Z afrického Konga pochází Cornelie Lebvoua, z Panamy Diego Valdes a z Jižní Ameriky Guisela Huamán. Hosty srdečně přivítala i stolanská starostka Petra Stará, která jim předala upomínkové listy. Beseda nebyla jen pro žáky, ale přišli i jejich rodiče a prarodiče.

„Mladí studenti povídali všechno zajímavé o jejich zemi, měli připravené fotografie a ty se promítaly na interaktivní tabuli. O veselou hudební produkci se postaral Diego, který na svou kytaru zahrál veselou rytmickou písničku ve španělštině, ale před tím nám pěknou češtinou vysvětlil, že bude zpívat o člověku, který jde na hřbitov za svými zesnulými a oni mu ze záhrobí vzkazují, že dokud žije, tak se má snažit být pořád veselý. Naši žáci jim taky zazpívali veselou dětskou písničku," popisuje průběh návštěvy ředitelka Marta Lederová.

Tradiční pohoštění

Žáci besedovali se studenty a chtěli vědět, jaké je u nich v Africe horko a jak se jim líbí naše zima a sníh, jaká zvířata u nich žijí, jak jim chutná naše jídlo a padla ještě celá řada zvídavých dotazů.

Posezení se studenty zpestřilo podávání tří chodů jídel. „Naše paní kuchařky Ivuška a Liběnka připravily podle receptů z internetu výborné pokrmy, které se jedí v zemích, ze kterých přijeli naši hosté. Velmi zajímavá byla peruánská kukuřičná polévka a všem chutnal také merlíkový salát se zeleninou. Na závěr se podával ovocný salát. Všichni účastníci besedy ochutnali a podávané jídlo sklidilo velký ohlas," uvádí Marta Lederová. Nakopírované recepty na přípravu byly všem k dispozici a velká část hostů využila příležitosti, aby si je odnesla domů na vyzkoušení.

„Po skončení besedy naši hosté odjeli, rodiče se rozešli do svých domovů, jen žáčkové zůstali ve škole, protože měli naplánovanou akci spaní ve třídě, kterou mají velice rádi," dodává ředitelka.

LUKÁŠ VANÍČEK