A o duze toho děti z MŠ v Bylanech vědí opravdu hodně. Jak to, že se duha na nebi objeví? „To když prší a svítí sluníčko a pak přestane, tak se duha objeví.“ A jak to? „To nevím, ale líbí se mi to, je to takovej most.“ A dá se po něm chodit? „Ne, nedá, jen v pohádkách.“ V jakých pohádkách? Třeba Bobek a ten, no ty dva králíci.“ A jak to, že duha najednou zmizí? „Tak to nevím. Asi někam uletí, nebo co.“ A není duze na nebi smutno? „Ne, není, má tam kamarády.“ Jaký kamarády? „No přeci sluníčko a mráčky a oblohu a ptáčky a motýly a letadla a rakety a lidi a žabičky a mouchy a orly a vlaštovky…“

Mateřská škola v Bylanech byla otevřena v roce 1974, chodí sem děti z Bylan a okolí, je jednotřídní, umístěná v pěkné klidné přírodní lokalitě u potoka Bylanka s rozsáhlou chráněnou zahradou. Velkou pýchou školy je sauna. Saunují se jen děti, které chtějí, a to jednou týdně od října do května.

„Ve škole pracujeme podle programu Škola plná pohody, kde pohodu chápeme jako subjektivní pocit zdraví. Vytváříme prostředí pohody ve sféře duševní i společenské, prostředí důvěry, klidu, tolerance, laskavého jednání, podporujeme citový vývoj dítěte a vstřícné jednání. Máme tu čest být na samém začátku celoživotního procesu člověka. V očích malého dítěte něco znamenáme, a tak máme i povinnost poskytnou svěřeným dětem jen to nejlepší. V naší škole vytváříme prostředí, kde děti mohou s pocitem bezpečí zkoumat svět, objevovat záhady svých emocí a orientovat se v oblasti mezilidských vztahů,“ popisuje filozofii školy její ředitelka Marcela Novotná. V tandemu s Jarmilou Maksovou učí děti v MŠ v Bylanech už 24 let.

Teď v říjnu děti pečují o nově vysazenou vrbu, měří ji a pozorují, jak roste a její proměny budou sledovat po celý rok. V listopadu budou samy hrabat listí a pěkně se starat o velkou zahradu. I v zimě se tu chodí ven a pozoruje se tichá příroda a děti prožívají svá zimní dobrodružství.

Na jaře je toho v přírodě k vidění spousta a jakmile sluníčko začne pálit, tak děti z Bylan zouvají boty a přírodu vnímají prostřednictvím doteků bosých nohou. V létě proběhne poslední pozorování změn nové vrby, pořádně se zalije a běží se na prázdniny.

Martina Šťastná