VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: CHRUDIM

Chrudim, známá rovněž jako "Athény východních Čech", je město střední velikosti ležící na rozhraní Železných hor a Polabské nížiny, 110 km východně od Prahy. Prvním národem, jenž se zde usadil a jehož jméno se nám dochovalo, byli Keltové (od pátého století př. n. l. do přelomu letopočtu). Po delší pauze v osídlení přicházejí v 7. – 8. století Slované. První spolehlivá písemná zmínka o Chrudimi se vztahuje k r. 1055, kdy zde měl podle Kosmovy kroniky zemřít český kníže Břetislav I. Nejvýznamnějším mezníkem v novodobých dějinách města bylo úspěšné založení královského města Přemyslem Otakarem II. někdy před rokem 1276. Na počátku husitských válek (1419 – 1434) se Chrudim přiklonila na stranu protikatolickou a německy mluvící část obyvatelstva město opustila. Od té doby je Chrudim, stejně jako celý region Chrudimska, teritoriem takřka výhradně českým. V 18. a 19. století se rodil současný ráz poklidného provincionálního města. Zdroj: http://www.chrudim-city.cz

Los FNL: Chrudim se poprvé střetne s Pardubicemi v pátém kole

Praha – Je rozlosováno! Fotbalová Fortuna národní liga zná jízdní řád nového ročníku, kterého se zúčastní trio východočeských zástupců. K Pardubicím a Hradci Králové se připojil nováček z Chrudimi.

Roztržitý řidič nezaplatil a ujel

Chrudim – Spíše roztržitosti než zlému úmyslu lze přičíst jednání šoféra, který opomněl zaplatit u jedné z chrudimských benzinek pohonné hmoty.

Chrudim zrestaurovala hrob slavného divadelníka

Chrudim – Město Chrudim zrestaurovalo hrob svého slavného rodáka Jana Nepomuka Štěpánka, významné osobnosti českého národního obrození. Oprava hrobu na Olšanských hřbitovech v Praze následovala po jeho loňské adopci.

Příběh o přepadení si vymyslel

Chrudim – V minulých dnech uzavřeli chrudimští kriminalisté případ loupežného přepadení z ledna letošního roku. Výsledkem je vymyšlený příběh sedmadvacetiletého muže.

Oprava kostelní střechy bude letos dokončena

Chrudim - Zastupitelé města Chrudim v pondělí přidělili půl milionu korun z městského rozpočtu ve prospěch účelové dotace na opravu střechy kostela Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi.

Proč už se obchvat nestaví, divil se Babiš

Chrudim - „Proč už nestavíte, proč to nepopoženete, na co čekáte, proč nepožádáte o stavební povolení už v červenci, a ne až v září?“ Premiér v demisi Andrej Babiš si v pondělí podával u nedokončeného chrudimského obchvatu pohlaváry ministerstva dopravy a ŘSD.

Babiš řešil v Pardubicích traktor. Nebo nakladač?

Pardubice /FOTO/ - Na pravidelné výjezdní zasedání v pondělí vláda vyrazila do Pardubického kraje. Přijela běžným rychlíkem a po městě ji vozil mikrobus. I ten ale dokázal zablokovat provoz na zdejších křižovatkách.

Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim chce vykoupit podíly drobných akcionářů

Chrudim – Vodovody a kanalizace (VaK) Chrudim chtějí vykoupit akcie společnosti od drobných akcionářů. Záměr představenstvo prezentovalo na valné hromadě.

Motorkář v Markovicích zemřel po střetu s autem

Markovice - Srážku auta s motocyklem nepřežil čtyřiačtyřicetiletý jezdec.

Poslední duel v České fotbalové lize: Rozhodně žádná selanka, diváci nelitovali

Chrudim - V posledním utkání sezóny 2017/18 přivítali Chrudimští poslední celek tabulky SK Polaban Nymburk.

Čarodějná Vltava otevřela sezónu na terasách Muzea loutek

Chrudim - Letošní série kulturních akcí, které pod názvem Bez nití/Odvázané pátky na terasách pořádá Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi se v pátek 15. června otevřela koncertem alternativě rockové kapely Vltava.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata zavítal do Chrudimi

Chrudim – Náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Aleš Opata přijel navštívit chrudimské vojáky.

Tabule v centru Chrudimě nepřidávají městu na kráse

Chrudim – V oblasti památkové péče se chce Chrudim mimo jiné zaměřit na pohledovou čistotu historického jádra města. I to byl jeden z důvodů, proč se chrudimští památkáři vydali za výměnou zkušeností do Znojma. Tedy do partnerského města, jež je podobně jako Chrudim úspěšné na poli památkové péče. Obě města se mohou pyšnit prestižním titulem Historické město roku.

AKTUALIZOVÁNO

Tragická nehoda zablokovala silnici u Chroustovic

Chroustovice - Auto přejelo do protisměru a střetlo čelně se s kamionem. Šofér osobního vozu neměl šanci přežít.

Vandal počmáral část Klášterních zahrad

Chrudim – Hrazení dřevěné lávky a pískovcový podstavec jedné z barokních soch v horní části chrudimských Klášterních zahrad počmáral neznámý pologramotný vandal.

Vratné lahve chrání přírodu

Chrudim - V chrudimské Radoušově ulici byla ve středu za podpory města otevřena bezobalová prodejna Vratné lahve. Vedle sortimentu bioovoce, zeleniny a pečiva nabízí více než sto výrobků, které jsou baleny do vratných a opakovaně plněných lahví a sklenic.

Burza práce má co nabídnout

Chrudim – Úřad práce ČR pořádá v pátek 15. června od 8 do 11 hodin ve svém sídle v Pardubické ulici Burzu práce.

Čtyři muži se poprali, padaly údery pěstmi do břicha a hlavy

Chrudim – Policisté z místního obvodního oddělení počátkem týdne sdělili podezření z přečinu výtržnictví čtyřem mužům. Jedná se o tři občany z Ukrajiny a jednoho muže české národnosti.

Cykloběh upozorňuje na drogovou problematiku

Chrudim – Do města ve čtvrtek v 15 hodin dorazí účastníci Cyklo-běhu za ČR bez drog.

Tři muži a jedna žena řídili pod vlivem návykových látek

Chrudimsko – V uplynulých dnech policisté zjistili hned čtyři řidiče, kteří usedli za volant pod vlivem návykových látek.

Vratné lahve otevírají prodejnu

Chrudim – V Radoušově ulici bude ve středu slavnostně otevřena první bezodpadová prodejna Vratné lahve.

Chvíle u vody zpestří nabídka knihobudky

Slatiňany, Třemošnice – Příští týden zahájí provoz plovárna ve Slatiňanech. Její návštěvníci dostanou poprvé možnost zkrátit si chvíle strávené na sluníčku četbou knížek z knihobudky. Ty budou ve městě instalovány rovnou dvě. První v průchodu do plovárny a tu druhou najdou čtenáři na venkovním hřišti u základní školy.

Výrobce drog zatkli policisté na ulici

Chrudim – Poblíž centra zadrželi policisté čtyřiatřicetiletého muže podezřelého z výroby a distribuce marihuany.

Jirousek: Z vyšší soutěže nebudeme vykulení

Chrudim /ROZHOVOR/ - Dlouholetý trenér Chrudimi Pavel Jirousek vyhrál ČFL s východočeským týmem již podruhé. Nyní klub přijal i postup, přípravy na druhou ligu jsou v plném proudu.

Chrudim sáhne do rezervy hlavně kvůli svým Technickým službám

Chrudim – Hned dvě rozpočtová opatření k rozpočtu města Chrudim na rok 2018 projednali začátkem června chrudimští radní. Podle jejich návrhu by se příjmová i výdajová část rozpočtu měla zvýšit o více než pět milionů korun.

V parku nechyběl ani vodník

Chrudim - Nedělní odpoledne patřilo v parku vodníkům a dalším pohádkovým bytostem.

Fotbalisté uspěli v Písku a postupují do druhé ligy

Chrudim - Paráda! Fotbalisté dnes dopoledne v Písku zvítězili 3:2 na penalty po remízovém zápase 1:1. Získali tak dva body a na prvním místě České fotbalové ligy už je nemůže nikdo předstihnout. Po devatenácti letech postupují do druhé ligy.

Chrudimské divadlo přijde na čas o schodiště

Chrudim – Schodiště bez schodů? Pro Chrudimáky nic nového!

Bod od druhé ligy: Chrudim by postup přijala!

Chrudim /ROZHOVOR/ - Fotbal: Východní Čechy vyhlíží třetího zástupce ve FNL. Pokud Chrudim udrží první místo, tak půjde výše.

Loutkářské okénko: Odvázané pátky zahajuje Vltava

Chrudim - Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi pořádá již druhým rokem během letní turistické sezony festival kulturních akcí pod širým nebem nazvaný Bez nití/Odvázané pátky na terasách.

Pohřešovaného chlapce nalezli u řeky. Koupal se

Slatiňany - Ve čtvrtek před půl pátou hodinou odpolední požádali policisté chrudimské strážníky o spolupráci při pátrání po malém chlapci.

Výstava je plná kovových autíček

Chrudim – Výstava přináší desítky autíček ze všech koutů světa. 

Do vylepšení ploch pro vrhačské disciplíny půjdou statisíce korun

Chrudim – Sportovní spolek AFK Chrudim dostane od města Chrudim účelovou dotaci ve výši takřka 495 tisíc korun. Peníze budou využity na vylepšení ploch pro vrhačské disciplíny v areálu Letního stadionu v chrudimské ulici V Průhonech. Jde již o druhou etapu rekonstrukce vrhačského sektoru.

Vandal pomaloval sochu i podstavec

Chrudim – Policie šetří vandalský čin v Klášterních zahradách. Zjistili ho strážníci městské policie, kteří během běžné pochůzkové činnosti v centu města zaregistrovali barvou popsaný podstavec u tamní sochy.

Mnohé chrudimské chodníky oprava ještě čeká

Chrudim – Stížnosti na rozbité chodníky patří v Chrudimi mezi časté připomínky adresované úředníkům i samotnému vedení města. Některé stěžovatele by proto mohlo potěšit, že radnice teď investuje do oprav mnoha chodníků v součtu milionové částky.

Bylo to blízko. Chrudimi stačí k postupu do FNL už jen bod

Chrudim – Bylo to blízko a za podobných okolností se to nestává často. Důkladně se připravujete na jeden z klíčových zápasů sezony, po tréninku vytáhnete mobil, mrknete na výsledky a z ničeho nic byste mohli jít slavit postup do vyšší soutěže.

Návykové látky přijdou mladíka draho

Chrudim – Policisté z obvodního chrudimského oddělení zjistili dalšího řidiče, který před jízdou užívá návykové látky. Uvedla to tisková mluvčí Renata Štěpánková.

Chrudimské Technické služby skončily vloni v zisku

Chrudim – Zisk přes 200 tisíc Kč vykázala vloni obchodní společnost Technické služby Chrudim. Výsledek hospodaření předložila radě města, která vykonává působnost valné hromady.

Objevujte říši našich pavouků

Chrudim – V rámci pravidelného cyklu přednášek „Úterky pod Širokými schody“ připravila společnost Vodní zdroje Chrudim na úterý 5. června v 18.30 hodin vernisáž výstavy snímků autora Radka Šicha s názvem Naši pavouci.

Chrudimským dobrovolným hasičům pomůžou nové dýchací přístroje

Chrudim – Chrudimští dobrovolní hasiči získají nové dýchací přístroje. Dvacetikilová zátěž na zádech hasiče se díky nim při zásahu smrskne na mnohem přijatelnějších 12 kilo.

Chrudim opraví dvě kašny, třetí se snad dočká příští rok

Chrudim - Do rekonstrukce hned dvou vodních prvků za stovky tisíc korun se v polovině roku pouští město Chrudim.

ČFL: Chrudim je krok od triumfu

Východní Čechy - Česká fotbalová liga s trojicí východočeských týmů pokračovala 30. kolem.

Strážníci předali poštovního holuba

Chrudim – Strážníci Městské policie Chrudim v pátek informovali o tak trochu netradičním případu ptačí záchrany.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Chrudim - Díky vstřícnosti chrudimské porodnice vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších Chrudimáků.

Chrudimské gastronomické školy uspěly při celostátní soutěži

Chrudim - V kuchařském souboji na téma „pečité a sedliny“ se v Litomyšli utkali žáci gastronomických škol z celé republiky. Zápolení přihlížela odborná porota složená především ze zástupců Asociace kuchařů a cukrářů České republiky.

Chrudimské centrum bude patřit dětem

Chrudim – Sobota bude (o den opožděným) Dnem dětí. 

Vyskladňování obilí dělalo rámus

Slatiňany – Ve Slatiňanech se rozhodli, že je potřeba obilí vyskladnit v jedenáct noci. Místním se to pochopitelně moc nelíbilo.

Pobočka knihovny dosluhuje, nahradit ji ale nebude snadné

Chrudim – Radní chtějí nabídnout k odkupu objekt pobočky městské knihovny v Topolské ulici. I s příslušným pozemkem. 

Taneční klub Besta vybojoval devatenáct nominací

Chrudim – Tenečnice z klubu Besta Chrudim si připisují další úspěch.

Malí chrudimští plavci uspěli

Chrudim – Malí chrudimští plavci si z krajského přeboru přivezli devět medailí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT