Hru Černá a Bílá Fróna na motivy vlámské pohádky napsala Jana Dvořáčková a hraje ji spolu se svou kolegyní Zdenou Broukovou na stole a dvou židlích. Je to příběh o matce, která měla dvě dcery, tu krásnou nenáviděla a chtěla zničit, ale díky vzájemnému vztahu obou sester se to nepovedlo. Do hry jsou zapojeni i malí diváci, kteří přicházejí udělat ze svých ručiček most, aby Bílá Fróna mohla přejít jezero.

Pondělní představení zhlédla také Alena Exnarová, ředitelka chrudimského Muzea loutkářských kultur a s výkonem loutkoherců byla spokojena. Alena Exnarová byla jedním z porotců tří krajských přehlídek a právě tato dvě představení doporučila k postupu do Loutkářské Chrudimě. Muzeum loutkářských kultur spolupracuje s organizátory festivalu a tradičně pořádá noční prohlídku loutkového muzea. Prvotním důvodem pozdní hodiny prohlídky byla podle slov Aleny Exnarové časová vytíženost loutkářů, kteří se účastní i řady odborných seminářů a nebylo by v jejich možnostech muzeum navštívit v běžných otvíracích hodinách. Proto se asi před pěti lety začalo s nočními prohlídkami, které se setkaly s velkým zájmem i ze strany široké veřejnosti.

Pro Alenu Exnarovou je Loutkářská Chrudim zejména příjemným setkáním lidí, loutkářů a milovníků loutek. „Je to týden náročný, ale zajímavý a neopakovatelný. Masochisticky jsem si objednala lístky na všechna představení, i na ta, která jsem viděla již na krajských přehlídkách. A snažím se stihnout opravdu vše, i večerní veřejné rozpravy s hodnocením soutěžních představení,“ dodává Alena Exnarová.

Třetím soutěžním představením pondělního dne byla hra Giňol v úpravě Pavla Poláka. V příběhu nespravedlivě odsouzeného Giňola v podání divadelního souboru Klubíčko ze Cvikova se hodně povídá, zpívá a rozmlouvá s diváky.

Pondělní Okénko loutkářských tradic představilo divadelní soubor Na Židli a jejich zpracování známé Čapkovy pohádky Jak pejsek s kočičkou myli podlahu, kterou hraje dětská část loutkářského souboru. Chrudimský loutkař Miroslav Alexa, člen a výtvarník loutkářského souboru Ahoj vystoupil se svou novou hrou Rybář, která je návodem na to, co udělat s ulovenými věcmi.

Večerním hostem Divadla Karla Pipicha bylo profesionální loutkové divadlo Alfa z Plzně. Do Chrudimě přijelo s maňáskovou groteskou Tři mušketýři podle stejnojmenného románu Alexandra Dumase. Inscenace získala v roce 2006 na Skupově Plzni pět cen z deseti udělených.

Každý festivalový den oživí hudební vystoupení pod širým nebem na Resselově náměstí. Ani pondělí nebylo výjimkou. Revival Miroslava Žbirky – Mekyband potěšil všechny příznivce slovenského zpěváka. V úterý zazpívala v Chrudimi „skutečná“ Anna K.