Ze šuplíku konzervátora

Na úvod nás milovník dávných dob přivítal staročeským vyjádřením o vůni Vánoc: V knihách, povídkách i v řeči slavnostnější sousloví „vůně Vánoc“ často užíváno jest. Myšleno může býti to v smyslu přeneseném, avšak Vánoce ve skutečnosti vůni mají mít jinou, onačejší a ducha rodiny více povznášející a stmelující, než obvyklá vůně domova jest. Tu pak františků vonných, na trhu koupených, na kraji plotny pálíme, aneb purpury špetku na pláty kamen sypeme. Však vlastní vůni, něžnější a v pravdě osobitou, poříditi si sami můžeme. O to pak z ní radosti více pocítíme, že zdarma, tolik trochou vlastního přičinění, jsme ji získali.

Několik vánočních tipů, jak si zpříjemnit obydlí, vám nyní nabízíme:

Domácí purpura

Došel vám deodorant? V nouzi ho nahradí plátek citronu je to silná a účinná náhrada za kupované výrobky. Obydlí vám naopak provoní domácí purpura. „Na alobalové misce smícháme 1 hrst pryskyřice, po 1/3 sáčku skořice, zázvoru, tymiánu, větší špetky nového koření, plodů jalovce, řebíčku a asi 3 plátky bobkového listu. Může se přidat větévka z borovice, nasekaná na 2-3 centimetrové špalíky. Misku nedáváme na přímý plamen, směs by se spálila,“ předkládá návod Macháček.

Vánoční stromek hned jak koupíme, dáme do vany a pustíme na něj vodu. Řádně omytý a okapaný skvěle se zazelená a zavoní. Všechna špína a prach se tou koupelí odstraní. Také jehličí dlouho vydrží na větvích. Naopak třešňové větvičky (Barborky) vám ve váze nezačnou vydávat nepříjemný hnilobný zápach, přidáme-li do vody malý kousek dřevěného uhlí.

Vařená kůra voní

Před svátečním obědem nebo večeří můžeme použít na ubrus jemnou aviváž s citronovou vůní. Po jídle zapálíme svíčky s grapefruitovou vůní, která osvěží a pročistí vzduch.

Svíčky nejen že pomáhají navodit sváteční atmosféru, ale dokážou si také poradit s nepříjemnými pachy. „Proti pachu cigaret a doutníků používáme svíčky s kořeněnou vůní. Knot svíčky zastřihneme na jeden centimetr délky a svíčka vám tak nebude čadit.“

Voňavou svíčku si vyrobíte tak, že obyčejnou svíčku namočíte na pár minut do vlažné vody s přísadou skořice či vanilky. Vosk po zapálení příjemně voní. Lesní vůni získáme, nalijete-li do vařící vody po kapkách terpentýn.

„A aby vám to doma svátečně vonělo, povařte v kastrůlku pomerančovou a citronovou kůru, která vždy alespoň na několik hodin nádherně provoní celé obydlí,“ doporučuje osvědčenou metodu Alois Macháček.

O Vánocích zejména oceníte lidovou radu, jak se zbavit rybího zápachu. Alois Macháček říká: „Rybí pach z použitého nádobí a příborů odstraní ocet a vlhká sůl. Když dřevěné prkénko, na kterém chceme porcovat rybu, předem potřeme kouskem citronu nebo octem, nenasákne rybím zápachem.“

Nepříjemný kuchyňský zápach zmizí, povaříme-li během přípravy jídel v otevřené nádobě aromatické byliny, jako je máta, heřmánek, mateřídouška nebo dobromysl. Levně a účinně osvěžíme vzduch v kuchyni, když na rozpálenou plotýnku stříkneme pár kapek octa. Kuchyňské pachy, zejména po rozpáleném tuku, zmizí.

A jak odstranit koptový zápach z krbu po svátečním večeru? „Dá se odstranit pomocí sušených květin, bobulí, listů nebo kůry vhozených do ohně na závěr večera,“ tvrdí zkušený konzervátor.

Citron i soda

Alois Macháček se zmiňuje i o moderních výdobytcích našich domácností. „Nepříjemné pachy z ledničky zmizí, když ji vymyjeme roztokem horké citronové šťávy a vody v poměru 1:1 a vložíme do ní misku s práškem do pečiva nebo zažívací sodou, která bude pohlcovat pachy. Pach z mikrovlnné trouby odstraníme, když do ní postavíme skleněnou nádobu se směsí vody a octa nebo citronové šťávy a směs povaříme asi 1 minutu.“

Voňavé Vánoce přeje všem lidem dobré vůle konzervátor Alois Macháček.