Předchozí
1 z 5
Další

Málokdo by asi čekal, že narazí jen několik kilometrů od Chrudimě na ráj exotických zvířat. Manželé Blažkovi ze slatiňanského Škrovádu ale vybudovali v Bítovanech rodinný areál „Exotika na ranči“, kde se to cizokrajnými zvířaty jenom hemží. Podle Jany Blažkové přitom vše začalo nenápadně.

Jana BlažkováZdroj: Deník / Marek Nečina

„Manžel kdysi měl několik oveček a lam, v podstatě šlo jen o hospodářská zvířata. Já mám zvířata také ráda, ale začátek byl pozvolný. Všechno začalo u jedné kočky v naší škrovádské domácnosti, ale pak, aby jí nebylo smutno, přibyla ještě jedna kočka. Postupně jsme si pořizovali další a další zvířata, až bylo jasné, že pro ně musíme vybudovat samostatný areál, který jsme chtěli otevřít i veřejnosti. To se nám nakonec podařilo po koupi nemovitosti právě v Bítovanech,“ vzpomíná Jana Blažková.

Mazlení s pumou.Zdroj: Deník / Marek Nečina

Pozorování exotických zvířat si užívají hlavně děti v doprovodu rodičů a prarodičů, do Bítovan však míří třeba i kolektivy dětí z mateřských škol. V klecích, ohradách a výbězích zdejšího areálu narazí například na poníky, lamy, ovce nebo kozy, které si mohou třeba i pohladit a samy nakrmit. Mezi exotickými druhy živočichů nechybí ani šelmy, například pumy, servalové, karakalové nebo rysové. O kus dál návštěvník narazí na surikaty, mývaly, nosály, opice nebo klokany.

I opice si chvíli ráda pohoví.Zdroj: Deník / Marek Nečina

„Máme dokonce novorozené klokáně, ale u toho dosud nevíme, jestli je to kluk nebo holka, protože se stále drží mámě ve vaku,“ usmívá se Jana Blažková. Všechna bítovanská zvířata nesou bez ohledu na svůj exotický původ typicky česká jména. Například párek zmíněných surikat tvoří Oldřich a Božena.

Jana Blažková a její lamy.Zdroj: Deník / Marek Nečina

Exotika na ranči je pro veřejnost otevřena vždy v pátek, v sobotu a v neděli, ostatní dny jsou vyhrazeny dětem ze škol či školek nebo jiným předem objednaným návštěvám. „Zájem je veliký. I když se o zvířata nestaráme sami, na dovolenou se asi nedostaneme dřív, než někdy v říjnu nebo v listopadu,“ uzavírá Jana Blažková.

O návštěvníky nemají v Bítovanech nouzi.Zdroj: Deník / Marek Nečina