Jestli bude prvních osm dnů v červenci krásně až moc, nebo spadne něco vody, nic to nezmění na tom, že do Chrudimi, coby do své Mekky, dojdou, přijedou či jinak se dopraví loutkáři.

Letošní 59. ročník loutkářského festivalu bude nejen pro Chrudimáky o něco delší a to hnedle o dva dny. To proto, že se projekt „Chrudim hraje“ divadlem a filmem zabývá, to proto, aby si i malý (vzrůstem) chrudimský divák užil loutek, to proto, aby si velký (nejen vzrůstem) chrudimský divák užil atmosféry a báječných koncertů v Parku Republiky. No prostě proto.

Pestrý program

Ve středu dopluly malé labutě z Naivního divadla z Liberce se svým Labutím jezírkem. Po klasické loutkové ouvertuře ve čtvrtek ráno začne maraton loutkových představení, tu méně tu více loukami zahranými, maraton loutkářských seminářů, koncertů, setkávání a užívání si báječné atmosféry léta.

Odpoledne od sedmnácti hodin vykyne na Resselově náměstí Loutkářský štrúdl, loutkami a muzikou naplněný. Štrúdl se před dvacátou hodinou dostane až do Parku Republiky, kde bude 59. loutkářská Chrudim zahájena. Během osmi dnů čeká návštěvníky festivalu třicet dva představení a některá zopakují loutkáři i třikrát. V Parku Republiky budou v podvečer oblíbené koncerty a téměř denně od deseti hodin večer loutkářská vystoupení pro širokou diváckou obec a pro loutkáře inspirativní.

Festival je již devětapadesátiletý jinoch a taky mu vedle sebe začne tento začátek léta vyrůstat mladík v podobě Filmového festivalu loutkových filmů. Jste zváni do Městského kina na čtyřicet pět loutkových filmů a dokumentů, které budou seřazeny do patnácti bloků. Jistě si nenechte ujít něco z Trnkova, Švankmajerova či Filcíkova díla.

Na oficiální závěr festivalu vás zveme do zájezdního hostince Modrá hvězda v úterý 6. července v deset hodin večer. Volná část festivalu bude pokračovat do 8. července a skončí koncertem AG Fleku v Parku Republiky.

Jiří Kadeřávek,
ředitel Chrudimské besedy