Milovníci maňásků a loutek si ale přišli na své ještě před oficiálním zahájením přehlídky, úvodní představení v rámci hlavního festivalového programu byla totiž odehrána již ve středu večer a ve čtvrtek dopoledne.

Vyvrcholením včerejšího dne ale bylo podvečerní „Setkání lidových loutkářů“ na Resselově náměstí s „Loutkářským štrůdlem“, jehož účastníci později vyrazili směrem k Divadlu Karla Pippicha.

Festival byl poté slavnostně zahájen ve 20 hodin v Parku Republiky. Loutkářská Chrudim potrvá do 8. července a po celou dobu jejího trvání je připravena i řada doprovodných seminářů, koncertů a dalších programů.

Chrudim teď „loutkárnou“ žije a v souvislosti s náporem návštěvníků jsme dokonce zaznamenali i některé kritické výhrady. „Festival ani pořádně nezačal a prostor v okolí divadla je už znečištěn močí a výkaly,“ stěžoval si jeden z Chrudimáků, jenž zároveň poukazoval na absenci mobilních toalet.

Jenže za chování některých návštěvníků pořadatelé festivalu nemohou. Toalety jsou v divadle i v restauracích, lidé mohou bezplatně použít i trojici veřejných toalet. Na špatný servis si v tomto ohledu ostatně nestěžují ani sami účinkující.

„Jsme v Chrudimi již poněkolikáté. Bydlíme v internátu střední zemědělské školy, kde je i po stránce hygieny všechno v naprostém pořádku. Případně jdeme do divadla,“ říká Michal Kadlec ze svitavského Divadla Trám, jemuž přitakává i jeho kolegyně Pavla Šefrnová.

V hlavním programu Loutkářské Chrudimi se v pátek představí již zmíněné Divadlo Trám s představením Portrét, Říše loutek z DDM v Kroměříži s představením Povídání o pejskovi a kočičce a vystoupí i Spolek třeboňského loutkového divadla s představením Dřevěný vojáček a jeho přátelé. O koncertní část programu se za Divadlem Karla Pippicha postará hudební seskupení Rock&Larm.