„V Pardubicích bych měl natočit jeden z mých nejlehčích záběrů v životě. Bude to policejní jízda městem. Počítám, že když auta uslyší policejní houkačky, budou snad zastavovat. Kdyby náhodou ne, tak s sebou asi pro jistotu vezmeme dva dopravní policisty, aby mohli rozdávat blokové pokuty a v případě nějakých nehod všechno rychle vyřídili,“ vtipkoval při natáčení v prostorách pardubické policie režisér televizního filmu Ďáblova lest Jiří Strach.
Ten se předtím trochu zdržel se záběry, v níž měli herci Jiří Dvořák a Aňa Geislerová v rolích policistů vyrazit do akce.

Jako Stallone!

Jednou se oba nevešli do záběru, podruhé se režisérovi nezdálo tempo, jakým se vydali z vrátnice k autu, potřetí vůz Jiřímu Dvořákovi špatně chytil, počtvrté omylem pustil stěrače, popáté zůstala na řadící páce zpátečka, což málem odnesla policejní garáž, pošesté nebyl záběr dost ostrý, posedmé byl problém s policejním majáčkem a když už vše dopadlo tak, jak mělo a všichni byli spokojení, přišlo se na to, že Jiří Dvořák na svém voze zapomněl rozsvítit světla…

„Ty nejdřív běžíš jak Sylvester Stallone a pak zas hrozně lážo – plážo,“ pravil Jiří Strach Jiřímu Dvořákovi. „A není to jedno? Co? My dneska netočíme pohádku?,“ reagoval herec.

Jeho kolegyně Aňa Geislerová zase měla spíše zpomalit. „Můžu třeba dramaticky zakopnout,“ navrhovala režisérovi, „ale Jirka Dvořák mi pak nesmí ujet,“ vtipkovala.

Při dočasné uzávěře ulice, z níž vyjížděly policejní vozy na zásah, jeden z členů štábu trochu zaspal a omylem vpustil do silnice nic netušícího cyklistu, zatímco režisér se už chystal dát povel k akci. „Točte to, vypadá to na smrt v přímém přenosu,“ ozvalo se ze štábu. Naštěstí ale všechno dobře dopadlo a cyklista v klidu a bez úhony projel…

Bez ztráty kytičky vyvázl i Jiří Dvořák, který měl při této scéně za úkol pořádně šlápnout na plyn. „Kolik stojí pronájem auta,“ ptal se pro jistotu, ale nakonec se o svůj honorář strachovat nemusel…

Veselými historkami z natáčení se mohou pochlubit i „neherci“. Například policisté ze zásahové jednotky. „Uniforma, kombinéza, výstroj, to je všechno dobrý, ale když si v tom potřebujete odskočit, tak je to v háji. Když už přes tu výstroj dosáhnete dolů, tak tam ani nevidíte,“ smějí se zakuklení policisté. Ti se baví po svém i při natáčení záběrů.

Krejčíř pobavil!

Zatímco zakuklenci ve vozidle čekají na režisérův povel k akci, zaobírají se třeba úvahami nad tím, že by si cvičně zkusili zásah na některém z okolo projíždějících vozidel, nebo by stačilo jen z okna vystrčit samopal a křičet „Allah akbar“.

Když se dozví, že v domě, vedle kterého stojí, je na zvonku napsáno Krejčíř, je opět o zábavu postaráno.

Záběr na projíždějící vůz se zásahovou jednotkou se točí několikrát, auta se však otáčí až za rohem ulice. „Ty lidi, co tam čekají na trolejbus, z nás musej bejt hotový. Už kolem nich potřetí jede pod majákem auto plný kukláčů a pořád nic. My musíme vypadat, že jsme snad zapomněli adresu. Ale to už se vlastně taky párkrát kolegům stalo,“ přiznávají se smíchem policisté.

Aňa Geislerová: Stala se z ní policistka!

V novém televizním filmu režiséra Jiřího Stracha Ďáblova lest, který se natáčí v Pardubicích, se jako policejní vyšetřovatelka objeví herečka Aňa Geislerová.

„Ani jsem netušila, jak mě tato role bude bavit. Můžu po place chodit s bouchačkou, i když mě trochu mrzí, že mi z ní nedovolí víc střílet. Hraji takovou speciální policistku, která má svoje určité tajemství. Je to spíše taková lehce zdobící role, prostě pořád někde stojím,“ pousmála se Aňa Geislerová.
„Na nabídku Jirky Stracha jsem řekla ano, aniž bych si přečetla scénář. Zkrátka jsem s ním chtěla točit. Je s ním sranda a mně se jeho filmy líbí, i když si z něj vždycky dělám legraci, že ne. Navíc se spolu známe od mých čtrnácti let,“ sdělila známá herečka, která je prý ve vztahu k mystice přesně na hraně.

„Někdy nemám problém s tím tomu uvěřit, ale jindy jsem zase schopná se těmto věcem úplně vysmát. V tomto ohledu se pohybuji na tenkém ledíčku,“ svěřila se našemu Deníku Aňa Geislerová během natáčení ve městě perníku.

„V Pardubicích se mi líbí. Byli jsme se tu podívat na Pernštýnském náměstí, to je opravdu krásné. Dali jsme si tady skvělé kafe a prožili příjemné chvilky i mimo natáčení,“ uzavřela herečka.

Herec Jiří Dvořák se po čase vrátil na místo činu! V předchozím televizním filmu režiséra Jiřího Stracha Operace Silver A, který se natáčel v Pardubicích, ztělesnil trochu kontroverzní roli Freda Bartoše.

Kritiku nechápal

„Na natáčení vzpomínám rád. Jen mě pobavily reakce Českého svazu bojovníků za svobodu, který nás chtěl za tento snímek žalovat. To byl naprostý nesmysl, což pak uznali i sami odbojáři. Ti pak žalobu rozumně stáhli. Před nedávnem navíc vyšla úžasná knížka Dva proti Říši od Jiřího Šulce, kde se v podstatě potvrzuje to, co jsme tvrdili my a co jde proti této kritice. Fred Bartoš prostě počítal s tím, že mu zbývá jen pár týdnů života. Proto si ho také náležitě užíval,“ konstatoval herec Jiří Dvořák, který se společně s režisérem Jiřím Strachem znovu vrátil na „místo činu“.

„To je docela dobrý příměr, protože v novém filmu Ďáblova lest hraji policistu,“ pousmál se člen pražského Divadla na Vinohradech.
„Důvody, proč jsem tuto nabídku přijal, byly tři. Za prvé Strach (myslím tím toho s velkým S), za druhé scénář a za třetí parta. Jirka má neuvěřitelný dar kolem sebe vytvořit tým lidí, kteří na sebe slyší a mají se rádi. Natáčení už pak člověku nepřipadá jako práce, ale jako příjemně strávený čas,“ poznamenal Jiří Dvořák.

„Základem je však samozřejmě scénář. Ten mě zaujal proto, že není nudný. Je to směs mystiky a doufejme, že i napětí,“ řekl manžel herečky Barbory Munzarové, jemuž prý toto téma není vzdálené.

„Snad jako každý kluk jsem se už od mládí zajímal o detektivky a sci-fi. Jak člověk stárne, tak se zaobírá i tématy, které jsou třeba záhadná či mystická. V případě Ďáblovy lsti je to podle mého názoru namíchané v docela dobrém poměru,“ vyjádřil se Jiří Dvořák během pardubického natáčení příběhu, v němž významnou roli hraje největší rukopisná kniha světa opředená řadou otazníků a legend Ďáblova bible.

Pardubice má rád

„Pardubice mám hrozně rád už proto, že jsem tu před lety hostoval v divadle ve hře Mnoho povyku pro nic, a mám tady přátele,“ uzavřel.

(Tomáš Dvořák, Jiří Sejkora)