Hlasité předčítání učí dítě jazyku a myšlení, rozvíjí jeho paměť, obrazotvornost a schopnost soustředění, obohacuje ho o vědomosti a vzorce morálního chování, posiluje jeho sebevědomí. Navíc děti, kterým se čítává, budou samy v dospělosti knihy vyhledávat.

Čtení přináší řadu vědomostí, které by jinak dítě nezískalo, tříbí také dovednosti posluchačské, analytické, rozvíjí myšlení i paměť. U dítěte, kterému se předčítá, je vysoká pravděpodobnost, že bude sebevědomější, bude mít ve škole dobré známky a že knihy bude číst rádo a bez donucení.  Malí čtenáři najdou v postavách své kamarády, identifikují se s hlavním hrdinou a spolu s ním překonávají životní překážky.

Vzory táhnou, a když si večer místo vysedávání u televize čteme, děti to přirozeně také zaujme. „Hodně čteme, náš syn nás napodobuje. Bere si anglický slovník a zalézá si s ním do peřin," potvrzuje starou pravdu maminka čtyřletého chlapce. V dnešní uspěchané době si však na pravidelné čtení spolu s dětmi najde čas jen 16 % rodičů!

Proč předčítat?

Společné chvíle při předčítání posilují pozitivní citové vazby. Čas strávený četbou patří jen dítěti, nikoli „provozním záležitostem". Při „návštěvě" kouzelné zahrady či temného lesa vzniká pocit sounáležitosti.

Čtení:
•    rozšiřuje slovní zásobu
•    stimuluje fantazii a tvořivost
•    posilujeme schopnost soustředit se

Pravidelnost
Vytvořte si z každodenní četby rodinný rituál, pomůže to vám i vašemu dítěti. Vy si „odběhnete" od každodenních starostí, ponoříte se do pohádkového světa fantazie, omládnete při návratu do dětských let s oblíbenou pohádkou. Budete se těšit na společný čas, kdy se věnujete opravdu jen sobě navzájem.

A navíc budete kultivovat hlasité čtení, práci s hlasem i herectví.

Hlavní je, aby vás to oba bavilo. Nebojte se dramatických pauz, legračních zvuků, šklebů, gestikulace, maňásků.

Tip Babywebu

Důležitá je především pravidelnost, stačí dvacet minut denně, pokud možno ve stejný čas. Pohádka před spaním je lety ověřený recept.