Poslední miminko přišlo na svět na Silvestra. Velkou většinu dětí, přesně 856, zvěčnil fotograf Chrudimského deníku, jenž si u této reprezentativní skupiny vedl i detailní jmennou statistiku.

V hitparádě jmen zvítězil Vojtěch následovaný Eliškou

Z ní vyplývá, že nejoblíbenějším chlapeckým jménem byl Vojtěch (28 chlapců), následován Adamem (24), Tomášem (23), Lukášem (20), Davidem (17), Janem (16), Matyášem (14) a také Markem, Václavem a Tadeášem (12).

Královnou dívčích jmen se stala Eliška (26 dívek), následována Terezou a Natálií (17), Lucií a Annou(14), Adélkou a Kateřinou (13), Veronikou a Karolínou (12) a také Nelou a Anetou (11).

Ze statistik vyplývá i stále menší obliba známých českých jmen. Ze všech fotografovaných chlapců dostali například pouze dva jméno Karel nebo Antonín. Navíc jsme zaznamenali jen čtyři Jaroslavy a Michaly, pět Františků či šest Josefů. Jen dvě byly i kdysi tak oblíbené Marie a Anežky a pouze jedna jediná dívenka dostala jméno Jitka. Zmínit lze i pouhé tři Jany a Aleny nebo čtyři Hany.

Vyskytla se i „exotická“ jména jako Rodasí, Nell, Tea, Sophia, Sarah, Emily, Selma, Nicolas, Nicol, Jessica, Mia. Stoupá i počet zdvojených jmen: Jan Entonny, Liliana Marie nebo František Květoslav. Čtveřice dětí se v Chrudimi narodila rovněž vietnamským rodičům

Z manželského svazku se narodilo 63 % dětí. Nesezdaní partneři přivedli na svět 35 % dětí a pouhá 2 % maminek neuvedla jména otce svého dítěte.

CHRUDIMSKÁ PORODNICE HLÁSÍ: PRVNÍ MIMINKO NAROZENÉ V NOVÉM ROCEChrudim - První dítě narozené letos v chrudimské nemocnici Chrudimačku Lucii Zuzaňákovou i její maminku Lenku navštívil v porodnici s kyticí a s gratulací starosta Petr Řezníček v doprovodu místostarosty Miroslava Tejkla. Reprezentanti města pak předali šťastné mamince rovněž finanční částku ve výši pěti tisíc korun. Ke gratulacím se připojuje také redakce Chrudimského deníku.

Zdroj: Youtube

Marek Nečina, Vladimír Mostecký