VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Názory z regionu

3.8.2018

Z redakční pošty: Ve Včelákově zalévají stromy

Včelákov – Jako celá naše vlast trpí zdrcujícími vedry, tak i naše obce nejsou od těchto klimatických podmínek osvobozeny.

2.8.2018

Osobnosti regionů: Církevní restituce dodatečně nedaňte. Je to jen populismus

/INFOGRAFIKA/ Zatímco většina Čechů zdanění finančních náhrad v rámci církevních restitucí podporuje, dvě třetiny osobností českých, moravských a slezských krajů oslovených v anketě Deníku to odmítají.

25.2.2017

Hemží se to v našem regionu různorodými akcemi

Ahoj. Je stále ještě únor, ale končí. Loučí se chlapec. Je větrno a deštivo a říkala mi skvělá vědma Milenka Marešová, že jí budí sny o povodních, tak si dejte vodohospodáři a majitelé chalup u potoků a řek bacha.

4.2.2017

Kalhoty jsou v(d)ěčné

Ahoj. A máme tu únor. Pokud je někdo, kdo stále ještě dodržuje svá novoroční předsevzetí, je to hrdina a patří mu pochvala a čokoládová medaile, pokud tedy jeho předsevzetím není dietní trápení, které ovšem bývá odměněno tím, že se např. vejdete do kalhot, ve kterých jste se ženil… A pozor! V nich se můžete blýsknout na některém plesů, neb sezóna tanečních hodokvasů jede na plné pecky.

28.1.2017

Logo Pardubického kraje je vývěsním štítem veřejného prostoru

Ahoj! Mediální vody rozčeřilo předvedení nového loga pro náš, tedy Pardubický, kraj. Zkusím být stručný.

21.1.2017

BABORÁKŮV TÝDEN: Schválený protikuřácký zákon je pokrytectví

Chrudim - Ahoj. Naši zvolení poslanci vyhráli svůj boj. Všimněte si slova boj, ještě se k němu vrátíme. Odmávli svůj zákon, tak zvaný protikuřácký. Úvodem sděluji, že už asi deset let nekouřím. To jen aby bylo jasno.

14.1.2017

Schodiště musí být funkční, jinak je paskvil

Ahoj. Je půlka ledna, chumelí a mrzne. Nějak jsme si odvykli, že to tak má být. Drhne to, je kosa jako v ruským filmu. Leden bývá ospalým a pomalu se rozbíhajícím měsícem, kdy se většina občanů pozvolna dostává do obvyklého pracovního tempa v novém roce s očekáváním pozitivních změn. Občas si někdo komplikuje život novoročním předsevzetím, na které se ale obvykle rychle zapomíná.

7.1.2017

Výstava ukazuje díla stvořená z kartonu

Ahoj. Je leden, měsíc, jehož jméno je logem současného počasí, které nás nutí točit knoflíky od kotlů různých topidel na doraz vpravo na max. Neboť my, bláhoví, kteří běháme jak o závod nedostatečně okabátění do zimy pro polena krbová, máme za to, že nás zachrání víra, že nám se přece chřipka musí vyhnout.

31.12.2016

A dost, na některé věci už nemám trpělivost

Ahoj. Přišel mi dopis. Žádné složenky, reklamní bláboly či od politiků doporučení, abych volil právě je. Dopis byl psán rukou a měl šest úhledně popsaných stran. Moje věrná čtenářka těchto glos, starší kamarádka ze Zaječic, sedla a napsala mi dopis. Nic podobného mě nepotkalo nejméně deset let!

17.12.2016

Dělat něco zadarmo pro druhé se moc nenosí

Ahoj. Za týden je Štědrý den. Svátek plný vůní, muziky, třpytivých světýlek, obdarování a pospolitosti, jindy tak zoufale chybějící v současném světě klamu a neupřímnosti. Tak tomu ovšem bylo vždy a vždy se našel někdo, kdo si stýskal. Tak proč bych to dnes neměl být já. O co jde?

10.12.2016

Naši učitelé i rodiče by dnes byli za mřížemi

Ahoj! Já vím, že je třetí adventní víkend, ale nedá mi to. Mediální svět pravděpodobně zešílel a nabízí nám veletoče jak z cirkusu Humberto.

3.12.2016

Nový festival bude pro Chrudim přínosem

Ahoj. Ve čtvrtek 1.12. v 11 hodin byla v Chrudimi tiskovka, která uváděla v život hudební festival Dagmar Peckové Zlatá pecka.

28.11.2016

Vchod do zámku prokoukl. Možná u něj bude také točna

Pardubice - Pardubický zámek se dočká dalších oprava vylepšení.

27.11.2016

Nestíháte? Vánoce tady budou za rok znovu!

Ahoj. Tak, a očekáváme první neděli adventní, která letos připadá na 27.11., a to je zítra. Do Vánoc je to přesně 25 dní, které bývají vyhrazeny na pečení cukroví, uklízení obydlí, shánění dárků, odskočit si na nějaký předvánoční koncert či trh, neb příležitostí je a bude přehršel. Je dobré také si pořídit, či lépe vyrobit adventní věnec vybavený čtyřmi svíčkami a zítra poprvé škrtnout a zapálit svíčku první.

19.11.2016

Neumíme se radovat z událostí

Ahoj, tak pan malíř podzim odkládá svou paletu a štětky, aby připravil jeviště pro bíle oděnou a chladnou paní Zimu, na kterou netrpělivě čekají v dlouhých řadách u vleků lyžníci i jinak vybavení pružní vyznavači sportů zimních. A Vánoce jsou za dveřmi a netrpělivě si mnou rukama, neb bude hodokvas hmotný, ale doufejme i duchovní.

12.11.2016

Mnohé předpovědi se tentokrát trefily vedle

Ahoj. Tak nám ti Amíci zvolili Donalda. Ne, to není ze Švejka, ale z tohoto týdne. Nepamatuji, že by se nějaké volení tak rozmazávalo v mediích. Také jsem nezaznamenal tolik odborníků na politiku v původní zemi indiánů.

6.11.2016

Na dlabání dýní dlabu, raději mám polévku

Ahoj. Tak máme za sebou udílení vyznamenání na Pražském hradě. Uděluje pan prezident Zeman na návrh různých organizací. Komu nakonec metál dá, je jen a jen na něm. Nebudu omílat, omleté, ale my Chrudimáci máme velkou radost, že byl oceněn pan generál Jaroslav Klemeš, Čestný občan města Chrudim, ke kterému cítíme obdiv, úctu a hluboký respekt za vše, co pro nás a naší zem udělal, neb je z těch, co konali.

30.10.2016

Dramaturgie pietních akcí potřebuje změnu

Ahoj. Je 28. říjen 2016 dopoledne, píšu tuto glosu a zadal jsem si, že se pokusím napsat, co tenhle svátek pro mne znamená. Je to podivné, napadají mne události na které hrdý nejsem. Je jich snad víc, než těch pozitivních, nebo je to jednoduší se vymezovat negativně?

28.10.2016

Karel H. Borovský a národní identita

V těchto dnech si připomínáme vznik samostatného československého státu 28. října 1918. Proč ale? Vždyť již patří minulosti, byl rozdělen na samostatnou Českou republiku a Slovenskou republiku. I přesto má tento svátek svůj význam.

22.10.2016

Boj s pomluvou je zbytečný a hodně vysilující

Ahoj. Vyrazil jsem na houby a nenašel nic. Ani ta příslovečná prašivka, tedy ta legendarní houba, která vůbec nemusí být nejedlá, tak ani ta nebyla.

15.10.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Co je zlo? Udělejme si v tom jasno

Chrudim - Ahoj. Potkal jsem známého, člena jedné z politických stran, která vysílala své spolustraníky do boje o kraj.

8.10.2016

Ořechy patří většinou rychlým veverkám

Ahoj. Co je na pořadu dne, ví každý, neb nedalo se přehlédnout. Ale já mám na zahradě ořešák. Co na tom? Řeknete si. Celkem nic. Jen každý rok svádíme společně se dvěma veverkami lítý boj o plody, tedy ořechy. Mám ty zlodějky pěkně pojmenované. Ta rezatá se jmenuje Pidluke a ta černá Padluke. Jakého jsou pohlaví, nevím, neb jsem to nezkoumal a je mi to vlastně fuk. Jakého druhu je ořešák, také nevím, neb jsem ho zdědil po majitelích předešlých.

1.10.2016

Zavítejte na výstavky!

Ahoj. A je tu říjen a podzim už namáčí štětky do barev a rozmáchlými tahy přebarvuje listí na stromech a paleta na které míchá odstíny je bohatá až k neuvěření, stejně k neuvěření je letošní sucho, které dělá vrásky zemědělcům, nám zahrádkářům, ale i těm, co mají co dočinění s vodou podzemní i té ostatní. Neb se nám jí nedostává. Jenom si představte, že by nám něco takového, jako je balená pitná voda, někdo nabídl, za mého či vašeho mládí.

17.9.2016

Blackout by prověřil naše plýtvání

Ahoj. Včera mne překvapila informace od mojí vlastní ženy Jany a to, že minulý rok jsme si už přitápěli, což je v těchto vedrech, které mi nedělají dobře, informace povzbudivá. Snad se to odrazí v ceně za otop.

11.9.2016

Kandidáti, dejte nám důvod vás hodit do urny (volební)

Ahoj. Ve středu jsem vernisážoval na zahájení výstavy kolegyně a kamarádky Lucie Staňkové v Hradci Králové. Má výstavu v Galerii Na Hradě a je fakt dobrá, tak pokud pojedete okolo, mrkněte jí na to. Výstava trvá až do 9. října.

3.9.2016

Věra zůstane už nafurt

Ahoj. Tento týden v úterý zemřela legenda československého sportu, odvážná a čestná Věra Čáslavská. Byla to hvězda světového sportu, sedminásobná olympijská vítězka a čtyřnásobná mistryně světa v gymnastice. Hodně smutná zpráva.

27.8.2016

Vydejte se večer s dekou třeba do Leťáku

Ahoj. Je poslední víkend letošních prázdnin s výhledem tropického počasí. Já být vámi sbalím deku, plavky, opalovací krém a upaluju k vodě. A dnes nabízím a doporučuji se s tou samou dekou vydat do chrudimského kina od nepaměti zvaného Leťák. Byly tendence mu říkat Letňák, což zní taky trochu chrudimsky, ale jenom trochu.

13.8.2016

Na velikosti okurek k nakládání bych trval

Ahoj. Je srpen, čas po chrudimské pouti. Svět se zbarvil do švestkově modré a nakladači okurek vyvalili sudy, ve kterých připravují kvas pro výrobu medicíny. Ač ne velký příznivec sportu, nechávám se vtáhnout do atmosféry letních olympijských her a sleduju výkony i atmosféru sportovců.

31.7.2016

Nejdůležitější je zbavit se strachu

Chrudimsko - Baborákův týden.

23.7.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: V Přestavlkách uctíme sv. Libora

Ahoj. Když jsem před deseti lety začal budovat v Přestavlkách svůj mnoho let nazad vysněný atelier a zprvu jsem do obce dojížděl za prací, aby nakonec jsem zjistil, že ,ač hrdý Chrudimák, trávím v Přestavlkách většinu času.

22.7.2016

Otázka pro ... místostarostu Jana Čechlovského

Chrudim - Když započala rekonstrukce Široké ulice, byl jste starostou města Chrudim. Jak s odstupem času vnímáte tuto zásadní proměnu? Víte, jaké jsou názory lidí? Máte zprávy o tom, že by byla narušená statika domů lemujících ulici?

22.7.2016

Vaše názory na téma chrudimské Široké ulice

Chrudim - Přinášíme vybrané názory našich čtenářů, kteří zareagovali na naši výzvu na Facebooku.

21.7.2016

Pohostinnost je princip, který patří k hodnotám a tradici Západu

Střední Evropa vždy kulturně a nábožensky patřila k Západu. Strach z komunismu, který byl pro naši společnost a zejména pro jednotlivce a jejich rodiny velkou tragédií, nyní vystřídala nová hrozba, strach z islámských uprchlíků.

18.7.2016

'Česká republika a její lidé mají obrovský potenciál,' říká Hilario Virgo

Pardubice /ROZHOVOR TÝDNE/ - Pastor z Latinské Ameriky má druhý domov v Pardubicích.

16.7.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Kdo jde s názorem na trh, musí čekat odpověď

Ahoj. To si tak pobrukuju tu dovolenkovou píseň o tom, jak jsou všichni už v Mexiku. Tím však nemyslím, že by ta pěseňka byla o dovolené, ale myslím to obrazně, abych nebyl chycen na švestkách někým, kdo nemá nadhled a neumí přemýšlet v rovině nadsázky.

9.7.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Okurková sezóna. Tak co, Láďo?

Ahoj. Čas dovolených se pozná bezpečně. Na sociálních sítích se to modrá mořem a fotografiemi úžasné večeře se sklenkou vína, a to vše na pozadí vln a vlnek, ve kterých občas zahlédnete hlavu toho kterého vychloubače z našich přátel.

2.7.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Josefa Ressela si přivlastňují i v zahraničí

Ahoj. Dnes jenom heslovitě. Letos uplyne 150 let od uznání patentu lodního šroubu americkou Akademií věd ve Washingtonu. Myslím, že ani nemusím psát, komu to uznání.

26.6.2016

Slouhové režimu nám dříve kazívali dovolenou

Ahoj. Nedávno mi psal jeden staromilec, nebo snad měl ztrátu paměti, nebo já už fakt nevím, co vede některé lidi k tomu, že si lakují život před převratem tak na růžovo.

18.6.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: I na úplném konci světa můžete potkat krajana

Ahoj. Červen je v půli a ti, co si nestihli zabukovat letní dovolenou, nervózně pokukují po destinacích, kde je bezpečno a milo. A je to v současném světě čím dál tím víc komplikovanější a nástrahy číhají na každém kroku. Je to docela paradox.

12.6.2016

Necita, možná i kazisvět, vlčí máky pokosil. Zázrak je pryč

Ahoj. Pokud jste závislí, tak jako já, na domácí šťávě z květu bezu, máte nejvyšší čas otrhat květ stačí tak asi 40 květů 4 litry převařené studené vody 20 dkg kyseliny citrónové a špetka přípravku na konzervování.

4.6.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Loutkářská Chrudim si může vzít od Zlína příklad

Ahoj! Začínají červenat třešně, mé oblíbené ovoce, které se trochu nezaslouženě stalo symbolem pohrobků bolševického teroru, po kterém se ještě mnoha zoufalým nostalgikům stýská a nesmyslně šíří různé bláboly, jako např. za kolik korun se tehdy dal koupit rohlík, či benzín, ale zapomínají porovnat výši platů tehdy a nyní. Mnozí to dělají záměrně, druzí z blbosti. Tož tak.

28.5.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Dnes trochu propagačně

Ahoj. Končí květen, měsíc pučení, květů a lásky. Básníci, pokud z toho všeho nezešíleli, tak unaveni smolí své rýmy na otrhané okvětní lístky mandloní. Jak poetické!

22.5.2016

Opět bouračky – tady už jde o život

Ahoj. Příští týden je ten poslední v květnu, takže pokud jste to všechno, myslím lásku, líbání a tak, nestihli, tak se vším praštěte o zem a vydejte se to vyhledat a nebo jen tak to běžte udělat, neb není špatné poslechnout moudrou matku přírodu, či klasiky.

15.5.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Kterak splatit nový úžasný chrup?

Ahoj, předevčírem byl pátek třináctého a je zvláštní, jak už dopředu je člověk ovlivněn pověrou, že je to den, kdy je lepší sedět doma na sedínce a nedělat nic.

8.5.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Květen není jen měsícem malířů

Ahoj. Je květen měsíc, který už ve svém názvu má předurčeno, co je jeho hlavním poznávacím atributem.

30.4.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Dnešní noc bude skutečně magická

Ahoj. Tento víkend je ve znamení magické noci, které se říká Valpružina nebo Filipojakubská. Keltové slaví 30. dubna večer svátek jara Baltain či Beltine, protože každý keltský den začíná večerem.

23.4.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Běžte přivítat císaře Karla IV.!

Ahoj! Je sobota a na chrudimské náměstí dnes dopoledne přijede císař Svaté říše římské a český král Karel IV. se svou družinou a na dlážděném žulovém kopci před kostelem se odehraje bohatá kulturní hostina k poctě 700. výročí narození Otce vlasti.

16.4.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Mám strach z našeho strachu

Ahoj. Jsme v půli měsíce, který začal dnem plným srandy, tedy aprílem, po kterém se měsíc také jmenuje, ale ne u nás v Česku, ale v cizích zemích čili v cizině, jak kdo chce.

9.4.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Škoda, Kabinet Ex Libris změní působiště

Ahoj. Chrudim a Ex libris. Spojení, které dlouhé roky bylo pro příznivce grafiky a zvláště té drobné značkou té nejvyšší kvality.

26.3.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Vajíčka mají magickou moc

Ahoj. U nás v Přestavlkách se nemůže stát, že byste nezaregistrovali blížící se Velikonoce. Neb každé ráno vás vzbudí čiperní chlapci s řehtačkami pobíhající po vsi a zvukem z těchto nástrojů vám připomínají několik dní předem, že se bude slavit.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT