Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pračlověk si poradil téměř se vším, měl dost času

Všestary – /FOTOGALERIE/ Technické vymoženosti a nešvary dnešního světa zůstaly tento víkend za branami všestarského archeoparku. Dny živé archeologie umožnily příchozím nahlédnout do způsobu života lidí, kteří svou poutí prošli před tisícovkami let.

17.5.2010
SDÍLEJ:

Dny živé archeologie ve Všestarech o víkendu 15.-16. května 2010.Foto: DENÍK/David Taneček

Znalosti o pravěku předávají dál

V rolích průvodců vystupovali studenti oborů archeologie a prezentace kulturního dědictví, měli stylové oblečení a ochotně reagovali na dotazy návštěvníků. Ti si navíc mohli vyzkoušet, jak jejich dávní předci obdělávali pole, vyráběli nástroje nebo jak se bavili.

„Broušení kamenných nástavců trvá hodiny, kvůli jemnosti se polévají vodou. Tehdejší obyvatelé už měli estetické cítění, tak dohladka vybroušené sekyrky pomazávali kvůli lesku tukem,“ vyprávěl Václav Drnovský z katedry archeologie.

Mnohem ostřejší záležitostí jsou pazourky, což je kámen organického původu, jehož štěpy jsou velmi tenké. Nejstarší pochází z doby před dvěma a půl miliony let a našel se v Jižní Africe.

„Známější jsou už pěstní klíny, se kterými pracovali neandrtálci. Později je naši předci uštipovali do tvarů listů,“ řekl Petr Zítka, který se historií pazourků zabývá.

Pravěk zahrnuje velmi dlouhé období začínající momentem, kdy se člověk začal vymezovat vůči zvířatům svými schopnostmi až do přibližně 400 let před naším letopočtem.

Historici zkouší vše na vlastní kůži

Hradečtí archeologové jsou skuteční nadšenci. Za obecním hřbitovem vystavěli pravěkou osadu se vším všudy. Pracovní postupy pravěkého obyvatelstva zkoušejí na vlastní kůži, kopou dřevěnými motykami, postavili hliněné stavby s rákosovými střechami. Svoje zkušenosti se zaujetím předávají všem, co mají zájem.

„Pěstujeme si pšenici dvouzrnku, obděláváme políčko replikami pravěkých nástrojů, stejně tak kopeme i hlínu, kterou se pomazávají stavby,“ přiblížil Radomír Tichý, vedoucí katedry archeologie hradecké univerzity.

Součástí pravěké osady je i pohřebiště, kde odborníci na historii vytvořili různé typy mohyl. Podle nich se v pravěku pohřbívalo několika možnými způsoby, valy mohly být v řadách, skupinkách anebo v hromadných mohylách.

Projekt živá archeologie pomáhá zájemcům danému období porozumět, archeologům ve Všestarech však stále ještě chybějí prostory, kde by se daly vystavit zajímavé exponáty nebo náčrtky.

Video připravujeme.

JAK TO VIDÍ Jitka Hodasová: Neandrtálská kapela pro mě není

Touha vrátit se ke kořenům, nahlédnout do života předků občas přepadne každého z nás. Mně se to stalo při návštěvě všestarského archeoparku, kde kromě ohňového čoudu voněla i příjemná atmosféra a vstřícnost.

Neodolala jsem tedy a zkusila na jednom ze stanovišť ohlodat připravený kmen kamennou sekyrkou. Pravda je, že tou s měděným nástavcem šlo ukrajovat kousky dřeva mnohem lépe. Do broušení kamenných nástrojů jsem se raději nepouštěla, podle průvodce bych nad šutry strávila hodiny a neodešla bych nejčistší.

Zato pazourek se mi zdál nástrojem úžasným, uřízne kus kůže jako skalpel.

V dalším koutu archeoparku jsem si mohla zkusit obdělat políčko. Avšak kopat do hlíny dřevěnou motykou se mi moc nechtělo, odešla jsem proto raději k dívce s pomalovanou tváří, která mi podstrčila jakousi fujaru, abych si zahrála. Ač jsem foukala z plných plic, nevyloudila jsem jediný zvuk. To nová příchozí měla větší štěstí. Od pocitu neschopnosti mě zachránil fakt, že ona na rozdíl ode mne hraje na dechové nástroje.

Pokrm, který v hliněné nádobě kolem pronesla jedna z dívek, mě přilákal příjemnou vůní, ochutnala jsem kaši z nadrcené pšenice, borůvek, medu a mléka. Byla výtečná.

Sečteno a podtrženo, pokud bych nebyla v neandrtálské kapele, v pravěku by se mi docela líbilo.


CO MĚ ČEKÁ: Budu trápit studenty a dohánět resty

Radomír Tichý, vedoucí Katedry archeologie Univerzity Hradec Králové

Příští týden začíná na naší univerzitě zkouškové období, takže budu především prověřovat znalosti svých budoucích kolegů. Pak se chystám na věci, které během roku nestíhám. Pustím se do psaní odborných článků a publikací. Také mám v plánu připravovat výukové materiály pro učitele, aby se jim látka o pravěku lépe přednášela. Čeká mě i výroba některých exponátů.

JITKA HODASOVÁ

17.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Burgerování s Markétkou.
2

Pomáhat může každý, stačí k tomu dobrá vůle

Z areálu arboreta v Luži.

Komule Davidova přiláká do Hamzova parku a arboreta motýly

Opravy nahrávají snoubencům

Chrudim – Z rekonstruované budovy „nové“ chrudimské radnice na Resselově náměstí zmizelo lešení, ale uvnitř se stále pilně pracuje.

Úřad práce pořádá Burzu práce pro osoby se zdravotním postižením

Chrudim – Na chrudimském pracovišti Úřadu práce ČR v Pardubické ulici se v zítra od osmi do jedenácti dopoledne uskuteční první ročník Burzy práce pro osoby se zdravotním postižením.

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Když kohout kokrhá, HC Chrudim ztratí první utkání

Chrudim - První porážku v sezóně připravil chrudimským hokejistům celek České Třebové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení