Letošní výstavu připravuje PhDr. Šárka Leubnerová, kurátorka Sbírky umění 19. století Národní galerie v Praze. Projekt přiblíží návštěvníkům průřez tvorbou významného umělce druhé poloviny 19. století prostřednictvím 35 olejů a 30 pastelů ze sbírek Národní galerie v Praze a dvěma zápůjčkami ze sbírek soukromých majitelů.

Stejně jako v předešlých letech, obrazy ze stálé expozice galerie opustí svá místa a poputují na letní sezonu do depozitáře, aby je nahradila díla autorů ze sbírky Města Hlinska. Tématická výstava Malíři Vysočiny II. představí tvorbu mistrů české krajinomalby, Františka Kavána, Gustava Macouna, Rudolfa Hanycha, Gustava Porše, ale nezapomene na tvorbu „místních“ malířů, autodidaktů, Josefa Dvořáka, Jana Zahejského, Miroslava Zycha, Otakara Šillera, Ladislava Řebíčka, Vojtěcha Kyncla a akademických malířů Jaroslava Šmídry, Jaroslava Hudce a Karla Beneše. Výstavu uvede Magda Křivanová, starostka Města Hlinska.

Zahájení obou výstav se uskuteční 27. června v 17 hodin v sále městského muzea. Potrvají do 7. září a budou otevřeny od úterý do neděle od 9 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 17 hodin.