Celá místnost se tu ve spolupráci s Mendelovým muzeem v Brně proměnila v místo vyšetřování fiktivní vraždy. Hned u vstupu je místo činu a jak návštěvníci – detektivové postupují panel po panelu, případ dostává pevné obrysy. Podle výpovědí svědků a analýzy zajištěných důkazů – třeba porovnání otisku podrážky, kterou po sobě pachatel zanechal, lze s jistotou určit, který z podezřelých má na rukou krev. A bude jen na návštěvnících, koho obviní. Jak uvádí ředitelka muzea Klára Habartová, výstava ukazuje postup, jakým skuteční kriminalisté postupují.

Interaktivní výstava nabízí i řadu praktických úkolů, které prověří i obratnost rukou nebo paměť.

Sousední místnost naopak příchozí zavede do doby četníků a policejního rady Vacátka. K vidění tu jsou postupy, které muži zákona používali v historii, třeba popisy kapilár na prstech, kategorie tvarů uší a nosu.

Bonusem jsou pak skutečné zločiny, které se na Chrudimsku v minulosti odehrály. A někdy to jsou pořádné krváky – useknuté ruce nebo tragédie z nešťastné lásky, jak dokládá příběh milenců z Hlinska.

Nešťastná láskaHlineckou veřejnost v červnu roku 1907 rozrušila zpráva o smrti čtyřiadvacetiletého Tomáše Dvořáka a Mařenky Sokoličkové, do níž se mladík vášnivě zamiloval. Když se však odstěhoval za prací do Drážďan, dívčiny zprvu opětované city ochladly. Tomáš se o tom dozvěděl, vrátil se domů a při hovoru se svou milou poznal, že jeho obavy nebyly plané.
V zoufalství koupil revolver a 1. června přišel na návštěvu k Sokoličkovým. S rodiči nejprve vypil kávu, a když odešli ze světnice, přistoupil k Mařence. Dívku objal, nepozorovaně přiložil zbraň pod její levé ucho a vystřelil. Vzápětí obrátil revolver proti sobě a než ho stačil někdo zadržet, zmáčkl spoušť.