Vláda loutkářů nad Chrudimí se pomalu blíží do konce a v úterý je před nimi poslední den loutkářského festivalu. Po celou dobu bylo na všechna loutková představení vyprodáno a diváci si festival nemohli vynachválit.

Za zmínku určitě stojí nedělní představení Za každým rohem Jeskyňka od souboru Čmukaři, který přijel do Chrudimi z Turnova. Diváci byli touto pohádkou uneseni a ještě dlouho po konci představení se ozýval Divadlem Karla Pippicha bouřlivý potlesk.

„Bylo to velmi dynamické, vtipné. I když hrály jenom dvě herečky, nedělaly žádné velké pauzy mezi jednotlivými scénami. Jejich převleky se mi moc líbily a maskování za Jeskyňky i ostatní postavy byla skvělá,“ hodnotila představení Chrudimačka Irena Boušková, která přišla na pohádku se svým synem.

Na toto večerní představení navázal koncert Tomáše Kluse, který si nenechaly ujít stovky diváků.

„Je to příjemné odreagování po náročném školním roce. Nejatraktivnější pro mě byly asi večerní koncerty,“ zhodnotila festival chrudimská studentka Markéta Nevlídová.

V parku Republiky byly k vidění dobové i soudobé krámky, kde před zraky návštěvníků vyráběli zruční prodavači náušnice, keramiku a dokonce sladké pochoutky.

„Líbí se mi ukázka tradičních českých řemesel, například příprava trdelníku je velmi zajímavá,“ rozpovídala se Pavlína Malinská z Chrudimi, která také navštívila Loutkářskou Chrudim.

Ani v pondělí neměli loutkáři volno, svátek nesvátek divadlo praskalo ve švech. Nechyběla řada zajímavých představení, mezi které určitě patřilo Krvavé koleno od souboru Tate iyummi z Prahy. Herci po představení pozvali přítomné děti s rodiči na jeviště, aby se mohly na jednotlivé loutky podívat zblízka. Děti neváhaly a s loutkami si vyzkoušely i vlastní představení.

Úterkem se s festivalem a s Chrudimí loutkáři rozloučí. Vyhlášení výsledků nebude jako tradičně u divadla Karla Pippicha, ale v Restauraci Modrá Hvězda, kde na slavnostní zakončení naváže loutkářský bál.

Chrudimská beseda a Galerie Ve sklepě Richarda Herbsta uspořádaly pro letošní ročník festivalu výběrové řízení na výtvarníka plakátu. Ve čtvrtek 14. května vybrala vítěze tříčlenná komise ve složení – scénografka Irena Marečková, odborný pracovník pro loutky Štěpán Filcík a ředitel Chrudimské besedy Jiří Kadeřávek. Do soutěže se přihlásilo sedm adeptů, z nichž jeden předložil dokonce dva návrhy.

Vítězem se stal plakát Jiřího Sávy, který byl realizován a použit i na programovou brožuru festivalu. Všechny návrhy včetně vítězného jsou vystaveny v Galerii ve sklepě na Resselově náměstí.


Bohdana Jinochová