Spisovatelka Kateřina Suchánková se stala maminkou Dominika (13), Edity (8), Matyldy (5) a Vincenta (3). Dílo Mnohamámy aneb rodičovství beze slupky je její knižní debut. Knížka obsahuje několik velmi pestrých dialogů s mnohočetnými rodiči. Jak vidí Kateřina téma rodičovství a vše kolem něho rozebíráme v následujícím rozhovoru. Děkuji za něj, bylo mi ctí, rozhovor krásně zapadá do rubriky Miminek, jelikož obsahuje několik užitečných rad, které rodiče mohou ocenit.

1. Co pro Vás znamená mateřství?
Mateřství je přirozená součást mě. Je to důvěra v život, v dobrotu, ve schopnost věci změnit. Budování vztahů, učení se komunikaci. Učení se trpělivosti, umění autenticity. Mateřství je největší škola života.

Česká republika se řadí ke světové špičce v léčbě neplodnosti:

2. Bylo Vaším snem mít velkou rodinu?
Určitě ne. Když jsem byla ještě opravdu hodně mladá, byla pro mě představa svatby a rodiny úplně nereálná. Touha po dítěti přišla ve chvíli, kdy jsem se zamilovala. K založení rodiny to rozhodně byl ten správný muž! Nyní jsme ale čerstvě šťastně rozvedeni. Nicméně když jsem byla šťastně zamilovaná, teprve jsem začala toužit po dětech. Dvě mi byly málo, stýskalo se mi po malém miminku, a tak jsme si spolu pořídili ještě třetí. Když přišla manželská krize, manžel měl jinou ženu, já jiného muže, přišel ještě můj druhý syn a celkově čtvrté dítě. Děti se tím pádem na spoustu let staly mým hlavním zdrojem ale i výdajem životní energie.

close Kateřina Suchánková, máma čtyř dětí. info Zdroj: Anna Nováková zoom_in Mateřství je největší škola života.

3. Proč jste o rodičovství začala psát?
To je jednoduché. Píšu o všem, co si v sobě potřebuji zrovna porovnat. Rodičovství je velkou součástí mého života. Postupem času a s počtem přibývajících dětí jsem pochopila, že jsem k prvnímu synovi přistupovala tak trochu úzkostně, a že jsem se mnoha věcmi zabývala naprosto zbytečně. Ty mateřstvím nabyté zkušenosti mi připadají tak fajn, že jsem je chtěla nějak trvale předat dál. Přestože vím, že zkušenosti jsou nepřenositelné. Mně samotné častokrát pomohl k aha momentům rozhovor s jinou mámou nebo to, že jsem si někde něco přečetla a byla ochotná o tom dál přemítat… Tak to je ten důvod – trochu doufám, že ty výpovědi dokážou pomoct dalším rodičům.

Kniha Obchodníci s dětmi se zabývá tématem nelegálních afrických adopcí:

4. Knížka Mnohamámy aneb rodičovství beze slupky přináší několik rozhovorů s rodiči, podle čeho jste si maminky a tatínky na dialogy vybírala?
To je velmi zajímavá otázka. Skoro bych řekla, že jsem si vybrala jen první dvě tři rodiny a ty ostatní už ke mně prostě přišly nějak samy skrz postupné kontakty. Na začátku všeho jsem neznala osobně vůbec žádnou mámu mnoha dětí. V průběhu vzniku knížky se mi běžně stávalo, že kamkoliv jsem si stoupla, objevila se nejméně jedna a najednou jsem měla tolik případných respondentů, že jsem se musela rozhodovat, koho v té knížce vlastně chci.  Každopádně jsem moc vděčná všem, kteří se mnou témata rodičovství i jiných vztahů do hloubky probírali.

close Spisovatelka Kateřina Suchánková. info Zdroj: Anna Nováková zoom_in Spisovatelka Kateřina Suchánková.

5. V čem Vám názory dalších rodičů pomáhají?
Někdy mi pomůžou si třeba jen ujasnit, jak na danou věc nahlížím já. Jak už to tak ale bývá, mnohem raději čerpám od rodičů, kteří mi jsou právě těmi názory na výchovu blízcí. Co mně osobně všeobecně pomáhá nejvíc, to je právě potvrzení pocitu, že je všechno v pořádku tak, jak je. Když dám příklad –jsem unavená, děti jsou náročné a v tu chvíli přijde ke mně sousedka. A mně pak stačí, že vyslechne moje nářky a stížnosti a dá mi jen takovou tu zpětnou vazbu, že chování dětí je naprosto normální a že jsem jenom unavená. Zkrátka stačí takové to: „Všechno bude zase fajn, uvidíš, potřebuješ se vyspat, nedělej dneska už nic velkého, prostě buď na sebe hodná a zítra bude zase líp”. Krásné je, že už si často dokážu přesně takový support poskytnout i sama.

Tip na jarní dekoraci, kterou zvládnou i děti:

6. Jak dlouho jste knihu Mnohamámy aneb rodičovství beze slupky psala? Pomáhal Vám s ní někdo?
Od prvotní myšlenky k hotové knize to bylo něco přes dva roky. Pomáhalo mi s ní mnoho lidí. Ať už šlo o kontakty nebo skutečně odvedenou práci, našlo se mezi mými blízkými mnoho takových, kteří pomohli. Petr, který sám vydal dvě knihy a vedl mě celým procesem, předával kontakty. Anička, která v rámci demo čtení nafotila knize sérii fotografií a velmi se podílela na jejím vydání a doteď mě podporuje. Jožka, který mi vytrvale pomáhal s PR strategií. A potom lidé, bez kterých by vůbec nešlo texty dokončit a knihu vydat – redaktorka, editorka, korektorka, grafik. Přátelé, kteří práci na knize odvedli zadarmo, projektu fakt věřili a já si toho moc vážím.

Zapojte se do ankety Úsměv Deníku, soutěže pro všechny děti:

close Mnohamámy aneb rodičovství bez slupky. info Zdroj: Anna Nováková zoom_in Mnohamámy aneb rodičovství bez slupky.

7. Máte už nějaké ohlasy od čtenářů na Vaši novou knihu?
Ano, nějaké reference mám, například:

Oli: „Tolik dětí, tolik pozitivních myšlenek i přes všechny těžkosti a starosti… Přečteno na jeden zátah!“

Eva: „Kniha mnohamámy je skvělá, čtu to jedním dechem!“

Ben, 36: „Skvělý! Přečetl jsem půlku knihy na jeden zátah a to ani nemám děti.“

8. Uvažujete již o další knize?
Někdy ano! A někdy si taky říkám, že musím prvně prodat tu první! Takže ambice psát rozhodně mám, ale musím se spolu s psaním věnovat souběžně i marketingu a přímému prodeji například na různých marketech. Zúčastnila jsem se MINT marketu v Ostravě a v dubnu se chystám na Festival Mini v pražské Tržnici.

close Křest knihy Mnohamámy aneb rodičovství bez slupky. info Zdroj: Jan Benedikt zoom_in Křest knihy Mnohamámy aneb rodičovství bez slupky.

9. Co děláte ve svém volném čase? Pokud Vám vůbec nějaký zbývá, kdy se nestaráte o rodinu…
Vzhledem k naší téměř střídavé péči o děti, mám teď pro sebe dostatek potřebného času. Nejsem typ, který by ve svém volnu leštil zrcadla v domě, naopak, soustředím se obvykle jen na sebe, dělám, co potřebuji, ať už je to práce anebo úplný relax. Ráda a pravidelně chodím do sauny, snažím se dostatečně cvičit a taky se někdy vracím ke svému dětskému sportu, krasobruslení. Samozřejmě miluju knihy! A také pořád něco píšu, třeba blogy, které odkládám na web katerinasuchankova.cz. Každopádně dělám ve svém volnu to, co zrovna cítím, že potřebuji. Myslím si, že je to nezbytně nutné pro fungování zpět v rodině, s dětmi. Pokud jsem odpočatá a saturovaná ve svém osobním životě, mám rozhodně víc co předat dětem než když jsem vyčerpaná, to je jasné!

O autorce:

„Už mi bylo třicet, mám čtyři děti, se dvěma z nich jsem si dostudovala vysokou školu a odjakživa si třídím (a tříbím) myšlenky psaným slovem. Žiji v domě nedaleko hlavního města se svými dětmi, kočkami a morčaty.

Psané slovo je mým komunikačním médiem. Pomáhá mi ventilovat emoce a analyzovat situace.

Pokud se zrovna nevěnuji dětem, najdete mě bloumat ve městě nebo v přírodě. Často se nacházím na jógové podložce a výjimečně na zimním stadionu, kde si oprašuji svůj krasobruslařský um. Když dojde na potřebu úplného restartu, klidně i jen tak ležím a nic nedělám nebo v horším případě sleduji déčkový romantický film.

 Odjakživa miluji cestování a poslední roky docela hojně cestuji – s dětmi, i sama.

Vydala jsem knihu mnohamámy – potřebovala jsem totiž zjistit, jak mám přežít ve své velké rodině, nezbláznit se z toho a ještě zvládnout vychovat své děti. Doufám, že v ní najdou inspiraci i další rodiče,“ říká o sobě spisovatelka Kateřina Suchánková.

10. Můžeme Vás někde potkat? Například besedy apod.
Velmi ráda mluvím s lidmi, a to nejen o mateřství! Určitě budu k dispozici ve svém prodejním stánku na Festivalu Mini koncem dubna v Praze. Také jednám s nakladatelstvím o možnosti besedy v knihovně nebo knihkupectví, tak uvidíme, co z toho bude. Každopádně důležité milníky sdílím na svých sociálních sítích, zejména na instagramu mnoha_mamy anebo na facebookové stránce s názvem Mnohamámy.