Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Loutkáři, vítejte, chrudimský festival pimprlat začíná!

Chrudim - V pátek od osmi hodin večer začíná v divadle Karla Pippicha pověstný festival loutkového divadla Loutkářská Chrudim. Pro návštěvníky bude připravený program sestávající se z řady divadelních představení, workshopů, seminářů i koncertů, který potrvá až do čtvrtku.

28.6.2013
SDÍLEJ:

Loutkářskou Chrudim si užívají především děti, což ovšem neznamená, že si různé variace loutkových představení nemohou vychutnat i dospělí.Foto: archiv MLK

V Parku republiky za Divadlem Karla Pippicha už od čtvrtečního rána rostly stany, které divadelníky i diváky ochrání proti větru i dešti. Po dobu festivalu budou ožívat společenským životem.

„Přípravy jsou v plném proudu. Máme zatím jediný problém, skoro všechny vstupenky jsou už prodané nebo zamluvené," uvedl šéf Chrudimské besedy Jiří Kadeřávek.

Program se skládá ze tří částí. Do hlavní linie vybrala programová rada ze sta souborů sedmnáct nejzajímavějších inscenací z celé republiky. Proces výběru přiblížil jeden z organizátorů Michal Drtina z odborného útvaru NIPOS-ARTAMA.

Pečlivé hledání

„Letos bylo z čeho vybírat. Na deseti krajských přehlídkách porota váhala nad stovkou souborů. Část z nich vybrala a ty šly přímo do programu. Dalších 27 dostalo doporučení, že by mohly v Chrudimi účinkovat. Nad nimi následně diskutovala programová rada, čím jsou zajímavé a proč by je diváci měli vidět."

Do inspirativní části programu, jak už název této linie napovídá, vybírali organizátoři takové soubory a představení, které jsou inspirativní pro loutkáře a zajímavé pro diváky. Příkladem takovéhoto představení, které Michal Drtina zmínil, je Dobrou chuť, vlk, které sehraje slovenské divadlo z Banské Bystrice.

Zajímavé kusy

„Výborná je Dášenka aneb Psí kusy Haf!, kterou hraje brněnské divadlo Husa na provázku. Na každého sice divadlo působí jinak, ale mého syna oslovilo zejména v tom, jak jednoduše vytváří divadelní imaginaci, že se před námi něco dělo a my netušili, jak se to událo. V představení hraje Jiří Jelínek, jehož humor je pověstný. Nádherně si dokáže hrát s češtinou a s významem slov. Nedá se to moc popisovat, to se musí vidět," míní Michal Drtina.

Ve středu budou moci diváci vidět mimo jiné představení na stromech v Parku Republiky. Několika změn se však program dočkal. Velká voda znemožnila kapele Hoblovka, aby při svém nedělním vystoupení plula po Chrudimce. Koncert se proto odehraje v parku za divadlem.

Návrat k loutce

Diváci v bohatém programu hraném na jevišti, vodě i stromech uvidí různé podoby současného loutkářství. Podle Michala Drtiny se toto umění neustále posunuje a mění.

„Je spojené se životem. Jeho podoby se odvíjí od společnosti a jak vnímáme svět. Když to zjednoduším, tak mi přijde, že se umělci opět vrací k loutce. Ještě před časem se mluvilo o konci loutkového divadla, kdy se loutky přestávaly v inscenacích objevovat, ale změnilo se to. Traduje se nyní návrat ke klasické podobě loutky, jejímž prostřednictvím se vypráví příběh. K tomu se hodně připojuje i výtvarné umění. Začíná se objevovat návrat ke klasickému ztvárnění loutky," vysvětlil Michal Drtina.

Voda nakonec bude

Aby však nebyli návštěvníci o vodu ochuzení úplně, na vodě se bude hrát. „Máme pro děti připravený slalom z bójek, který bude v malém jezírku v parku. Pokud dítě s lodičkou na dálkové ovládání prokličkuje celou trasu, dostane malou odměnu," řekl ředitel Chrudimské besedy Jiří Kadeřávek.

Loutky se zapojí i do sobotních oslav výročí narození Josefa Ressela. „Chystáme malou loutkovou provokaci. Dopoledne na náměstí chystáme zinscenovat několik úryvků ze života chrudimského vynálezce," vysvětlil Michal Drtina.

Loutkářskou Chrudim stejně jako v loňském roce poctí účastí i několik zahraničních souborů. „Tyto soubory si vybíráme, co bychom chtěli zajímavého vidět. Plánovali jsme polské divadelníky, ale zase to sklouzlo ke slovenštině. Vystoupí zde slovenské Bábkové divadlo Na Rázcestí z Banské Bystrice. Využili jsme také přítomnosti slovinského divadla z Mariboru, které právě v Česku účinkuje. Jinak bychom si je nemohli dovolit," připustil Michal Drtina.

Zahraniční hosté

Festival chtě nechtě stojí na financích, kterých však Ministerstvo kultury ČR poskytuje rok od roku méně a méně. Letos se organizátoři museli spokojit s dotací 300 000 korun, což je o pětinu méně než loni.

LUKÁŠ VANÍČEK

Autor: Redakce

28.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kraskov, Třemošnice, Seč a Ronov nad Doubravou. Tam všude zavítal chrudimský volební reportér.
10

Mezi urnami aneb Když reportér vyrazí na pouť po volebních místnostech

Vlastimila Kühra doprovází k volební urně manželka. Pomáhá mu také za plentou s vložením hlasovacího lístku do obálky.

Hlasovací lístky předčítal nevidomému počítač

Volby začaly! Debatovalo se o nich i v masně

Chrudim - Když hodiny na Resselově náměstí odbíjejí druhou odpoledne, otevírají se dveře volebních místností. Před okrskem číslo 9 u Městského kina v Chrudimi už stojí dlouhá fronta možná dvaceti lidí, kteří chtějí odevzdat svůj hlas. Členové volební komise, všichni zkušení matadoři, se nebojí, že by se tu nudili. Očekává se tu velká účast.

Policejní lovci lebek měli před volbami žně

Pardubický kraj - Za jedenáct dní policisté pořádně doplnili stavy věznic o šest hledaných.

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Pardubice - Místopředseda volební komise v Pardubicích vítal voliče v tričku s přeškrtnutou mešitou.

Opilý muž demoloval byt, házel věci z okna a pořezal se na zadku

Chrudim – Pořádné pozdvižení způsobil ve středu pár minut před sedmnáctou hodinou muž ve Fibichově ulici. Z okna svého bytu vyhodil ven na chodník židličku a několik lahví.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení