Předchozí
1 z 6
Další

Radim Podloucký pracuje jako poštovní doručovatel. Šestadvacetiletý mladík má při pravidelných rozvážkách balíků oči dokořán a už před lety ho zaujalo, kolik na svých cestách vidí kolem sebe opuštěných objektů. V duchu si představuje kolik asi ty vily, domy, zámečky i dělnické ubytovny zažily rozmanitých osudů. A klade si otázku, komu ty objekty patří, a zda by je nebylo možné zase oživit.

Opuštěná bytovkaZdroj: Deník / Marek Nečina

„Objevil jsem webovou stránku Prázdné domy a tak jsem zjistil, že nejsem zdaleka sám, koho takové věci zajímají. Hlavní správce stránky mě pak naučil, jak za pomoci katastrálních údajů hledat poznatky o historii jednotlivých objektů a jak se dobrat i ke jménům jejich majitelů. Když je dohledám, snažím se je přímo kontaktovat, nebo pro ně nechávám vzkazy ve schránkách sousedů a podobně. Ptám se také na obecních úřadech,“ říká sympatický obyvatel nevelké vesnice Třibřichy. 

Opuštěný statekZdroj: Deník / Marek Nečina

Při své takřka detektivní činnosti naráží Radim Podlpoucký na různé typy vlastníků. Na to, aby se pustili do renovování svého majetku, nemají někteří ani chuť, ani čas, ani dostatek financí. Jiní jsou překvapeni už jen tím, že jim ten který objekt patří. Dosud to totiž ani netušili. 

Opuštěné železniční depoZdroj: Deník / Marek Nečina

„V evidenci webu Prázdné domy se nyní nacházejí zhruba čtyři tisíce objektů v rámci celé České republiky. Z tohoto množství jsem jich já sám objevil asi 150,“ říká Radim Podloucký. Pokud je to technicky možné, snaží se mladý objevitel prozkoumat domy i zevnitř.

opuštěná bytovkaZdroj: Deník / Marek Nečina

„Vím, že jde o majetek, který mi nepatří. Však také nepronikám dovnitř násilím a zásadně v interiérech nic nepoškozuji. Přesto se, pokud už jsem v záběru fotoaparátu, stavím raději zády k objektivu, aby mě nebylo možné identifikovat. Stejně mi už takhle občas někdo vytkne, proč se vlastně starám o cizí majetek,“ připouští Radim Podloucký.

Hřbitov vlakůZdroj: Deník / Marek Nečina

Sám sebe označuje za milovníka historie a hodně ho prý štve, když porovná krásné dobové fotky významných architektonických objektů s jejich současným neutěšeným stavem. „Jako příklad bych mohl uvést podobu někdejšího chrudimského pivovaru. Nebo současný stav některých domů v Horním Bradle,“ konstatuje smutně Radim Podloucký. 

Radim Podloucký pracuje jako poštovní doručovatel. Šestadvacetiletý mladík má při pravidelných rozvážkách balíků oči dokořán a už před lety ho zaujalo, kolik na svých cestách vidí kolem sebe opuštěných objektů. V duchu si představuje kolik asi ty vily, doZdroj: Deník / Marek Nečina