V rámci letošního festivalu bude během sedmi dní ve sto třinácti představeních uvedeno čtyřicet tři inscenací. Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří do Chrudimi přijedou za vzděláním. Během týdne se uskuteční čtrnáct praktických seminářů, tři odborné přednášky a každý den tři loutkářské dílny pro veřejnost.

Pečlivý výběr

Chrudimskému svátku amatérského loutkového divadla předcházelo jedenáct postupových přehlídek, kterých se zúčastnilo devadesát šest amatérských loutkářských souborů z celé České republiky. Z těchto přehlídek vybraly odborné poroty a programová rada festivalu šestnáct nejzajímavějších inscenací do hlavního programu. Doplňkový a inspirativní program festivalu tvoří inscenace českých nezávislých a statutárních profesionálních divadel.

Diváci uvidí například originální loutkové ztvárnění raně barokní opery Francesca Cavalliho La Calisto v podání souborů Collegium Marianum a Divadla Buchty a loutky, které propojuje loutkové divadlo s živými zpěváky, nebo inscenaci Hygiena krve Divadla Líšeň z Brna, která je inspirovaná texty ze současných militantních neonacistických webů.

Ze zahraničních účastníků budou k vidění inscenace loutkářů ze Slovenska, Norska, Islandu a Jordánska. Uveden bude například klasický text lidových loutkářů Don Šajn v podání slovenského souboru Tyjátr nebo představení islandského loutkáře Bernda Ogrodnika Metamorphosis, které je společně s norsko-českou inscenací Na východ od slunce, na západ od měsíce součástí projektu „Srovnání různorodých cest loutkového nastudování norské pohádky" podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

„Festivalová představení a večerní diskuse veřejnosti s odbornou porotou nad viděnými inscenacemi nejsou jedinou náplní festivalu. Podstatnou část tvoří vzdělávací semináře, které vedou profesionální umělci a špičkoví odborníci, a kterých je letos otevřeno čtrnáct, z toho jeden jako celoroční vzdělávací kurz. Smyslem těchto seminářů je rozšiřování praktických dovedností i teoretických vědomostí aktivních loutkářů," říká odborný pracovník pro loutkářství Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu a dramaturg festivalu Michal Drtina.

Vyprodané semináře

„Mne i celý přípravný tým těší obrovský zájem o tyto semináře. Letos byla jejich kapacita naplněna měsíc před zahájením festivalu," dodává dramaturg festivalu.

Součástí programu Loutkářské Chrudimi je i bohatý doprovodný program, který kromě odborných přednášek o loutkovém divadle tvoří otevřené loutkářské a výtvarné dílny pro veřejnost, koncerty a výstavy.

Podrobný program lze nalézt na internetových stránkách stránkách festivalu www.loutkarska-chrudim.cz.