Majitelé vytvořili vesnické muzeum, ve kterém představují staré zemědělské stroje a různé řemeslné a kuchyňské nástroje. Ale především připravili expozici, která popisuje a přibližuje návštěvníkům život lidí v oblasti Bojanovska. Nejprve pátrali v archivech a kronikách, v tom jim pomohlo vedení městyse Bojnov místní kulturní komise. Dobové fotografie a staré písemnosti zapůjčili i někteří obyvatelé.

Výsledkem je stálá expozice, kde se na dvaceti nástěnných panelech s texty a fotografiemi návštěvník seznámí s prvními zmínkami o obydlení této malebné oblasti Železných hor, ale i o historii vzdělávání obyvatel. Expozice je pro navození dobové atmosféry doplněna drobnými historickými předměty zčásti zapůjčenými obyvateli městyse.

Výstavní sál má i svou projekční část, kde je možno zhlédnout naskenované fotografie,které už se na panely nevešly. Je možno však zde pořádat různé kulturní akce právě i s využitím projektoru.

V krásných prostorách s klenutými stropy se našlo místo i na „proměnnou" expozici, kterou chtějí majitelé každý rok obnovovat. Na letošní sezónu zvolili téma „Rozhledny v Pardubickém kraji", kde je uprostřed sálu na dvanácti panelech možno zhlédnout 23 rozhleden s jejich vyobrazením, technickým popisem a fotografiemi-výhledy z věží. Tvůrci expozice zčásti čerpali z knihy „333 výletů po rozhlednách Čech,Moravy a Slezska". Zajímavostí je, že autor knihy, která je v muzeu k dostání, navštívil všechny rozhledny na území Česka na kole.

Bývalý výčep přebudovali majitelé na prodejnu regionálních a farmářských výrobků a výpěstků. Při volbě dodavatelů vycházeli z podkladů Místní akční skupiny Železné hory, která nejlepší regionální výrobky a výpěstky certifikuje. A tak ve stálém sortimentu nechybí různé rukodělné výrobky z proutí, drátu, skla, sušených květin, dále keramika, kovářské výrobky, produkty z ovčí vlny, domácí vajíčka od slepic a křepelek z volného chovu, čerstvé sýry z kravského a kozího mléka, domácí zmrzlina, několik druhů medu a medoviny a mnoho dalších zajímavých věcí z našeho regionu. Zájemce si zde může domluvit i odběr vepřového, jehněčího masa a divočiny přímo od místních chovatelů. Existuje tu rovněž nabídka pro drobnopěstitele a drobnochovatele, kteří mohou své přebytky ze zahrady či dvora nabídnout do sortimentu kovářovské farmářské prodejny. (las)