Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: CHRUDIM

Chrudim, známá rovněž jako "Athény východních Čech", je město střední velikosti ležící na rozhraní Železných hor a Polabské nížiny, 110 km východně od Prahy. Prvním národem, jenž se zde usadil a jehož jméno se nám dochovalo, byli Keltové (od pátého století př. n. l. do přelomu letopočtu). Po delší pauze v osídlení přicházejí v 7. – 8. století Slované. První spolehlivá písemná zmínka o Chrudimi se vztahuje k r. 1055, kdy zde měl podle Kosmovy kroniky zemřít český kníže Břetislav I. Nejvýznamnějším mezníkem v novodobých dějinách města bylo úspěšné založení královského města Přemyslem Otakarem II. někdy před rokem 1276. Na počátku husitských válek (1419 – 1434) se Chrudim přiklonila na stranu protikatolickou a německy mluvící část obyvatelstva město opustila. Od té doby je Chrudim, stejně jako celý region Chrudimska, teritoriem takřka výhradně českým. V 18. a 19. století se rodil současný ráz poklidného provincionálního města. Zdroj: http://www.chrudim-city.cz

Dobrovolnictví není bláznovstvím, symbolizuje lípa

Chrudim – Před chrudimskou farou na Školním náměstí zasadili v pátek odpoledne dobrovolníci z Dobrovolnického centra Farní charity Chrudim Strom dobrovolnictví jako symbol nezištné pomoci druhým.

Tlak, řada šancí a neuznaný gól. Chrudim urvala výhru až v rozstřelu

Chrudim - ČFL: Fotbalisté MFK zdolali Jirny na penalty, v základní hrací době (regulérní) branka nepadla.

Pochod výsadkářů je již zcela obsazen

Chrudim – Termín podání přihlášky do Memoriálu československých parašutistů, který pořádají chrudimští výsadkáři 11. – 12. listopadu, sice byl až 15. října, nicméně kapacita je již nyní zcela naplněna.

Dobrovolníci zasadí lípu

Chrudim – V pátek ve tři odpoledne zasadí dobrovolníci z Farní charity Chrudim před budovou Římskokatolické farnosti na Školním náměstí Strom dobrovolnictví jako symbol nezištné pomoci druhým.

Knoflíky přinesly sedmdesát tisíc

Chrudim – Podzimní ročník sbírky Knoflíkový týden, kterou již potřetí pořádalo Centrum J.J.Pestalozziho, vynesl 72.513 Kč. Dobrovolníky v oranžových tričkách jste mohli potkat v ulicích Chrudimi, Jihlavy, Svitav a Havlíčkova Brodu.

Nehoda na obchvatu: řidič utrpěl středně těžké zranění hrudníku

Chrudim – Vážně vypadající dopravní nehodu řešili záchranáři Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje v pondělí kolem osmé ráno na obchvatu Chrudimi.

Fotbalisté se vrátili bez bodů, přesto vedou tabulku

Chrudim - Šňůra fotbalistů MFK bez porážky trvala od 26. srpna. O víkendu ale skončila v Dobrovici, přesto i nadále zůstávají na první příčce aktuální tabulky České fotbalové ligy.

Pochod generací vedl k rozhledně Bára

Chrudim – Město uspořádalo v sobotu již třináctý ročník Pochodu generací.

Opilý útočník nevychladl, na záchytku proto putoval v poutech

Chrudim – Chrudimští strážníci zasahovali v pondělí odpoledne v Havlíčkově ulici u herny Nevada, kde se podle oznámení prali bezdomovci. Hlídka na místě zajistila muže z Orle, který napadal jiného muže. Útočník ale po příjezdu uniforem nevychladl. Naopak.

Kola nákladních aut vytvářejí z křižovatek tankodromy

Chrudim – Vnitřek kruhové křižovatky u chrudimského Kauflandu připomíná rozježděné staveniště. Kvůli častému průjezdu vozidel s nadměrnými náklady jsou tu oblasti mimo vozovku plné brázd, jež jsou místy hluboké i více než dvacet centimetrů. Netrpí ale jen tato křižovatka.

Chrudim dál zvelebuje kapličku ve Vestci

Chrudim – Město pokračuje v postupné rekonstrukci poutní kapličky v chrudimské místní části Vestec. Postavena byla v první polovině 18. století.

U Stolan shořel stoh slámy

Stolany - Vedle silnice mezi Stolany a Morašicemi v úterý ráno doutná hromada popela zkrápěná deštěm. Jsou to poslední zbytky stohu slámy, který předchozí noc shořel.  

Velké fotbalové sólo pokračuje

Chrudim - Domácí potvrdili roli favorita i v dalším mistrovském utkání České fotbalové ligy.

Nemocnice pořádá Dny zdraví, nabízí testy zdarma

Chrudim - Chrudimská nemocnice pořádá ve středu 4. října Den zdraví. Otevřeno bude od 9.30 do 15.00 hodin a zaměstnanci nemocnice seznámí návštěvníky ve vestibulu a přilehlých prostorech nemocnice s možnostmi, jak správně pečovat o své zdraví.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení