V městském muzeu mají návštěvníci také možnost zhlédnout druhou výstavu, která nese název Malíři Vysočiny. Vernisáž Výtvarného Hlinecka se uskuteční v 17 hodin v sále muzea. Výstavu věnovanou Francii v dílech českých malířů uvede kurátorka výstavy Šárka Leubnerová, na akordeon zahraje Radka Drahozalová. Výstavu Malíři Vysočiny uvede Petr Kmošek, který se věnoval malířům Vysočiny i v odborných publikacích.

Podle slov ředitelky Městského muzea a galerie Jany Vaškové je většina exponátu zapůjčena ze sbírek Národní galerie v Praze „Již osmým rokem spolupracujeme s Šárkou Leubnerovou, která je kurátorkou sbírky umění 19. století Národní galerie v Praze, část obrazů je také zapůjčena ze sbírky moderního umění“ dodává JanaVašková. Další část obrazů, které mají návštěvníci možnost spatřit na výstavě, je ze soukromých sbírek a některé obrazy zapůjčila i Česká pojišťovna.

Výstava věnovaná Francii v dílech českých malířů čítá 68 obrazů, jejímiž autory jsou A. Chittussi, L. Marold, O. Brožík, S. H. Hynais, J. Preisler, K. Špillar, F. T. Šimon, O. Lebeda, V. Radimský, Z. Braunerová, J. Riedel, V. Stretti a další. Celkem je na výstavě zastoupeno 35 výtvarníků. Proč vůbec byla Francie tolik inspirující pro řadu výtvarníků Jana Vašková odpověděla: „Francie byla kolébkou umění a dějiny malířství si bez ní rozhodně nelze představit. Jedněmi z nejdůležitějších byla určitě díla francouzských impresionistů.“

Druhá výstava, na níž se představují malíři Vysočiny je zastoupena 40 obrazy od nejvýznamnějších malířů našeho kraje. Celkem se představí 18 malířů, například Fr.Kaván, O.Blažíček, Fr.Emler a další. Vystavené obrazy jsou vypůjčeny ze soukromých sbírek. Výstava potrvá až do 9. září.

Při příležitosti Výtvarného Hlinecka bude také letos, již pošesté, konána letní krajinářská dílna pro studenty a dospělé S nohama v potoce a hlavou v oblacích. První se uskuteční ve Skutči od 28. července do 4. srpna. Program bude vyplněn výtvarnou prací a cyklem přednášek. Tématem bude vnitřní prostor města a okolních lomů. Výsledné obrazy budou moci návštěvníci spatřit v sále městského muzea v Hlinsku od 5. srpna do 2. září. Druhá dílna se uskuteční od 26. srpna do 1. září v Horní Chřibské a bude zaměřena na práci v plenéru.

Linda Vojancová