VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: CHRUDIM

Chrudim, známá rovněž jako "Athény východních Čech", je město střední velikosti ležící na rozhraní Železných hor a Polabské nížiny, 110 km východně od Prahy. Prvním národem, jenž se zde usadil a jehož jméno se nám dochovalo, byli Keltové (od pátého století př. n. l. do přelomu letopočtu). Po delší pauze v osídlení přicházejí v 7. – 8. století Slované. První spolehlivá písemná zmínka o Chrudimi se vztahuje k r. 1055, kdy zde měl podle Kosmovy kroniky zemřít český kníže Břetislav I. Nejvýznamnějším mezníkem v novodobých dějinách města bylo úspěšné založení královského města Přemyslem Otakarem II. někdy před rokem 1276. Na počátku husitských válek (1419 – 1434) se Chrudim přiklonila na stranu protikatolickou a německy mluvící část obyvatelstva město opustila. Od té doby je Chrudim, stejně jako celý region Chrudimska, teritoriem takřka výhradně českým. V 18. a 19. století se rodil současný ráz poklidného provincionálního města. Zdroj: http://www.chrudim-city.cz

Loutkářské okénko: Filmový festival v muzeu

Chrudim - V pátek 17. srpna se na Muzea loutkářských kultur uskuteční další akce v rámci Odvázaných pátků. Těšit se můžete na Festival loutek ve filmu i divadlo pro dospělé.

Vandal zdemoloval Octavii

Chrudim – Policie pátrá po pachateli, který v sobotu 11. srpna v době mezi jednou a třetí hodinou ranní poškodil osobní vozidlo značky Škoda Octavia, jež bylo zaparkované v Chrudimi v Pardubické ulici.

Po srážce s náklaďákem zemřel motocyklista

Chrudim - V pondělí před 13. hodinou došlo ke smrtelné nehodě mezi Chrudimí a Sobětuchami v místní části Vrcha.

Nikdo nebude žíznit, vodaři aktivovali záložní zdroj

Chrudim – V posledních dvou měsících se i Vodárenská společnost Chrudim potýká s abnormálních suchem. Podobně jako loni.

Ztracený chlapeček se šťastně shledal s maminkou

Chrudim - Provozovatelé atrakcí mohou být spokojeni, lidé všech generací od pátku míří na chrudimské Resselovo náměstí, aby si užili radovánek Salvátorské pouti.

První výhra ve druhé lize! Chrudim smetla Znojmo

Chrudim - Nováček fotbalové FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY slaví první výhru v soutěži. Domácí soupeře ze Znojma ve druhém poločase přejeli a na svém kontě mají již čtyři body.

O hlasy chrudimských voličů usiluje osm uskupení

Chrudim - Do hlasování Chrudimáků v říjnových komunálních volbách vkládá velké naděje hnutí ANO, které se chce vymanit ze své dnešní opoziční role.

Pouť omezila dopravu v chrudimském centru

Chrudim - Ulice a náměstí plné stánků a zábavních atrakcí prakticky znepřístupnily centrum Chrudimě pro veškerou běžnou dopravu.

Kesner: Jsme odhodlaní se zvednout

Chrudim /ROZHOVOR/ - Ke stabilním pilířům chrudimské zálohy patří již řadu let Ondřej Kesner. Proti Znojmu (sobota, 10.15) bude chtít pomoci dotáhnout nováčka k prvnímu tříbodovému zisku ve fotbalové FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE!

Firmy zvažují umístění dobíjecí stanice v Chrudimi

Chrudim - Chrudimští radní vyslovili předběžný souhlas společnostem Olife Energy Praha a Moneta Money Bank s vybudováním dobíjecí stanice pro elektromobily na Masarykově náměstí.

Říjnové komunální volby rozhodnou, kdo bude řídit Chrudim příští čtyři roky

Chrudim - O hlasy chrudimských voličů v říjnových komunálních volbách usiluje osm uskupení. Na jaké lídry strany a politická hnutí vsadily? 

Přijela pouť, hurá na kolotoče!

Chrudim, Ronov nad Doubravou - V pátek 10. srpna zahajují provoz atrakce na chrudimské Salvátorské pouti i na tradiční pouti v Ronově nad Doubravou.

Půdorys záchranky se už rýsuje

Chrudim - Ani v současných panujících vedrech se nezastavila výstavba nové stanice zdravotnické záchranné služby, jejíž základy se už rýsují v chrudimské ulici Dr. Milady Horákové.

Poutě může znepříjemnit hlavně vedro

Chrudim, Ronov nad Doubravou - Pokud nepoleví současná horka, tisíce návštěvníků chrudimské pouti i pouti v Ronově nad Doubravou, čeká o tomto víkendu zatěžkávací zkouška fyzické kondice.

Kolotoč oprav a investic se v Chrudimi točí dál

Chrudim - Rada města schválila výsledek veřejných soutěží na několika veřejných zakázek.

Chrudim padla, ale nezklamala

Brno, Chrudim - S jedním bodem na kontě vstupovaly do třetího kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY týmy Zbrojovky Brno i Chrudimi.

Žíznivcům stála v cestě uzamčená brána

Chrudim – „Máme v Chrudimi hezké Klášterní zahrady, ale moc nám do nich nechoďte,“ jakoby zvenčí návštěvníkům vzkazovaly donedávna často uzavřené brány do tohoto koutu města. Pro ty, jimž se na rozlehlou plochu nad hradbami podařilo vkročit od speciální základní školy, se zase zahrady změnily v neprůchozí past.

Rybička zahozenou penaltu neodčiní. V Brně musí na tribunu

/ROZHOVOR/ Neproměnil pokutový kop a Ústí nad Labem vzápětí utkání druhého kola fotbalové FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY otočilo ve svůj prospěch. V Chrudimi vyhrálo 3:2. Domácí útočník Petr Rybička tak byl smutným hrdinou dne.

Pouť omezí dopravu v Chrudimi

Chrudim – V příštím týdnu se v Chrudimi uskuteční Salvátorská pouť. Řidiči kvůli ní musejí počítat s dopravními omezeními.

Za volantem neměl muž co dělat

Chrudim – Čtyřiatřicetiletý muž si na policii vyslechl podezření z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Loutkářské okénko: Přijďte se zchladit do muzea loutek

Chrudim - Současná vlna veder spíš než do muzea láká na plovárnu nebo k rybníku, i když kamenný Mydlářovský dům stále skýtá poměrně spolehlivou ochranu před vysokými teplotami. 

Krádež sluchátek se nevyplatila

Chrudim – Ve středu vyjížděli policisté k případu krádeže v jednom z chrudimských obchodních domů.

Chrudim rozšíří dětské atrakce, nové vyrostou v parku i na stadionu

Chrudim – „Do Městského parku chodím s dětmi ráda, i kvůli zdejšímu hřišti. V tomhle vedru ale za chvíli odjíždíme na plovárnu,“ svěřila se včera Deníku mladá maminka se dvěma ratolestmi. Dobrá zpráva je, že atrakcí pro její děti v parku brzy ještě přibude.

Roman Mareš jede dál i ve 43 letech: Baví mě to, stíhám. Proč končit?

Východní Čechy, Chrudim /ROZHOVOR/ - V březnu oslavil Roman Mareš třiačtyřicáté narozeniny. Futsalový nezmar přišel do ERA-PACKu v roce 2006, od té doby Chrudimští trůn pro mistra republiky neztratili.

Muž tajil svoje vydělané peníze

Chrudim – Komisař kriminální služby zahájil trestní stíhání čtyřiačtyřicetiletého muže, který je podezřelý ze spáchání přečinu poškození věřitele.

Začíná pouťová polovina prázdnin

Chrudimsko – Středou začíná druhá polovina prázdnin. Na Chrudimsku je jejich srpnová část neodmyslitelně spjata především s největšími regionálními poutěmi.

Stezka teď bezpečně přetíná železnici

Chrudim – Cyklistům v Chrudimi byl předán do užívání poslední úsek cyklostezky v Dašické ulici.

Chrudim začala éru bez Rešetára. Futsalového mistra posílil Bagatini

Chrudim - Historicky nejúspěšnější český futsalový tým, držitel čtrnácti mistrovských titulů, v pondělí zahájil letní přípravu na novou sezonu.

Komentář Petra Dejnožky: Chrudim zaujala, ale musí se učit

Východní Čechy /POSTŘEHY, ANALÝZY/ - Dva zápasy, jeden bod, desáté místo v tabulce - nad touhle bilancí v Chrudimi rozhodně nejásají. Druholigový nováček plánoval lepší vstup do vyšší soutěže.

Sixta o Lindrovi: „Jirka je nakopl“

Východní Čechy, Chrudim - 1190 diváků! Chrudim znovu ožila druholigovým fotbalem. Obnovená premiéra se herně vydařila, výsledkově už méně.

Půdu pod bývalou sběrnou nově prozkoumá chrudimská firma

Chrudim – Radnice bude na základě opakovaného výběrového řízení pokračovat v analýze rizik plynoucích z možnosti znečištění půdního podloží v místě bývalé sběrny surovin v Malecké ulici. Vyhodnocení veřejné zakázky na zpracování projektu v červenci schválila městská rada.

Fotbalisté před dvanácti sty diváky prohráli s Ústím

Chrudim - Domácí premiéra ve 2. kole FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY chrudimským fotbalistům nevyšla. Nadějně rozehraný zápas ztratili ve druhém poločase.

Loutkářské okénko: Krásné Nové Stroje opět na terasách

V pátek 3. srpna od 20 hodin na terasách vystoupí skupina Krásné Nové Stroje, která se po roce opět vrací do Chrudimi.

Bagry pod Podhůrou dělají místo dalším autům

Chrudim - Zhruba sto tisíc lidí navštěvuje ročně rekreační lesy na chrudimské Podhůře. Mnozí z nich teď mívají při přístupu do turisticky atraktivní oblasti potíže s rozumným odstavením svého auta. To se ale změní po dokončení parkoviště o celkové rozloze 1095 metrů čtverečních. Stavba je již v plném proudu, hotovo bude letos.

Stánky byly plné letních vitamínů

Chrudim – Resselovo náměstí opět opanoval tradiční trh.

Sluneční elektrárna na střeše úřadu nemusí být poslední

Chrudim – Na střeše jednoho z objektů městského úřadu v Chrudimi vyrostly fotovoltaické panely. Město tak pokračuje se snahou snižovat energetickou náročnost budov ve svém majetku.

Vašulín: Věřil jsem si a cíleně si pro balon šel

Chrudim - Pochvala ze všech stran se snášela na hlavy fotbalistů Chrudimi po jejich úvodním vystoupení ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE. Nováček uhrál remízu 1:1 na hřišti Viktorie Žižkov. Potěšil způsob, jakým toho dosáhl. A chybělo málo, aby si odvezl tři body. Poklonu mu vysekl i žižkovský kouč Petr Mikolanda.

„Jsme spokojeni,“ hlásil Vašulín

Chrudim - FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA: Jediným střelcem Chrudimi v utkání na Žižkově byl Daniel Vašulín, který proměnil penaltu.

Bod ze Žižkova! Nováček herně obstál

Chrudim - Vydařená premiéra. Krátce po závěrečném hvizdu úvodního vystoupení fotbalistů MFK Chrudim ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE zavládla na lavičce nováčka spokojenost.

Závodil na olympiádě v jachtingu. A řídí se heslem: Žít naplno

Východní Čechy, Chrudim - Žít život naplno. Motto, kterým by se rád řídil každý z nás. V případě Ivana Hoffmanna ale nejde jen o prázdnou frázi, jeho životní příběh tvrdí totéž.

Fotbalu prospívám tím, že do něj nekecám

Východní Čechy, Chrudim /ROZHOVOR/ - Na postupu Chrudimi do druhé ligy má velkou zásluhu Ivan Hoffmann, mecenáš klubu, který umí hráče motivovat.

Role nefavorita je lehčí. Budeme se rvát

Východní Čechy, Chrudim - Chrudimští fotbalisté začnou druhou ligu na Žižkově.

Žena zatajila peníze z výživného a dál pobírala dávky

Chrudim - Chrudimští policisté z kriminální služby zahájili trestní stíhání šestačtyřicetileté ženy pro podezření ze spáchání přečinu podvodu.

Kameny zmizelých budou i ve Slatiňanech

Chrudim, Slatiňany – V chrudimských chodnících přibudou ve středu 15. srpna další Kameny zmizelých neboli Stolpersteine v připomínce obětí holokaustu. Stejného dne bude šest prvních kamenů uloženo také do dvou míst v chodnících slatiňanské ulice T. G. Masaryka.

Chrudim modernizuje počítačové učebny a laboratoře ve školách

Chrudim – Město Chrudim s pomocí dotace zmodernizuje počítačové učebny ZŠ U Stadionu a zrekonstruuje a vybaví chemické laboratoře v Základní škole Dr. J. Malíka včetně zajištění jejich bezbariérovosti.

Šípek: Chci ukázat, co ve mně je

Východní Čechy, Chrudim /ROZHOVOR/ - Restartovat kariéru hodlá v týmu nováčka FOTBALOVÉ:NÁRODNÍ LIGY útočník Jakub Šípek. Devatenáctiletý fotbalista dorazil na hostování do Chrudimi z Hradce Králové.

Letošní cesty Legiovlaku doprovází speciální loutkové představení

Chrudim - Díky spolupráci Muzea loutkářských kultur v Chrudimi s Československou obcí legionářskou mohou návštěvníci ve vybraných stanicích při prohlídce Legiovlaku zhlédnout speciální loutkové představení, které pro tuto příležitost připravili herci divadla Buchty a loutky Radek Beran a René Krupanský.

Zákaznické hlasování přináší výsledky

Chrudim - Radní města Chrudim schválili přijetí příspěvku od Nadačního fondu Tesco pro Centrum sociálních služeb a pomoci Chrudim, které se zúčastnilo 4. ročníku grantového programu „Vy rozhodujete, my pomáháme“ s projektem denního stacionáře Jitřenka, jež postoupil až do hlasovací fáze programu.

Budeme se rvát jako koně

Východní Čechy, Chrudim - V neděli vstoupí fotbalisté Chrudimi do FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY zápasem na hřišti Viktorie Žižkov. V jiné roli, s nadšenými hráči a novými vlčáky, kteří čekají na svou šanci. Zároveň věří, že se nováčka boj o záchranu týkat nebude.

Stavba sjezdu ke sportovištím získává reálné obrysy

Chrudim - Město Chrudim pokračuje v přípravě přímého napojení areálu městských sportovišť na okružní silnici Dr. Milady Horákové. Radní aktuálně schválili zhotovitele dalších stupňů projektové dokumentace.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT