedl chrudimský rodák Tomáš Židek v celé šíři své muzikantské schopnosti a svým zaujetím pro nádheru rozsáhlé skladby strhl celou Plzeňskou filharmonii k vynikajícímu výkonu. Vděčné a vnímavé obecenstvo dlouho aplaudovalo umělcům svůj dík za nádherný hudební zážitek.