Při nahlédnutí do programu je zřejmé, že si svou parketu naleznou děti i dospělí, herci i neherci. Pořadatelé také letos chtějí, aby Loutkářská Chrudim byla navštěvovaná nejen odborníky ze světa maňásků a marionet, ale i lidmi z města a širokého okolí. Pohádky a hry mohou diváci vidět nejen v Divadle Karla Pippicha, ale i na dalších scénách ve městě. Deník bude vždy přinášet čerstvé zprávy z festivalového dění i pozvánky na představení. Součástí této celorepublikově významné akce jsou i semináře. Například dramaturg a režisér Luděk Richter z Divadelní společnosti Kejklíř může poradit, jak lze pro loutkářský soubor upravit povídku, pohádku, román či hru. Petra Zámečníková, dramaturgyně divadla Minor, provede účastníky semináře zákrutami profese, která se nazývá dramaturgie.

Řekne jim, kde a jak hledat hry, jak je číst, čeho si všímat, jak si je rozložit a zase složit, jak odhalit jejich možnosti a úskalí, jak je upravit – zkrátka jak si připravit divadelní text pro novou inscenaci, která se bude divákům líbit.

Jan Čechlovský, starosta Chrudimě: Milí přátelé, přijíždějící účastníci Loutkářské Chrudimi i domácí a přespolní diváci, všechny Vás srdečně vítám v našem krásném městě a zdravím u příležitosti letošního již 56. ročníku loutkářského festivalu. Přeji všem, kteří se budou účastnit festivalu a všech jeho doprovodných akcí, aby nám vydrželo slunečné počasí, aby se nám programy líbily a bavily nás, účinkující a vystupující, aby měli velký aplaus a aby tento ročník byl stejně milý a úspěšný, jako ročníky předcházející. Užijte si tuto nejvýznamnější tradiční kulturní akci v našem městě a budete-li spokojeni, vracejte se k nám.

Petr Řezníček, 1. místostarosta Chrudimě: Vážení a milí účastníci 56. Loutkářské Chrudimi. Po 56. přijíždíte doChrudimi, abyste předvedli své herecké umění,abyste se potěšili zesetkávání s přáteli, abyste se u nás cítili dobře. Jaká bude letošníLoutkářská Chrudim ? Stará nebo zralá? Veselá nebo vážná? Zajímavá nebonudná? Odpověď je již v tuto chvíli jasná. Bude naše. Nás chrudimákůstálých i těch, kteří sem přijíždějí poprvé nebo vícekrát. Rád se s vámisetkám na zahajovacím ceremoniálu, ale i na divadelních představeních,nebo jen tak v ulicích. Mám rád své město, stejně jako atmosféruLoutkářské Chrudimi, která k městu patří. Užijme si tedy společně prvníprázdninový týden v radosti a přátelství. Užijme si naši 56. LoutkářskouChrudim. Buďte vítání loutkáři i návštěvníci našeho města.

Pavel Kobetič, místostarosta Chrudimě:Přiznám se, že až do mého nástupu do funkce místostarosty města zodpovědného mj. za kulturu byly pro mne Loutkářské Chrudimě počiny, které jsem sledoval především zpozice historika Regionálního muzea - snažil se, aby byla tato jedna znejvýznamnějších každoročních kulturních událostí dostatečně zdokumentována, tedy aby pro budoucí regionální historiky byly zaznamenány všechny důležité informace, shromážděny archivní a fotografické doklady, tiskoviny, nové publikace… Letos, kdy jsem se tak trochu podílel na přípravě 56. LCH, mne (jako historika) potěšilo, že do programu letošní LCH byl opět kromě přehlídky nejúspěšnějších loutkových představení nominovaných z postupových přehlídek zařazen i doprovodný program - tzv. Okénko loutkářských tradic, takže budeme moci shlédnout nejen maňásková představení ale i výstavu Maňáskový svět ze sbírek Muzea loutkářských kultur.Jinak samozřejmě přeji našim hostům - loutkářům vydařená představení a návštěvníkům LCH jen ty nejlepší zážitky. Závěrem bych pak chtěl poděkovat Ministerstvu kultury ČR, Pardubickému kraji a Holcim Česko a.s. za finanční podporu festivalu a pracovníkům Chrudimské besedy za přípravu této nejnáročnější akce sezóny.

Jiří Kadeřávek, ředitel Chrudimské besedy: Konec školního roku a začátek prázdnin je pro loutkářství a padesát šest let i pro Chrudimáky dobou, kdy Chrudim otevírá svoji pohostinnou náruč loutkářskému divadlu. Co si přát, co popřát. Loutkářům, aby se jim v Chrudimi dobře hrálo, aby případně získali nové podněty ke své tvorbě. Seminaristům, aby odjížděli 6. července s pocitem, že jsou ti nejlepší dramatici či loutkovodiči. Divákům – těm nejmenším, aby se jim divadlo hned napoprvé nezošklivilo a těm velkým, aby nelitovali, že na prázdniny odjeli o týden později.