Občanské sdružení Místní akční skupina – Železnohorský region, uspořádal ve čtvrtek v pořadí již třetí setkání zástupců informačních center, regionálních médií a dalších partnerských subjektů. Cíl byl jasný – seznámit posluchače s dosavadními úspěchy skupiny, představit plánované projekty a podpořit nové aktivity nejen oblasti udržitelného cestovního ruchu pro sezónu 2011. Celé setkání bylo poctěno účastí senátora Petra Pitharta.

Setkání začalo návštěvou opravené Berlovy Vápenky v Třemošnici – Závratci. Zde měli účastníci možnost prohlédnout si muzeum vápenictví a poslechnout si stručný výklad. Vápenka má bohatou historii sahající ke konci devatenáctého století a stojí za to ji navštívit. Pro představu – jen za první letní sezónu vápenka přivítala na 2212 návštěvníků.

Po prohlídce se již všichni přesunuli do sálu třemošnické radnice a za bohatého pohoštění poslouchali, kolik aktivit zvládla Místní akční skupina. Přivítání na radnici se ujal třemošnický starosta Stanislav Pece. Chvíli na to se již ujala slova manažerka sdružení, Kateřina Korejtková.

Místní akční skupina klade velký důraz na osvětu a koordinaci aktivit v regionu Železných hor jako celku. Sdružení vydává železnohorský zpravodaj, prostřednictvím kterého se snaží členové skupiny informovat co nejširší veřejnost o dění v regionu. Jeden z mnoha úspěchů, kterých místní akční skupina dosáhla, bylo vydávání pohledů. O pohledy byl a stále je velký zájem. Novinkou pro letošní rok jsou členské karty, které každý řádný člen dostane v elektronické podobě. Karty slouží mimo jiné k jejich vlastní propagaci a budou k dostání i v informačních centrech.

Pohledy a karty

Pro sezónu 2011 se chystá větší rozšíření takzvaných bannerů. Na těchto stojacích plakátech budou vyobrazeny upoutávky platné jak pro celý region Železných hor, tak pro konkrétní místa z okolí. Z průzkumů vyplývá, že turisté projevují velký zájem o mapy. Občanské sdružení proto připravuje mapu, která v sobě kloubí cyklotrasy, běžkařské trasy a trasy pro vyjížďky na koních. Na příští rok by se pak měly připravit mapy přírodovědné a vlastivědné. Jako jednu z dalších alternativ, která by mohla vzniknout, jmenovala Kateřina Korejtková kalendář. V něm by byly fotky vybrané z místních fotosoutěží.

Ocenění ministra

Kromě mnoha naučných a zajímavých letáků občanské sdružení sestavilo poměrně rozsáhlejší příručku, která obsahuje připravené programy pro školy a zájmové organizace. „MAS železnohorský region byla v roce 2010 oceněná ministrem zemědělství za dobrou a příkladnou práci v regionu, především za širokou míru dobrovolných aktivit. Mezi nejvýznamnější dobrovolné aktivity patří Programy pro školy, tématické výlety pro školy a tématické kolektivy,“ uvedla Kateřina Korejtková. Tyto programy lákají mnoho škol, avšak pro ještě cílenější využití se plánuje propojit region železných hor a okolí Kunětické hory, aby tak byla možnost oslovit i školy z Chrudimi a Pardubic. Nutno dodat, že některé programy mají dokonce vypracované vlastní pracovní listy.
Mluvilo se také o účasti v soutěži EDEN, jejímž cílem je zviditelnit méně známé turistické lokality. Jeden z hlavních cílů sdružení je právě snaha zviditelnit region Železných hor a ukázat turistům z blízkého i vzdálenějšího okolí, že Železné hory mají co nabídnou.

Krůček k titulu

Největší plánovanou akcí je blížící se vyhlášení Národního geoparku Železné hory. Žadatelem o titul jsou Vodní zdroje Chrudim a předpokládaný termín obdržení titulu je přelom roku 2011 a 2012. Takto napsané nám může připadat, jak snadné je získání titulu. Za tím vším se ale skrývá dlouhodobá a především usilovná práce mnoha lidí. A co bychom si vlastně měli představit pod slovem geopark?

Takový park spojuje propagaci geologického dědictví s regionálním rozvojem. Kromě nerostného bohatství se zaměřuje na další zajímavosti, jakou jsou například kulturní a ekologické fenomény, archeologické či historické památky. V rámci geoparku by například měly vzniknout na mnoha místech informační tabule a naučné stezky. Geoprark si klade za cíl vzdělávat veřejnost. Tato osvěta by měla vést k pochopení přírodního prostředí, k podpoře trvale udržitelného regionálního rozvoje a k ochraně geologického dědictví.

Čtvrteční setkání bylo současně zahájením „Dnů železnohorského regionu“, které potrvají až do neděle. V rámci těchto dnů mají návštěvníci příležitost například zítra navštívit zdarma synagogu v Heřmanově Městci, nebo při prohlídce hradu Lichnice, Berlovy vápenky či rozhledny Barborky získají zdarma pohled s razítkem.

Petr Jeníček