VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: CHRUDIM

Chrudim, známá rovněž jako "Athény východních Čech", je město střední velikosti ležící na rozhraní Železných hor a Polabské nížiny, 110 km východně od Prahy. Prvním národem, jenž se zde usadil a jehož jméno se nám dochovalo, byli Keltové (od pátého století př. n. l. do přelomu letopočtu). Po delší pauze v osídlení přicházejí v 7. – 8. století Slované. První spolehlivá písemná zmínka o Chrudimi se vztahuje k r. 1055, kdy zde měl podle Kosmovy kroniky zemřít český kníže Břetislav I. Nejvýznamnějším mezníkem v novodobých dějinách města bylo úspěšné založení královského města Přemyslem Otakarem II. někdy před rokem 1276. Na počátku husitských válek (1419 – 1434) se Chrudim přiklonila na stranu protikatolickou a německy mluvící část obyvatelstva město opustila. Od té doby je Chrudim, stejně jako celý region Chrudimska, teritoriem takřka výhradně českým. V 18. a 19. století se rodil současný ráz poklidného provincionálního města. Zdroj: http://www.chrudim-city.cz

Soupeři Chrudimi v Lize mistrů: Kairat, Pescara a Lida

Chrudim - Chrudimští futsalisté po postupu mezi šestnáct nejlepších týmů Evropy získali pořadatelství a v pátečním losu Ligy mistrů se v sídle UEFA ve švýcarském Nyonu dozvěděli trojici soupeřů, kteří na chrudimský zimní stadion přijedou. A je z čeho vybírat.

Senátorem se stal občanský demokrat Jan Tecl, starosta Havlíčkova Brodu

Chrudim - Senátorem za volební obvod Chrudimsko je starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (ODS). V dnešním druhém kole senátních voleb porazil exministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL).

LOUTKÁŘSKÉ OKÉNKO: V muzeu ožijí strašidla

Chrudim - V pátek 26. října od 17 hodin bude Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi opět hostit tradiční „halloweenskou“ akci nazvanou Duchůplné muzeum. Návštěvníkům jako obvykle nabídne možnost netradiční prohlídky budovy muzea i muzejní expozice v hororovém duchu.

Desítky lidí získají práci

Chrudim - Společnost Lékárna.cz, největší česká ryze internetová lékárna ze skupiny Pears Health Cyber, otevírá v Chrudimi nové distribuční centrum pro Českou republiku a Slovensko.

Žena zabloudila až do průmyslového areálu

Chrudim - Strážníci byli přivoláni do průmyslového areálu v ulici Strojařů, kam přišla neznámá zmatená žena. Po zjištění její totožnosti hlídka ženu dopravila do místa bydliště, kde byla předána do péče manžela.

Rada města schválila termíny vánočních trhů

Chrudim – Ačkoliv vládne babí léto, radní města při svém jednání schválili termíny konání letošních vánočních trhů na Resslově náměstí.

Chrudimští Piráti zvažují žádost o přepočítání volebních výsledků

Chrudim - Necelý týden po volbách se zdá, že se koalice v Chrudimi bude opět rodit těžce. Stejně jako před čtyřmi lety, kdy vyhrála SNK-ED, byl procentuální náskok nynějšího vítěze z hnutí ANO jen těsný. Obě formace mají po šesti mandátech a tak se teď obě snaží strhnout většinu na svoji stranu.

Den zdraví a Běh naděje v Chrudimské nemocnici

Chrudim - Nemocnice Pardubického kraje ve spolupráci s městem Chrudim a MA 21 pořádají 10. října od 9.30 do 15.00 hodin již tradiční podzimní Den zdraví spojený s Během naděje, jehož výtěžek půjde na výzkum rakoviny. V areálu Chrudimské nemocnice se v rámci bohatého doprovodného programu mohou návštěvníci těšit na STK pro chlapy, neziskovou organizaci českého olympionika Petra Koukala, kontrolu kožních znamének, anonymní testy na HIV a mnoho dalšího.

Jsou zpět mezi smetánkou

Kragujevac /ROZHOVOR/ - Loňský neúspěch z Itálie je zapomenut, Chrudim zase patří mezi evropskou smetánku. O postupu rozhodla těsná výhra nad ukrajinským mistrem, kterou zařídil Matěj Slováček hlavičkou chvíli před koncem.

Hnutí ANO v Chrudimi neplýtvá časem

Chrudim - Vítěz chrudimských voleb, hnutí ANO, se naplno ujal iniciativy při snaze sestavit příští radniční koalici. Lídr hnutí František Pilný mluví nejnověji o výrazné shodě s programem Pirátů.

K čemu výkony, když nejsou body?

Chrudim /ROZHOVOR/ - Fotbalisté Chrudimi padli po bojovném výkonu na hřišti Jihlavy 0:2. Přesto lze vidět na jejich herním projevu progres. Zejména v obranné fázi to nováčkovi šlape, v úvodu propustná obrana Chrudimi neinkasovala před duelem v Jihlavě gól dlouhých 250 minut a stoper Petr Drahoš zlepšení kvituje.

V Chrudimi je možná řada variant, jednání začínají

Chrudim - V komunálních volbách v Chrudimi nejlépe uspělo hnutí ANO, které se už před hlasováním netajilo touhou vykročit ze své doposud opoziční role a podílet se konečně přímo do vedení města.

Na první půli nenavázali. Spokojenost není na místě

Chrudim - Perfektní první poločas, o to horší druhý. Chrudim v páteční předehrávce 11. kola druhé ligy sahala na hřišti Jihlavy po bodovém zisku až do 68. minuty, kdy inkasovala první branku. Nakonec prohrála 0:2.

Vítězství v Chrudimi slavilo hnutí ANO

Chrudimsko - Města a obce na Chrudimsku už znají jména svých zastupitelů na další čtyři roky. Teď přichází čas pro místy složitá povolební vyjednávání.

Parkoviště na Podhůře je takřka hotové

Chrudim - Na staveništi pod chrudimskou Podhůrou bylo ještě v pátek živo, ale plocha tamějšího parkoviště je už téměř dokončena. Podle chrudimského starosty Petra Řezníčka došlo při stavbě k drobným komplikacím, kvůli nimž byl termín dokončení posunut z poloviny října na jeho úplný závěr.

Taktická bitva vynesla ERA-PACKu sladký postup!

Chrudim - Futsalisté Chrudimi zvládli klíčovou bitvu o postup do elitní fáze Ligy mistrů a ukrajinského soupeře přetlačili nejtěsnějším možným rozdílem. Výsledek 1:0 znamenal druhou výhru ve skupině a šestibodový postup!

Krok k senzaci! Chrudimští prohnali vítěze Ligy mistrů

Kragujevac, Chrudim - Sedm minut. Přesně tolik scházelo českému mistrovi, aby dokázal obrat o body nejlepší futsalový tým současnosti.

Obranný val Jihlava prolomila

Jihlava, Chrudim - Fotbalisté Chrudimi podali na hřišti lídra sympatický výkon založený na kvalitní defenzívě. O jejich porážce rozhodly až dvě branky ve druhém poločase.

Psychicky posilněná Chrudim si na exligovou Jihlavu věří

Chrudim - Během jednoho týdne podruhé s lídrem. Po vítězném derby s Hradcem Králové míří chrudimský nováček na hřiště jihlavské Vysočiny.

Darování odložených věcí může pomoci zvířatům v útulku

Chrudim - Překážejí vám doma odložené a nevyužívané lyže? Zabírá vám místo v garáži starší, ale dosud funkční bicykl, na který už ale pravděpodobně nikdy neusednete? Nebo vás v zaprášené krabici na skříni straší sada nepotřebného kempovacího nádobí?

Srbský zářez na úvod. Poté Chrudim nestačila na Movistar

Chrudim, Kragujevac - Lepší vstup do Ligy mistrů si futsalisté chrudimského ERA-PACKu představovat nemohli! Proti domácímu Kragujevaci si vychutnali vítězství 6:3 a do tabulky si připsali nesmírně důležité tři body.

Chrudim ve čtvrtek vyzve obra

Chrudim/ Kragujevac - Inter Movistar. Pětinásobný mistr futsalové Ligy mistrů útočí v letošní sezoně na zlatý hattrick. (Zřejmě) nejlepší tým světa se ve čtvrtek postaví do cesty chrudimskému ERA-PACKu v rámci základní skupiny nejprestižnější futsalové soutěže v srbském Kragujevaci.

Nejsem loutka, zlobí se Pecková na hnutí ANO 2011

Chrudim - Operní pěvkyně a chrudimská rodačka Dagmar Pecková se zlobí. V novinách, které ve městě oslovují voliče za hnutí ANO 2011, se objevila její fotografie s lídrem chrudimské kandidátky Františkem Pilným. Vadí jí i to, že je v textu prezentována jako loutka bez názoru.

Chrudim jde do boje. Chce postup

Chrudim, Kragujevac - Čtyři týmy, tři postupová místa. Matematika základní skupiny Ligy mistrů je jasná. Futsalistům FK ERA-PACK Chrudim přidělil los náročnou skupinu - v Srbsku poměří síly se třemi špičkovými soupeři. Přesto si dává za cíl jediné - postup do elitní fáze.

Reparát za Itálii. Chrudim touží uspět

Chrudim /ROZHOVOR/ - Pokus o nápravu loňského vyřazení. Český futsalový mistr FK ERA-PACK Chrudim vyráží na svoji evropskou misi a v rámci základní skupiny Ligy mistrů bude v srbském Kragujevaci bojovat ve čtyřčlenné skupině o tři postupová místa.

Cesta se prodloužila a konve ztěžkly

Chrudim - Na chrudimském „dolním“ hřbitově u kostela svatého Kříže byla ještě před rokem hned tři místa s vodovodním kohoutkem, kde si pozůstalí mohli natočit vodu na zalití květin na hrobech svých blízkých. To prostřední, dole u hřbitovní zdi nad železniční tratí, však bylo bez náhrady zrušeno.

Komentář Petra Dejnožky: Pes, co štěká, nekouše

Východní Čechy, Chrudim - Východočeské derby mělo jasného favorita. Votroci plánovali rozšířit svoji sérii bez ztráty bodu na čtyři utkání, opak byl ale pravdou. Neustále se zlepšující defenzíva Chrudimi našla na hradecké fotbalisty recept.

Centrum sociálních služeb a pomoci otevře dveře návštěvníkům

Chrudim - Centrum sociálních služeb a pomoci v Chrudimi pořádá 9. října Den otevřených dveří v Domě s pečovatelskou službou v Soukenické ulici a Denních stacionářích Jitřenka a Pohoda v Městském parku.

Amnestie, ale i prodej knih

Chrudim - První říjnový týden už tradičně patří knihovnám. Do celostátní akce, kterou každoročně vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky, se opět zapojuje i chrudimská knihovna.

Finiš zpoza zábradlí. Kesner si oddychl

Chrudim /ROZHOVOR/ - Záložník druholigového nováčka Ondřej Kesner z pozice kapitána úspěšně pomáhal eliminovat útočnou sílu Hradce Králové ve východočeském derby. Pouze však do 56 minuty, kdy po nafilmovaném pádu v pokutovém území zamířil po druhé žluté kartě předčasně do sprch.

Viděli jste rvačku?

Chrudim - V sobotu kolem druhé ráno před vstupem na diskotéku Total Inferno neznámý muž napadl mladíka. Ten utrpěl zranění v obličeji a skončil v nemocnici.

Kvůli kůrovci zmizí kus lesíka u chrudimského sídliště

Chrudim - V porostu hustého lesíka, oddělujícího chrudimské sídliště U Stadionu od blízké železniční trati, se bude kácet. Desítky smrků zde totiž napadl kůrovec a odsoudil je tak k neodvratnému zániku.

Chrudimská škola má novou učebnu pro kuchaře a cukráře

Chrudim - Ve Střední odborné škole a středním odborném učilišti obchodu a služeb Chrudim byla ve středu uplynulého týdne slavnostně otevřena nová učebna odborného výcviku pro žáky oborů kuchař a cukrář.

Hradec srazil žolík Froněk!

Chrudim, Hradec Králové - Derby se vším všudy. Chrudimští fotbalisté šokovali Hradec Králové a i v deseti porazili lídra FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY nejtěsnějším možným způsobem 1:0!

On-line rozhovor: Lucie Orgoníková odpovídala čtenářům Deníku

Lucie Orgoníková (ČSSD), kandidátka do Senátu za volební obvod 44 – Chrudim a Havlíčkův Brod, v pondělí on-line odpovídala čtenářům Deníku. 

Senzace: Fotbalová Chrudim porazila v derby Hradec

Chrudim - Derby se vším všudy. Chrudimští fotbalisté šokovali Hradec Králové a i v deseti porazili lídra FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY nejtěsnějším možným způsobem 1:0.

Chrudim vyhlíží další velký skalp

Chrudim, Hradec Králové - Druhý velký zápas v jediném týdnu čeká fotbalisty Chrudimi. Bude pro ně znamenat druhý velký skalp?

Derby č. 2: hon na lídra!

Chrudim - Domácí šlágr fotbalového podzimu. Chrudim se chystá v rámci FNL na východočeské derby s Hradcem Králové!

Mladík si bral půjčky s velkou lží

Chrudim - Komisař zdejší kriminální služby zahájil trestní stíhání třiadvacetiletého muže, kterého obvinil z trestného činu podvodu.

Přijďte mezi chrudimské vodní záchranáře

Chrudim - Vodní záchranná služba Chrudim nabírá nové členy.

Chrudimští výsadkáři cvičili hromadný seskok

Hohenfels, Chrudim - Ve výcvikovém centru ozbrojených sil USA v německém Hohenfelsu probíhá mezinárodní cvičení Saber Junction 2018 za účasti téměř šesti tisíc vojáků.

Nutné zlo splněno. Mistr udolal „nehrající“ Démony

Chrudim - Generálka před odjezdem na Ligu mistrů byla pro chrudimské futsalisty vítězná, podle představ ani náhodou. Výsledek 4:0 neodpovídá realitě.

Náměstí s bicykly

Chrudim - Na náměstí v Chrudimi včera lidé přinesli 120 jízdních kol, která budou věnována dětem v Africe.

Čtyři minuty a bylo hotovo! Fotbalisté Chrudimi šokolovali Boleslav

Chrudim - Na východě Čech se zrodil senzační výsledek. MFK Chrudim ve 3. kole fotbalového MOL Cupu zaskočil prvoligovou Mladou Boleslav a po dvou gólech zvítězila 2:0.

Čas na pomstu dozrál

Chrudim - MOL Cup: Fotbalisté Chrudimi v úterý od 16 hodin hostí Mladou Boleslav.

Václavská ulice zatím zůstane bez radaru

Chrudim - Pevný radar, který měl měřit rychlost aut projíždějících Václavskou ulicí na silnici podél bytové zástavby na Vlčí hoře, letos instalován nebude. A to navzdory skutečnosti, že peníze pro instalaci stálého měřiče schválili zastupitelé už loni a vedení radnice pak počítalo s jeho instalací už na jaře letošního roku.

Chybí důraz ve vápnech, ví Holub. Nyní proti „svým“

Chrudim /ROZHOVOR/ - Střelecky se nováčkovi z Chrudimi ve FORTUNA:NÁRODNÍ lize nevede. Cenné rady útočníkům se na střídačce pokouší udávat Radim Holub, bývalý ligový kanonýr.

Program vinobraní potrvá tři dny

Chrudim - Po kalendářním začátku podzimu nastoupil už také podzim astronomický a s ním přichází tento týden ke slovu rovněž třídenní Chrudimské svatováclavské vinobraní.

Chrudim body nepřivezla. Rozhodla červená karta

Chrudim - Rychlé vedení, vyrovnání a červená karta. I přes řadu komplikací naděje fotbalistů Chrudimi na body v páteční předehrávce 9. kola druhé ligy ve Vítkovicích (1:2) zhasla až dvě minuty před koncem.

Východní Čechy nebudou žíznit

Chrudim - Kvůli prohlubujícímu se suchu je stále více podporováno vytváření vodárenských soustav, jež umožňují dopravit pitnou vodu z míst s jejím přebytkem do míst s jejím nedostatkem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT