Když uplynul sotva měsíc od začátku školního roku, děti se dobře adaptovaly na to, že chodí do mateřské školy a to umožnilo uspořádat pro všechny výlet.
Časné vstávání dětem nevadilo, jen aby byly včas ve školce. A kam směřovaly dva plné autobusy, bezpečně řízené řidiči ze slatiňanské firmy pana Matějky? Přece na vojenské letiště v Pardubicích!

Tam na nás čekal ing. Šumpík z Chrasti, kterému patří velké poděkování za umožnění podívané tam, kam se jen tak někdo nedostane a který nás celou exkurzí provedl. Ani drobný déšť a vítr děti neodradil dívat se na startující a přilétající stíhačky, jejich rolování po ranvejích se zdravícími piloty v jejich kabinách. Obrovským zážitkem pro děti bylo posadit se do opravdového letadla nebo do helikoptéry.

V hangárech mohly vidět letadla a helikoptéry včetně řídících kabin, kam se některé z dětí i posadily a staly se na chvíli piloty. Sledovaly práci kolem přípravy letadel k letu, tankování petroleje a další zajímavosti, se kterými se v běžném životě těžko setkají. Nejvíc se všem líbila malá dopravní letadla, připomínající letadlo z knížek Bohumila Říhy Honzíkova cesta či O letadélku Káněti, které znají z poslechu četby a z prohlížení obrázků obou knih.

Zážitky z výletu děti vyprávěly se zaujetím a ztvárnily je do hezkých výtvarných prací, jež mohly zhlédnout rodiče dětí v mateřské škole. Návštěva letiště se také odrazila v dětských hrách.

Hana Rudová, ředitelka MŠ Slatiňany