Festival se bude konat opět na přírodním fotbalovém hřišti v Janderově mezi Chrudimí a Slatiňany. Začne ve čtvrtek a zakončen bude v pondělí. Organizátorem akce je občanské sdružení Šance pro tebe.

Každý den od šesti večer se zde představí pět kapel. „Festival je určen především mladým začínajícím hudebníkům,“ řekl dramaturg festivalu Jan Axmann o programu akce. „I na letošním Yanderově proto bude zachována osvědčená dramaturgie festivalu, to znamená tři až čtyři začínající a jedna známější skupina každý večer,“ doplňuje Axmann. „Konečně budeme mít možnost zahrát si před početnějším publikem, což pro nás bude určitě cenná zkušenost,“ myslí si členové mladé pop–punkové skupiny Zemědělské družstvo z Kratonoh.

Návštěvníci mají možnost v samotném areálu stanovat. Svou prezentaci bude mít připravenu také sdružení Laxus, které se zabývá protidrogovou prevencí. Podobné akce totiž obvykle doprovází drogy a opilí mladiství.

Festival se setkává i s negativními ohlasy ze strany majitelů zahrádek. Trápí je hluk a chování některých účastníků. „Dáváme lidem do schránek informační leták o konání akce a předem se jim za hluk omlouváme,“ sdělila Martina Šťastná ze sdružení Šance pro Tebe.

Chrudimská městská policie je připravena případně zasáhnout proti výtržnictví. „Pokud si budou lidé stěžovat, pojedeme tam,“ řekl vrchní strážník chrudimské městské policie Josef Kudrnka. Preventivní kontrolu alkoholu v krvi u mladších osmnácti let městská policie nechystá.

Josef Káles