Smyčcový kvartet Corvus Quartet vznikl v roce 2004 ze členů Komorní filharmonie Pardubice. Svou hudební působnost rozšiřuje o nové nezvyklé žánry od The Beatles, Pink Floyd a pod. Úpravy pro smyčce jsou z pera člena souboru Petra Vrány a mají mimořádnou kvalitu, stejně jako jejich mistrovské provedení.

Pirate swing band je orchestr složený ze čtrnácti sólistů. Hraje nejen klasický swing, ale i vlastní swingové verze hitů jiných hudebních žánrů (Michael Jackson, Madonna, Queen apod.), v úpravách kapelníka Radka Škeříka. Kapela v čele se zpěvákem Jiřím Ševčíkem byla vybrána v soutěži několika orchestrů z celého světa do švýcarského Montreaux na oslavu narozenin Freddie Mercuryho a 40ti let skupiny Queen. Kapela se pro svůj výkon brzy vyšvihla na výsluní swingového nebe. Účast na několika jazzových festivalech a v září 2011 vytoužený koncert v Montreaux jí otevřeny dveře do hudební Evropy. Za zmínku stojí, že v orchestru má Chrudim hned dvojí zastoupení: tenorsaxofonistu Ivana Klečku a trombonistu Romana Fišera, který je zároveň kapelníkem chrudimského KYX orchestra bandu.

KYX orchestra band vznikl v r. 2004 ve snaze rozšířit hudební scénu o nové žánry. 25členné těleso hraje převážně funky, jazzrockové, swingové a latinskoamerické skladby, aranžované pro moderní big bandové obsazení. Orchestr má k dispozici tři kvalitní zpěvačky. KYX si krátce po založení vytvořil své nezastupitelné postavení v hudebním životě města svou jedinečností a odlišností od jiných kapel. Pořádá koncerty, účastní se kulturních akcí, festivalů, oslav, atd. Velký úspěch spočíval v nastudování jazzové mše od Jaromíra Hniličky, kterou hrál společně s autorem na několika koncertech v kraji. Orchestr řídí Roman Fišer, vynikající trombonista, pedagog aranžér mnoha skladeb.

Každý, kdo přišel v pátek na trojkoncert do Spolkového domu, a měl-li v sobě vztah ke swingu, musel být nadšen tím, co mu zahráli skvělí muzikanti všech tří souborů.Negativem koncertu bylo malé pódium, muzikanti nebyli vidět a jediné silné světlo obtěžovalo posluchače v předních řadách. Divadlo je pro podobné koncerty lepším prostředím.

Vladimír Mostecký