Loutkáři zcelé české republiky se sjeli do Chrudimi již vpátek 29. června. Večerní představení plzeňského loutkového divadla Střípek BRUMPOHÁDKA vDivadle Karla Pippicha bylo určeno právě jim a všem účastníkům seminářů o dramaturgii, výrobě loutek, hlasové technice, loutkoherectví či scénografii, které jsou vrámci festivalu pořádány. Loutkáři zaplnily divadlo do posledního místa. Příběh o lásce medvěda a medvědice, o rodině, bezpečí a domově, o problémech rodičovství a mezilidských vztazích s humorným nadhledem, živou hudbou a zajímavou výpravou Mileny Jelínkové a vrežii Ivany Faitlové měl velký úspěch. Ivana Faitlová, která je od roku 1991 vedoucí souboru Střípek i autorkou textových předloh a hudby, získala dvě ceny UNIMA za mimořádný umělecký počin v oblasti amatérského loutkového divadla.

Zábava i poučení

BRUMPOHÁDKA byla zařazena do programu festivalu i vsobotu odpoledne a opět její kvalitu ocenilo téměř plné hlediště návštěvníků, tentokrát zřad široké veřejnosti. BRUMPOHÁDKA je typem rodinného představení, které přináší kvalitní zábavu a poučení nejen dětem, ale i dospělým.

Mějte oči otevřené

Malá scéna Divadla Karla Pippicha nabídla vsobotu dvě půvabné inscenace. Na motivy pohádky Jana Drdy „O hloupé havířce“ zpracoval pražský divadelní spolek Jiskra představení HLOUPÁ BARKA. Po Hloupé Barce, která všem ukázala, jak je chytrá následoval soubor Štokrdle se svým AFRICKÝM PŘÍBĚHEM o chlapci, který odchází do světa, jde sám pouští až na samý konec světa a zde má dvě možnosti. Spadnout anebo se vrátit. Rozhodne se pro cestu zpět, avšak nyní si již všímá všech krásných věcí kolem a nabádá nás ktomu, abychom měli oči vždy otevřené.

Svět plný maňásků

Každý den festivalu se koná v Základní škole Husova představení v rámci Okénka loutkářských tradic.To letošní je zaměřené na divadlo hrané maňásky. Vsobotu zde vystoupil divadelní spolek Kováček zPrahy s pohádkou TŘI PRASÁTKA.

Hodnocení je věc veřejná

Každý večer po dobu festivalu se vklubovně divadla schází hodnotitelská komise se zástupci loutkářů a se zájemci zveřejnosti k rozpravě o uplynulém dnu a ke zhodnocení soutěžních představení. Letošní hodnocení je záležitost ryze mužská. Předsedou odborné poroty festivalu je dramaturg dejvického divadla Karel Tománek, dalšími členy pak herec, dramaturg a rozhlasový pracovník Petr Vydra, scénograf Robert Smolík, herec, režisér a loutkář Petr Vodička a Jakub Hulák, dramaturg. Veřejnou rozpravu moderuje Štěpán Fikcím ze spolupořadatelské organizace NIPOS ARTAMA.

Panoptikum, klapáčci, líný Mates, tanec na chůdách, irská muzika…

Tradiční „loutkářský štrúdl“ zaplnil vsobotu vpodvečer Resslovo náměstí. Návštěvníci si mohli sami vyrobit loutky – tzv. klapáčky, množství neuvěřitelných kousků, např. salta cvičené blechy Arabelly, předvedlo Panoptikum Maxe Fische. Určitá všudypřítomná improvizace a snaha zapojit diváky do hraní je jedním z charakteristických rysů této divadelní společnosti. Členové divadla Mimotaurus zatančili své ImPrnákle na vysokých chůdách. Nejen pro dětské návštěvníky bylo určeno loutkové představení na motivy pohádek bratří Grimmů vpodání loutkového kočovného divadla zČeských Budějovic „Téměř divadelní společnost“. Kposlechu i ktanci hrála skupina IRISH DEW tradiční irskou a skotskou hudbu a původní skladby v keltském duchu.

V Chrudimi teď vládnou loutkáři

Radní Pardubického kraje Miloslav Macela předal zástupcům loutkářů šeky sfinanční podporou. Na festival přispěli Město Chrudim, Ministerstvo kultury ČR, Pardubický kraj a partner festivalu společnost Holcim. Zrukou místostarosty města Chrudim Petra Řezníčka převzal Štěpán Filcík zlatý klíč od chrudimských bran a tím i vládu nad městem po celou dobu trvání loutkářského festivalu. 56. ročník Loutkařské Chrudimi byl oficiálně zahájen.

Martina Šťastná