Jaký večerníček mají děti ze Slatiňan nejraději? 2,5letý Lukáš zvolil Boba a Bobka, protože bydlí vklobouku který lítá a ostatní děti se kjeho názoru okamžitě připojily. Pak už se mluvilo jen a jen o dvou úžasných králíkách. Ale malá Martina má ráda pohádku o princezně a na otázku jakou že to myslí princeznu, odpověděla, no přeci maminku.

Kromě postaviček zvečerníčků pracují učitelky Jana Půlpánová a Lenka Macková také spohádkovou knížkou „Jak šel slon na houby“ od lužickosrbského spisovatele Jurije Brězana. Slon děti provází jednotlivým ročním obdobím, kluk Večerníček jim pomáhá sběžnými činnostmi.

„Těmto malým dětem vše vysvětlujeme názorně. Musí si to sami ozkusit, ohmatat. Většinou je to jejich první kontakt sokolním „cizím“ světem, ve kterém jsou sami bez svých blízkých. Ne vždy to zvládají slehkostí a někdy to bez slziček zkrátka nejde. O to je práce snimi náročnější. Děti dělají velké pokroky. Každý týden zvládnou něco nového,“ vysvětluje ředitelka Hana Rudová.

Jen o kousek starší děti chodí do třídy Písniček a učitelky Jitka Remešová a Hana Hamplová motivují své svěřence právě písničkami. Každý týden se děti naučí jednu a zároveň pracují stextem písně jako stématem. A protože vtomto období dozrávají jablka, tak se ve Slatiňanech zpívá „Měla babka čtyři jabka“, kreslí se červená jablíčka, vypráví se o podzimu a o podzimní přírodě. Třídní program nese název „Pojď, písničko, pojď si hrát, budeme se spolu smát“. A zazpívat svou oblíbenou písničku není pro tyto děti žádný problém. Mezi ty nejoblíbenější patří Prší, prší, jen se leje, Kočka leze dírou a Skákal pes přes oves.

„Vnaší mateřské škole podporujeme harmonický rozvoj dítěte po všech stránkách. Prohlubujeme jeho schopnosti a dovednosti a rozvíjíme dětskou fantazii. Je to práce náročná, ale smysluplná a krásná. Snažíme se dosáhnout toho, aby děti, které naši školu opouštějí, byly skutečnou jedinečnou osobností, vzhledem ke svému věku co nejvíce samostatné, sebevědomé a sebejisté, svlastním rozumem, schopné dívat se kolem sebe, uvažovat, tvořivě přemýšlet a jednat. Věřím, že se nám to daří,“ říká ředitelka MŠ ve Slatiňanech Hana Rudová.

Martina Šťastná