Předchozí
1 z 6
Další

Díky trpělivosti, díky vstřícnosti a díky zásahu shůry se podařilo, že jsem se letos v červnu mohl setkat s papežem Františkem na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu, který je novodobým městským státem na území města Říma. Rád zopakuji, že současný papež je i pro nemalé množství nekatolíků člověkem hodným respektu a je tu možné společné sdílení hodnot, které jsou postaveny na biblickém milosrdenství, odpuštění, přijetí a objetí každého. Podstatou je dialog, který pomáhá stavět mosty mezi lidmi, aby tak každý člověk v druhém neviděl nepřítele a konkurenta, nýbrž bratra a sestru. Nelze totiž žít ve skutečném svazku s Bohem  a ignorovat druhé. Je důležité nepřestat vést dialog s úplně každým, aby nikdy nepřevládly rozdíly, které rozdělují  či zraňují, nýbrž aby navzdory odlišnostem zvítězilo přání utvářet skutečné svazky přátelství mezi lidmi v ulici  a mezi všemi národy. To bylo a je posláním každého křesťana a všech církví. 

Díky trpělivosti, díky vstřícnosti a díky zásahu shůry se podařilo, že jsem se letos v červnu mohl setkat s papežem Františkem na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu,Zdroj: Archiv Dušana Ehmiga

Beseda s Václavem Malým, bývalým disidentem a římskokatolickým biskupem zaplnila faru  až k prasknutí. Pan biskup Václav Malý je přirozená a silná morální autorita. Nějakou dobu jsme si dopisovali, než se mi podařilo ho přesvědčit, aby si na nás udělal čas. Podařilo se a myslím, že nejen já, ale všichni zúčastnění odcházeli s nadějí a s pohledem do lepší budoucnosti, povzbuzeni k tomu, že každý může a měl by přispívat i něčím malým pro občanskou společnost, v aktivitách kulturních, sportovních i vzdělávacích a tím být protipólem  a kontrolkou odklonu politiky a politiků od reality. Václav Malý mimo jiné např. připustil, že by katolická církev měla 
citlivě vyhodnocovat situace rozvedených. Rozvedení, kteří upřímně chtějí znovu založit rodinu, by měli mít možnost přistupovat ke svátostem manželství a svatému přijímání. Vlastně tím opakoval slova současného papeže Františka.

Beseda s Václavem Malým, bývalým disidentem a římskokatolickým biskupem zaplnila faru až k prasknutí.Zdroj: Archiv Dušana Ehmiga

Návštěva Milušky Horské, místopředsedkyně Senátu ČR na evangelické faře. Paní senátorku a místopředsedkyni  Senátu ČR jsem poznal při sázení Lípy Olgy Havlové v Hrochově Týnci. Je ženou, která svůj profesní život zasvětila budování a vedení speciální základní školy Svítání. Paní senátorka Horská je aktivní bojovnicí za vyšší a efektivnější financování školství a sociálních služeb. I když se jí nepodařilo přes sebestředné politické zájmy prosadit důležité zákony a změny, nevzdala svůj boj a úspěšně pomáhá dále shánět peníze pro školství a daří se jí zlepšovat komunikaci mezi úřady a občany v sociální oblasti. Je příkladem dobrého politika, političky na svém místě. Vděčné díky za ni!

Návštěva Milušky Horské, místopředsedkyně Senátu ČR na evangelické faře.Zdroj: Archiv Dušana Ehmiga

Beseda s Kučerovými z Nových Hradů. Manželé Kučerovi jsou lidé hodní velké úcty i velkého respektu. Zachránili zámek a zámecký areál v Nových Hradech. Jsou příkladem pokory, píle, poctivosti a hlubokých morálních kvalit. Jsem tomu moc rád, že jsme se poznali a že se vzájemně můžeme obohacovat a spolupracovat na dobrých věcech pro lidi a místní region. Ať žijí a přeji jim hodně sil a radosti z práce. 

Beseda s Kučerovými z Nových Hradů.Zdroj: Archiv Dušana Ehmiga

Návštěva prezidentského kandidáta prof. Jiřího Drahoše v Chrudimi. Byl jsem nadšený, protože jsem pana profesora i jeho manželku znal a věděl jsem, že on je člověk morálně i odborně způsobilý stát se prezidentem. Někdo mi předhazoval, kolik mi platí za to, že Drahošovi pomáhám s kampaní, že nás platí Soros. Samozřejmě tyto výtky a lži byly součástí odporné a proruské antikampaně. Zeman není můj prezident. Je to karikatura. Mám radost, že se pan Drahoš nakonec dostal do Senátu ČR. Těší mě, že demonstrace na Letné ukázala, že jsme společně s panem Drahošem v jeho kampani bojovali za pozitivní hodnoty pro naší zemi i pro lidi, co tu žijí.

Návštěva prezidentského kandidáta prof. Jiřího Drahoše v Chrudimi.Zdroj: Archiv Dušana Ehmiga

Svatba. Kromě samostudia, administrativy, vedení biblických hodin, pastoračních návštěv, sloužení bohoslužeb a příprav na ně, farář křtí, pohřbívá a oddává. Manželství je vzácný dar, který dostáváme shůry, je zároveň tajemstvím a je to i určitý úkol. Muž přijímá ženu a stejně přijímá ona jeho, aby si navzájem byli pomocí, jak je to napsáno v příběhu Adama a Evy. Poutem manželů je věrná láska s velkým L. Když ji společně přijímají, starají se o ni a připomínají si ji, tak se stává základem jejich manželství a naplňuje jejich srdce a životy a pomůže i obětovat se pro druhého. Není dobré, aby byl člověk sám. Snažme se proto pochopit i páry stejného pohlaví a jejich upřímnou touhu žít společně s druhým stejným způsobem. Věrná láska je pro úplně každého.  

Svatba.Zdroj: Archiv Dušana Ehmiga