VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: CHRUDIM

Chrudim, známá rovněž jako "Athény východních Čech", je město střední velikosti ležící na rozhraní Železných hor a Polabské nížiny, 110 km východně od Prahy. Prvním národem, jenž se zde usadil a jehož jméno se nám dochovalo, byli Keltové (od pátého století př. n. l. do přelomu letopočtu). Po delší pauze v osídlení přicházejí v 7. – 8. století Slované. První spolehlivá písemná zmínka o Chrudimi se vztahuje k r. 1055, kdy zde měl podle Kosmovy kroniky zemřít český kníže Břetislav I. Nejvýznamnějším mezníkem v novodobých dějinách města bylo úspěšné založení královského města Přemyslem Otakarem II. někdy před rokem 1276. Na počátku husitských válek (1419 – 1434) se Chrudim přiklonila na stranu protikatolickou a německy mluvící část obyvatelstva město opustila. Od té doby je Chrudim, stejně jako celý region Chrudimska, teritoriem takřka výhradně českým. V 18. a 19. století se rodil současný ráz poklidného provincionálního města. Zdroj: http://www.chrudim-city.cz

Na chrudimském náměstí vyrostl bunkr

Chrudim - Na Resselově náměstí v Chrudimi včera dopoledne vyrostla maketa malého bunkru z dob budování opevnění před druhou světovou válkou.

FNL v Chrudimi? Je to reálné

Chrudim - MFK Chrudim a druhá fotbalová liga? Tohle spojení by se brzy mohlo rýmovat.

Jeden muž poškodil zboží, druhý chtěl ukrást prací prášek

Chrudim – Ke dvojici případů podezření z krádeže zboží vyjížděli před několika dny městští strážníci.

Začala demolice bývalé klubovny

Chrudim – Objekt bývalé klubovny vodáckého sdružení Kačeři v sousedství chrudimského sídliště U Stadionu je odstrojený a čeká na úplnou demolici.

Přednáška nejen o dobrotách

Chrudim – Spolek absolventů chrudimské zemědělské školy uspořádal v sobotu přednášku o zemědělství a výživě ve Španělsku. Několik členů spolku pobývalo nedávno na jihu země, v Andalusii, kde v rámci programu Erasmus+ navštívili několik zemědělských organizací, firem i škol.

Studenti v oranžovém začali Knoflíkový týden

Chrudim – V pondělí mohli lidé v ulicích města potkat dobrovolníky ze Střední školy zemědělské a VOŠ Chrudim.

Chrudim má dva body z venku za výhru na penalty

Chrudim - Česká fotbalová liga pokračovala 23. kolem. Chrudim získala dva body v Benešově a nadále suverénně vede tabulku.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Chrudim - Díky vstřícnosti chrudimské porodnice vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších Chrudimáků.

Komíny čadily, ale nikdo pokutu nedostal

Chrudimsko - Valí se v zimě ze sousedova komína podezřelý kouř? Udejte ho úřadům. Takovou možnost dal zákonodárce lidem a ti ji mohou využívat druhou topnou sezonu. Lavinu udávání tato novinka nestrhla. Počty podnětů jsou alespoň na Chrudimsku velmi nízké.

Chrudim zaplatí za analýzu ke GDPR 150 tisíc korun

Chrudim - S blížícím se datem datem platnosti nové směrnice o ochraně osobních údajů (GDPR) si město Chrudim nechává vypracovat analýzu opatření, které bude nutné v této souvislosti přijmout. Zaplatí za ni 150 tisíc korun.

Hitem trhu byly keře a stromky

Chrudim - Pravidelný trh na chrudimském Resselově náměstí byl ve středu plný prodejců i zákazníků.

Demolice domku omezí možnost stání vozidel

Chrudim – Domek v Lázeňské ulici naproti Regionálnímu muzeu už nemá střechu a za několik dní zmizí docela. Objekt čp. 88 je v majetku města a v posledních letech byl známý hlavně jako provizorní přístřeší místní bezdomovkyně Ivany Peškové, přezdívané mezi lidmi „Kometa“. Teď probíhá jeho úplná demolice.

Startuje sezóna u Sečské přehrady

Seč, Hoješín – Muzika, opékání prasete i soutěže pro děti, to vše bude součástí tradičního zahájení sezony, které startuje v pátek v 17 hodin v hoješínském Hostinci Pod Drnem.

Pátek a sobota budou v Chrudimi patřit zápisům

Chrudim – Pátek 13. a sobota 14. dubna bude na všech základních školách v Chrudimi patřit zápisům školáků do prvních tříd. K zápisu do jedné ze čtyř chrudimských škol se dostaví ty děti, které k 31. srpnu tohoto roku dovrší věk šesti let.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT