Co by podle vás nemělo chybět žádné dobré hudebně-divadelní show pro děti?
Lukáš Kunz (LK): Rozhodně chytlavé písničky, které si děti zapamatují a budou si je zpívat ještě po cestě domů. Důležitý je také napínavý příběh, který je vtáhne do děje a až do konce je nenechá vydechnout.
Barbora Waschingerová (BW): Nesmíme také zapomenout na humor a interaktivitu, aby se děti do našeho představení mohly aktivně zapojit.

Čím může dětem ublížit mrkev?

Jak je těžké udržet pozornost dětí celý program? Existují nějaké osvědčené triky, jak je zaujmout tak, aby se nepřestaly soustředit?
BW: Udržet pozornost dětí může být docela oříšek, ale s tím vším, co už jsme jmenovali, to dokážeme. Navíc, aby se děti nenudily, střídáme písničky, tanec, hry a povídání. Zapojujeme je do děje, klademe jim otázky a necháváme je, aby nám pomáhaly s řešením různých úkolů.
LK: Snažíme se je zaujmout i pestrými kostýmy a rekvizitami, které podtrhují celou atmosféru představení.

Radovat se z maličkostí

Jaké jsou největší přednosti toho vystupovat pro dětské publikum oproti vystupování před dospělým publikem?
BW: Děti jsou úžasné publikum! Jsou spontánní, upřímné a dokáží se radovat z maličkostí.
LK: Jejich energie je nakažlivá a dává nám tolik potřebnou zpětnou vazbu. Navíc je úžasné vidět, jak se s námi baví a jak si naše písničky a příběhy užívají.

Jak může knihovna přilákat děti k četbě?

Otec celého projektu je skladatel a režisér Jaroslav Mottl. Jak došlo k vaší spolupráci?
BW: S Jaroslavem Mottlem se seznámil Lukáš Kunz (Štístko) na castingu. Poté ho Jaroslav oslovil s nabídkou na spolupráci v projektu Štístko a Poupěnka.
LK: Barbora Waschingerová (Poupěnka) se k projektu přidala později.

close Štístko a Poupěnka. info Zdroj: Se souhlasem Lukáše Kunze a Barbory Waschingerové zoom_in Štístko a Poupěnka.

Jak probíhá váš tvůrčí proces? Dostáváte od skladatele už hotové písničky, nebo spolu vše konzultujete už od začátku?
LK: Jaroslav Mottl skládá hudbu a píše texty písniček. Poté společně konzultujeme aranžmá a celkový koncept písniček a divadelního představení. Všichni se aktivně podílíme na tvorbě choreografie a dialogů.

Moderní technologie

Štístko a Poupěnka se na hudební scéně pohybují už do roku 2017. Změnil se za tu dobu nějak vkus a nároky dětského publika, nebo zůstávají stále stejné?
BW: Děti jsou stále stejné v tom, že milují chytlavé písničky, napínavé příběhy a zábavu. Nicméně mění se technologie a s nimi i způsob, jakým děti tráví volný čas. Proto se snažíme do našich představení zahrnout i moderní prvky, které je zaujmou a pobaví.

Co může dětem dát tábor?

Mezi dětmi máte obrovské množství fanoušků. Vzpomenete si, jací byli vaši oblíbení interpreti, když jste byli v jejich věku?
BW: To jsou právě momenty, na které se nezapomíná.
LK: Živě si oba vybavujeme chvíle, kdy jsme zpívali a tančili na písničky od Svěráka a Uhlíře nebo od Dády Patrasové.
BW: Z naší generace to má asi většina lidí stejně.

Podívejte se na videoklip Štístka a Poupěnky Jojojo, nenene:

| Video: Youtube

Váš videoklip Jojojo, nenene má na YouTube 56 milionů zhlédnutí. Jak moc překvapující byl pro vás jeho obří úspěch?
LK: Úspěch videoklipu Jojojo, nenene nás mile překvapil. Je to pro nás obrovská motivace do další práce a zároveň důkaz, že naše písničky a příběhy oslovují děti i rodiče.

Někdy to funguje i bez kostýmu

Poznávají vás děti na ulici, i když zrovna na sobě nemáte kostým?
BW: Bez kostýmu si děti naše tváře většinou takto nespojí. Nicméně k těmto situacím někdy dochází a jsou to vždy vtipné a roztomilé momenty, které určitě vítáme a rádi se s fanoušky pozdravíme a vyfotíme.

Čím je pro děti škodlivé nealko pivo?

close Projekt Miminka a maminky. info Zdroj: Deník/Jan Lakomý zoom_in Každý rok vydáváte nové DVD. Udržíte si tuto kadenci a představíte letos další nahrávku?
BW: Snažíme se vydávat nové DVD každý rok, ale záleží to na mnoha faktorech. Letos se naši fanoušci mohou těšit na pár překvapení. Zatím si je ale necháme pro sebe.
LK: Moc rádi bychom vás pozvali na naše představení Pojď si hrát!, které je plné zábavy, hudby a tance. Slibujeme, že se s námi nebudete nudit. Hrajeme po celé České republice.