Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velké městské oslavy v Hlinsku o víkendu vrcholí

Hlinsko - Zlatým hřebem kulturního programu v rámci hlavních dnů oslav bude nedělní slavnostní setkání za účasti delegací z partnerských měst.

11.6.2009
SDÍLEJ:

Děda Mládek Illegal BandFoto: archiv

V roce 2009 si Hlinsko připomíná dva významné mezníky v dějinách města. V tomto roce uplyne 660 let od první historicky ověřené zmínky o Hlinsku a 175 let od získání statutu města. Zároveň 135 let od svého založení slaví také Městské muzeum a galerie.

U příležitosti těchto výročí připravilo město Hlinsko na celý rok řadu kulturně společenských akcí. Již jste mohli navštívit Mezinárodní festival dokumentárních filmů, nasát slavnostní atmosféru při vystoupení Komorní filharmonie Pardubice či se společně s Vysočanen ohlédnout za čtvrtstoletím jeho folklórní činnosti. Před námi jsou teď hlavní dny oslav, které připadnou na víkend 12. – 14. června. Pojďme se ve stručnosti podívat na co se můžete těšit.

V pátek 12. června bude otevřena nová odpočinková zóna s naučnou geostezkou pod názvem „Klíč“, jejíž prostředí naplněné zelení bude přímo lákat k relaxaci a pohodovému strávení volného času.

V páteční podvečer dojde za hudebního doprovodu k slavnostnímu odhalení Pamětní desky rodině Adámkových umístěné v parku na Tylově náměstí. Celkem tři generace rodiny Adámkových významně ovlivňovaly život Hlinska, a to od třicátých let 19. století do dvacátých let 20. století. Nesmazatelně se pak do dějin města zapsal především JUDr. Karel Václav Adámek – spisovatel, kulturní historik a muzejník -, který se velkou měrou zasloužil o zachování lidových tradic na Hlinecku.

Následně Vás pozveme do areálu hlineckého Betléma, kde Vás naladí na příjemnou notu vystoupení country skupiny TRAMPOTY.

V sobotu na Vás čeká den plný zábavy a bohatý kulturní program v areálu hlineckého pivovaru. Na dvou pódiích umístěných v přední části tohoto areálu se budou střídat hudební skupiny různých žánrů. Svou tvorbu představí FAULT TRACE, DONCILIZ, BLUE FIRE a ROCKBAND. Rozhodně nebude chybět místní dechová hudba HLINEČANKA a poprocková legenda KAPITOL. O zpestření kulturního programu se postarají ukázky břišních a cikánských tanců, barmanských dovedností a zdatnosti v karate. Děti se mohou těšit na odpoledne plné her a zábavy, které doplní dětská diskotéka v podání DJ KOFOLY.

Večerní program, který proběhne v zadní části tohoto areálu, zahájí vystoupení domácích skupin JAZZIBABA a ARTUR. Poté je vystřídá Tomáš Linka s PŘÍMOU LINKOU a JIRKA ZONYGA se svou kapelou. Celý večerní program završí vystoupení svérázné skupiny DĚDA MLÁDEK ILLEGAL BAND. Po celý den nebude chybět osvěžující občerstvení ani pohodová nálada.

Zlatým hřebem kulturního programu v rámci hlavních dnů oslav bude slavnostní setkání za účasti delegací z partnerských měst, které se uskuteční v neděli 14. června na Betlémě. Již od 12 hodin pro Vás bude připraven jarmark pro potěchu chuťových buněk složený z tradičních českých pokrmů a nápojů, představí se i partnerská města z Holandska a Slovenska. Své dovednosti předvedou žáci ZUŠ Hlinsko.

Proběhne křest knihy pyšnící se názvem „Hlinsko. Srdce Českomoravské vrchoviny“, slavnostní vyhlášení vítězů vybraných z nominací na titul „Osobnost města Hlinska“ a vítězů literární a výtvarné soutěže 2009 pro žáky a studenty hlineckých škol. Celý odpolední program zakončí hudební skupina KYX ORCHESTRA.

Tímto akcemi nabitým víkendem, na jehož realizaci se podílí město Hlinsko ve spolupráci s Klubem přátel Veselého Kopce a Betléma Hlinsko, VZP a Českým rozhlasem Pardubice, však městské oslavy zdaleka nekončí! Můžete se těšit na expozici pod názvem „Troška historie nikoho nezabije“ složenou z historických dokumentů, map, listin a fotografií k významným mezníkům hlineckých dějin, jubilejní 50. Výtvarné Hlinecko, výstavu fotografií v rámci projektu prevence rakoviny prsu nesoucí název „Největší dárek pro dítě je zdravá máma“, obrazy, kresby a grafiky Jiřího Vaňka či na Jazzovou mši.

Kateřina Dibelková, MKK Hlinečan

Hlavní dny oslav
12. – 14. června 2009

Pátek 12. června

TROŠKA HISTORIE NIKOHO NEZABIJE - Městské muzeum
Výstava historických dokumentů, listin, map, plánů a fotografií k významným mezníkům hlineckých dějin.

 • 16.00 hod. - Praktická škola při ZŠ Ležáků
 • Otevření nové odpočinkové zóny s naučnou GEOSTEZKOU „Klíč“.
 • 18.00 hod. - Tylovo náměstí – Slavnostní odhalení PAMĚTNÍ DESKY rodině Adámkových.
 • 19.00 hod. - Betlém – Vystoupení country skupiny TRAMPOTY.

Sobota 13. června
DEN PLNÝ ZÁBAVY - areál pivovaru

 • Vystoupení hudebních skupin různých žánrů (12.00 hod. - FAULT TRACE, DONCILIZ, BLUE FIRE, ROCKBAND, HLINEČANKA, KAPITOL).
 • Ukázky břišních a cikánských tanců, barmanských dovedností a zdatnosti v karate.
 • Pro děti odpoledne plné her a zábavy, dětská diskotéka - DJ KOFOLA.
 • Večerní program – 18.00 hod. - JAZZIBABA, ARTUR, Tomáš Linka a skupina PŘÍMÁ LINKA, JIRKA ZONYGA s kapelou, DĚDA MLÁDEK ILLEGAL BAND.

Neděle 14. června -
Betlém

 • 12.00 hod. - JARMARK pro potěchu chuťových buněk (tradiční české pokrmy a nápoje, prezentace partnerských měst z Holandska a Slovenska). Vystoupení žáků ZUŠ Hlinsko.
 • 13.30 hod. - Slavnostní SETKÁNÍ za účasti delegací z partnerských měst.
 • KŘEST KNIHY „Hlinsko. Srdce Českomoravské vrchoviny.“
 • Vyhlášení VÍTĚZŮ vybraných z nominací na titul „Osobnost města Hlinska“ a vyhodnocení literární a výtvarné soutěže 2009 pro žáky a studenty hlineckých škol.
 • Odpolední program zakončí hudební skupina KYX ORCHESTRA.
 • Pořádá město Hlinsko ve spolupráci s Klubem přátel Veselého Kopce a Betléma Hlinsko, VZP, Českým rozhlasem Pardubice.

Oslavy trvají do konce roku

12. - 14. června - Hlavní dny oslav

12. 6. Country večer na Betlémě
13. 6. Festival hudebních skupin v pivovaru
14. 6. Slavnostní setkání na Betlémě za účasti delegací z partnerských měst
12. června – 31. prosince Troška historie nikoho nezabije - Muzeum -výstava historických dokumentů
26. června – 6. září 50. Výtvarné Hlinecko - Galerie- Krajinomalba 19. století
1. - 20. září Největší dárek pro dítě je zdravá máma - Orlovna
-výstava fotografií v rámci projektu prevence rakoviny prsu
25. září – 1. listopadu Jiří Vaněk – obrazy - Galerie
20. listopadu Jazzová mše – Orlovna
13. prosince Adventní koncert + výstava Medové dny - Orlovna

NEJVĚTŠÍ DÁREK PRO DÍTĚ JE ZDRAVÁ MÁMA
Ústřední myšlenka kalendáře fotografií maminek s dětmi, který vydal Masarykův onkologický ústav, je „Největší dárek pro dítě je zdravá máma“.

Projekt se rodil několik let a všichni tvůrci a aktéři se vzdali nároků na honorář. Iniciátoři projektu chtěli touto nenásilnou formou upozornit na důležitost prevence rakoviny prsu a gynekologických nádorů. Fotograf Petr Šebl zobrazil v různých prostředích známé maminky.

Každá fotografie vznikala jako filmový příběh zachycený v jednom okamžiku. Fotilo se v jeskyni, ve vinohradu, na sněhu. Dvanáct měsíců roku nafotily se svými potomky například herečky Alena Antalová, Linda Rybová, sporťačka Jana Adamcová, moderátorky Jolana Voldánová a Daniela Drtinová.

V hlinecké Orlovně bude od 1. do 20. září probíhat stejnojmenná výstava tvořená přibližně dvaceti velkými fotografiemi slavných maminek, které určitě stojí za zhlédnutí. Nenechte si tuto jedinečnou příležitost ujít! Otevřeno bude denně, mimo pondělí, 9 – 12, 13 – 16 hodin.

Už padesát let je tu s námi Výtvarné Hlinecko

Historie českého krajinářství je nerozlučně spjata s koutem východních Čech, s malebnou oblastí pod názvem Hlinecko, kde žili a tvořili přední čeští umělci 19. a 20. století. Své místo v síni slávy si vydobyl např. František Kaván, z jehož díla vyrostla výtvarná tradice Hlinecka, Antonín Slavíček, díky němuž navštívila tento kraj celá řada významných uměleckých osobností, sochaři Karel Lidický a Jaroslav Šmídra a spousta dalších.

Výtvarná tradice tohoto kraje byla opravdu bohatá a pestrá. Proto se v roce 1959 zrodila myšlenka vytvořit z každoroční výstavy Výtvarné Hlinecko přehlídku děl předchůdců i pokračovatelů slavné generace první poloviny 20. století. Za padesátiletou existenci Výtvarného Hlinecka byla veřejnosti představena díla předních českých umělců 19. a 20. století.

V letech 1960 – 1995 probíhaly výstavy v prostorách Komorního divadla – Orlovny. Od roku 1996 hostí výtvarná díla Městské muzeum a galerie Hlinsko. To se v těchto dnech ve spolupráci s Národní galerií v Praze pilně připravuje na jubilejní 50. ročník Výtvarného Hlinecka, který je tématicky zaměřen na krajinomalbu 19. století.

Tento slavnostní ročník představí veřejnosti obraz české krajiny od přelomu 18. a 19. století až do počátku 20. století. Vývoj naší krajinomalby bude dokládán na dílech nejvýznamnějších umělců.

Výstavu uvedou díla Františka Xavera Procházky, Karla Postla a Ludvíka Kohla, preromantismus bude vedle Augusta Bedřicha Piepenhagena zastoupen díly Antonína Mánese a Josefa Navrátila. Proslulou generaci romantických krajinářů zastoupí Adolf Kosárek, Alois Bubák, Bedřich Havránek, Hugo Ullik a další.

Nezůstane opomenuta ani generace našich realistů – krajinářů Soběslava Hippolyta Pinkase, Viléma Riedla a Antonína Chittussiho. Také pozdní romantismus v dílech Julia Mařáka zde bude mít své místo. Realistická tradice české krajinomalby vyvrcholila v uměleckých dílech Mařákových žáků – Antonína Slavíčka, Otakara Lebedy, Bohuslava Dvořáka, Františka Kavána, jejichž mistrovská tvorba uzavře výstavu letošního jubilejního ročníku Výtvarného Hlinecka.

Padesátý ročník Výtvarného Hlinecka bude zahájen 26. června 2009 v 17 hodin, Výstava bude otevřena od úterý do neděle od 9 do 17 hodin a potrvá do 6. září 2009. Těšíme se na Vaši návštěvu!


11.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Martin Kolovratník kandiduje do Sněmovny za hnutí ANO.

Chystáme on-line: Kolovratník bude odpovídat čtenářům

Ilustrační foto

Místo vrátnice se bude volit v základní škole

VÍME PRVNÍ

Vražda v Krasíkově. Zřejmě kvůli neshodám a alkoholu

Krasíkov - K vraždě asi 45letého muže z Třebařova došlo v sobotu v obci Krasíkov na Orlickoústecku. Na svědomí ji má podle dostupných informací jeho partnerka M. K. Muže zabila při hádce.

ON-LINE: Simeon Karamazov dnes odpovídal na vaše dotazy

Chrudim - Vysokoškolský učitel, poslanec a lídr krajské kandidátky ODS pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Simeon Karamazov dnes od 10 hodin odpovídal čtenářům Deníku v on-line rozhovoru.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Chrastecká škola plánuje investice za 18 milionů

Chrast – Chrastecká základní škola 4. listopadu oslaví 140. výročí založení. V současné době ji navštěvuje 468 žáků a na jejich vzdělání se podílí 66 zaměstnanců, z toho například 18 asistentů pedagoga

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení