Letos jej navštívilo asi 7500 lidí, o něco více než předchozích letech, řekl v pátek ČTK ředitel spolupořádající městské organizace Chrudimská beseda Jiří Kadeřávek. Podle něj ale nemá smysl porovnávat návštěvnost jednotlivých ročníků, kdy se liší počet představení.

„Počasí nám přálo, program příliš nenarušily ani bouřky. Déšť byl alespoň příjemným ochlazením," uvedl Jiří Kadeřávek.

Diváci mohli letos zamířit na 34 inscenací. Celkem bylo odehráno pětašedesát představení různých forem a žánrů určených jak dětskému, tak dospělému publiku.

Poslední akcí letošního ročníku byl loutkářský bál, na kterém organizátoři vyhlásili výsledky soutěžní části festivalu. Porotci letos udělili ocenění v devíti kategoriích, například zvláštní cenu poroty získal soubor Teátr Vaštar Ostružno z Nezdic na Šumavě za inscenaci Bitva (O hrdinech).

Účastnící mohli tradičně využít čtrnáct odborných seminářů, každý den si v divadle mohli lidé zkusit vyrobit loutku. Jako doprovodný program pořadatelé připravili festival loutkových filmů sestavený ze snímků Jiřího Trnky a několik koncertů.

Oproti původním optimistickým předpokladům zůstalo letos stranou festivalové návštěvnosti Muzeum loutkářských kultur. To se nachází ve fázi dlouhodobé a náročné rekonstrukce. Největší změnu zaznamenají přízemní prostory budov Muzea – Mydlářovského domu a sousedního objektu, které se opticky propojí. Kromě šatny, která doposud v muzeu chyběla, vznikne také kavárna s obchodem a hernou nebo také sál na drobná představení a promítání. Muzeum loutkářských kultur se otevře 15. září v rámci Dne otevřených dveří památek. Zpřístupněny budou arkády a věž, nahlédnout bude možné do nově objevené jímky.