Jak vypadá placenta?

| Video: Youtube

Placenta je téměř zázračným orgánem, který kromě toho, že uchovává nový život, může posloužit při výrobě prospěšných produktů. Kapsle z placenty mají například vynikající výživové vlastnosti a dokážou tělo po porodu dobít energií. Placenta však může tělo ženy i potrápit – diagnózy jako placenta accreta (vrostlá hluboko do děložní stěny) nebo placenta adherens (porucha přichycení placenty) mohou život výrazně zkomplikovat.

Tabletky čili kapsle jsou nejčastějším zpracováním placenty pro její následnou konzumaci:

Co je to vlastně placenta?

Placenta je velmi důležitou součástí reprodukčního systému. Spolu s plodovou vodou zajišťuje správný vývoj a růst plodu, můžeme se dočíst na webu WikiSkripta.

„Placenta je jedinečný orgán zajišťující řadu vitálních funkcí, které jsou nezbytné pro správný průběh těhotenství a vývoj jedince. Vedle hlavní funkce přísunu živin, odvodu zplodin metabolismu a výměny plynů plní placenta také úlohu endokrinní, metabolickou a především ochrannou,“ píše ve své disertační práci na téma Význam transportních proteinů a biotransformačních enzymů pro ochrannou funkci placenty autorka Zuzana Vacková z Katedry farmakologie a toxikologie Univerzity Karlovy.

Placenta má i spirituální význam 

Některé z tradičních kultur placentě přisuzovaly symbolický či mystický a spirituální význam. Podle zdraví placenty předvídaly prognózu pro kondici dítěte v jeho dalším životě. Placenta je těmito kulturami často nazývána Matkou a její „pochování“ do země symbolizovalo dar Matce Zemi. Znamenalo to vyjádření našeho trvalého spojení s ní, píše kolektiv vědců z Masarykovy univerzity v knize Vybrané kapitoly porodní asistence I. 

Co se dělá s placentou?

Někteří dnešní rodiče si placentu z různých důvodů ponechávají. Věří totiž například, že její konzumace v různých formách přináší řadu zdravotních benefitů. Zahraniční web Parents sestavil žebříček devíti možností, jak naložit s placentou. Jde o:

Placentu můžete sníst – Pozření vaší placenty se nazývá placentofagie a je populární především ve formě tablet nebo přísad do koktejlů. Mnohé celebrity jako Hilary Duff, Kourtney Kardashian a January Jones se veřejně prezentují právě konzumací placenty. Přestože mnoho maminek uvádí, že placenta jim pomohla s přílivem energie po porodu a hormonální vyrovnaností, jsou tu také určitá rizika. Placenta může být totiž kontaminovaná nežádoucími látkami, které v sobě žena během těhotenství má, a šířit tak nemoci. Například mastitidu (zánět mléčných žláz, pozn. red.) nebo pak kožní vyrážku u kojeného dítěte, píše web Parents.

Placenta – zázračný orgán, který může i po jejím porodu udělat ještě spoustu prospěšného:

Darování placenty - Tkáň placenty s vysokým obsahem živin může pomoci při rekonstrukčních zákrocích, hojení ran a popálenin, očních zákrocích, operacích páteře a dalších potřebných lékařských úkonech. V České republice je předpokladem pro darování porod císařským řezem a souhlas matky, tedy tzv. informovaný souhlas, informuje Národní centrum tkání a buněk.

Zasaďte placentu – V některých kulturách tento zvyk symbolizuje spojení dítěte se zemí a moderní kultura tento zvyk přejímá po svém. Některým moderním rodičům se například líbí myšlenka zahrabat placentu ke kořenům stromu na své zahradě. Můžete pak sledovat, jak tento strom roste spolu s vaším dítětem, a přitom v něm mohou kolovat látky práv z placenty, která se v půdě přirozeně rozloží.

Z placenty lze udělat jídlo, kapsle i milkshake:

Kromě těchto možností je také časté tvoření nejrůznějších druhů umění z placenty, výroba placentové masti (výborná je prý na jizvy po císařském řezu) nebo pohřbení placenty na své zahradě.

V zahraničí jsou pak populární nejrůznější služby, které vám na zakázku vyrobí fotorámeček z placenty pro fotku vašeho dítěte, jak informoval zahraniční zpravodajský server Daily Mail.


Nahrává se anketa ...

Jak chutná placenta?

Mnoho žen si ještě před konzumací placenty v různých formách pokládá otázku, jak vlastně tento produkt bude chutnat.

Placenta má v tradičních kulturách symbolický, až spirituální význam:

Zahraniční lifestylový magazín pro ženy Cosmopolitan se zeptal deseti žen a sestavil anketu, jak vlastně chutná placenta. Téměř všechny z nich se shodly na tom, že když přimíchaly placentu do smoothie, přidaly jako přísadu do smaženého jídla nebo si z ní nechaly udělat kapsle, její lehce krvavá chuť se ztratila. Některé pak necítily žádnou výraznější chuť ani bez jiných přísad.

Ačkoli neexistují přesné vědecké důkazy o prospěšnosti placenty, zastánkyně její konzumace se shodují, že je zde spousta benefitů. Mezi ně patří úleva od bolestivých stavů, vyšší tvorba mateřského mléka, větší energie po porodu nebo snížení rizika poporodní deprese, píše web Parents.

Jak získat po porodu placentu?

Pokud chcete po porodu vaši placentu získat pro své vlastní účely, může se personál vaší porodnice odvolávat například na zákon o zdravotních službách nebo na vnitřní směrnice nemocnice.

Konzumace placenty v jakékoli formě se nazývá placentofagie:

„Samotnému vydání by ale neměl nijak bránit. V případě, že jste se rozhodly placentu si ponechat, ověřte si předem ještě před porodem, zda její vydání vybraná porodnice schvaluje,“ radí webová poradna mom4moms.

Avšak pozor, ne každá placenta je opravdu vhodná pro další zpracování. „Rozhodně není vhodné zpracovávat placentu ženám, které v těhotenství kouří, pijí alkohol nebo berou drogy. Placenta se také nezpracovává v případě rozsáhlé infekce dělohy a určitě stojí za zvážení i porodní děj, do něhož musí aktivně zasahovat lékař,“ uvedla v rozhovoru pro Deník dula Markéta Verbíková.