V kvalitě péče i informovanosti veřejnosti se leccos zlepšilo, přesto se zdá, že duševní nemoci zůstávají jedním z posledních společenských tabu. Jeden příběh za všechny: „ Tak mi řekněte, proč nám to dělá? Vždyť už to není k vydržení,“ ptá se paní Jitka, matka jednadvacetiletého syna, „je neustále zamčený v pokoji, někdy tam strašně křičí. Když už na mě promluví, tak hned útočí, že mu dávám otrávené jídlo, že jsem se domluvila s nějakými muži, aby ho zabili.“ Pokračuje ve vyprávění, „už od maturity je jak vyměněný. Nic nepomáhá. Zákazy. Prosby. Dohody. Nic. Já už nemám sílu, jsem zničená…“.

Abychom předcházeli situacím, jaké prožívá paní Jitka, pořádáme akci Týden pro duševní zdraví. Klademe si za cíl působit na veřejnost, aby neodsuzovala duševně nemocné. Podporujeme lidi v tom, aby se nebáli své potíže přiznat sami sobě, aby se nebáli vyhledat pomoc a aby věděli, kde pomoc mohou najít.

Jaký program čeká návštěvníky v Chrudimi?

„Rádi bychom Vás pozvali na Dny otevřených dveří v chrudimské pobočce Péče o duševní zdraví. Ty budou probíhat od 19. do 20. 10. v klubu Polárka, kde si svépomocná skupina Polárník připravila výstavu své tvorby. Zároveň si budete moci prohlédnout naše prostory a dozvíte se, jak naše služby pomáhají.“ Říká vedoucí pobočky Mgr. Věra Pinkasová a dodává: „Ve čtvrtek, 21. 10. od 16,00 hodin v klubu Agora promítáme norský film Elling režiséra Pettera Naesse, po kterém následuje debata s odborníky z naší organizace a z Pedagogicko psychologické poradny Chrudim.“

Do chrudimského programu Týdne pro duševní zdraví se zapojilo také občanské sdružení Amalthea, které připravilo na 19. 10. Den otevřených dveří.

Leona Hniličková
manažerka PR
o. s. Péče o duševní zdraví