VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Názory z regionu

21.7.2016

Pohostinnost je princip, který patří k hodnotám a tradici Západu

Střední Evropa vždy kulturně a nábožensky patřila k Západu. Strach z komunismu, který byl pro naši společnost a zejména pro jednotlivce a jejich rodiny velkou tragédií, nyní vystřídala nová hrozba, strach z islámských uprchlíků.

18.7.2016

'Česká republika a její lidé mají obrovský potenciál,' říká Hilario Virgo

Pardubice /ROZHOVOR TÝDNE/ - Pastor z Latinské Ameriky má druhý domov v Pardubicích.

16.7.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Kdo jde s názorem na trh, musí čekat odpověď

Ahoj. To si tak pobrukuju tu dovolenkovou píseň o tom, jak jsou všichni už v Mexiku. Tím však nemyslím, že by ta pěseňka byla o dovolené, ale myslím to obrazně, abych nebyl chycen na švestkách někým, kdo nemá nadhled a neumí přemýšlet v rovině nadsázky.

9.7.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Okurková sezóna. Tak co, Láďo?

Ahoj. Čas dovolených se pozná bezpečně. Na sociálních sítích se to modrá mořem a fotografiemi úžasné večeře se sklenkou vína, a to vše na pozadí vln a vlnek, ve kterých občas zahlédnete hlavu toho kterého vychloubače z našich přátel.

2.7.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Josefa Ressela si přivlastňují i v zahraničí

Ahoj. Dnes jenom heslovitě. Letos uplyne 150 let od uznání patentu lodního šroubu americkou Akademií věd ve Washingtonu. Myslím, že ani nemusím psát, komu to uznání.

26.6.2016

Slouhové režimu nám dříve kazívali dovolenou

Ahoj. Nedávno mi psal jeden staromilec, nebo snad měl ztrátu paměti, nebo já už fakt nevím, co vede některé lidi k tomu, že si lakují život před převratem tak na růžovo.

18.6.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: I na úplném konci světa můžete potkat krajana

Ahoj. Červen je v půli a ti, co si nestihli zabukovat letní dovolenou, nervózně pokukují po destinacích, kde je bezpečno a milo. A je to v současném světě čím dál tím víc komplikovanější a nástrahy číhají na každém kroku. Je to docela paradox.

12.6.2016

Necita, možná i kazisvět, vlčí máky pokosil. Zázrak je pryč

Ahoj. Pokud jste závislí, tak jako já, na domácí šťávě z květu bezu, máte nejvyšší čas otrhat květ stačí tak asi 40 květů 4 litry převařené studené vody 20 dkg kyseliny citrónové a špetka přípravku na konzervování.

4.6.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Loutkářská Chrudim si může vzít od Zlína příklad

Ahoj! Začínají červenat třešně, mé oblíbené ovoce, které se trochu nezaslouženě stalo symbolem pohrobků bolševického teroru, po kterém se ještě mnoha zoufalým nostalgikům stýská a nesmyslně šíří různé bláboly, jako např. za kolik korun se tehdy dal koupit rohlík, či benzín, ale zapomínají porovnat výši platů tehdy a nyní. Mnozí to dělají záměrně, druzí z blbosti. Tož tak.

28.5.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Dnes trochu propagačně

Ahoj. Končí květen, měsíc pučení, květů a lásky. Básníci, pokud z toho všeho nezešíleli, tak unaveni smolí své rýmy na otrhané okvětní lístky mandloní. Jak poetické!

22.5.2016

Opět bouračky – tady už jde o život

Ahoj. Příští týden je ten poslední v květnu, takže pokud jste to všechno, myslím lásku, líbání a tak, nestihli, tak se vším praštěte o zem a vydejte se to vyhledat a nebo jen tak to běžte udělat, neb není špatné poslechnout moudrou matku přírodu, či klasiky.

15.5.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Kterak splatit nový úžasný chrup?

Ahoj, předevčírem byl pátek třináctého a je zvláštní, jak už dopředu je člověk ovlivněn pověrou, že je to den, kdy je lepší sedět doma na sedínce a nedělat nic.

8.5.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Květen není jen měsícem malířů

Ahoj. Je květen měsíc, který už ve svém názvu má předurčeno, co je jeho hlavním poznávacím atributem.

30.4.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Dnešní noc bude skutečně magická

Ahoj. Tento víkend je ve znamení magické noci, které se říká Valpružina nebo Filipojakubská. Keltové slaví 30. dubna večer svátek jara Baltain či Beltine, protože každý keltský den začíná večerem.

23.4.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Běžte přivítat císaře Karla IV.!

Ahoj! Je sobota a na chrudimské náměstí dnes dopoledne přijede císař Svaté říše římské a český král Karel IV. se svou družinou a na dlážděném žulovém kopci před kostelem se odehraje bohatá kulturní hostina k poctě 700. výročí narození Otce vlasti.

16.4.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Mám strach z našeho strachu

Ahoj. Jsme v půli měsíce, který začal dnem plným srandy, tedy aprílem, po kterém se měsíc také jmenuje, ale ne u nás v Česku, ale v cizích zemích čili v cizině, jak kdo chce.

9.4.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Škoda, Kabinet Ex Libris změní působiště

Ahoj. Chrudim a Ex libris. Spojení, které dlouhé roky bylo pro příznivce grafiky a zvláště té drobné značkou té nejvyšší kvality.

26.3.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Vajíčka mají magickou moc

Ahoj. U nás v Přestavlkách se nemůže stát, že byste nezaregistrovali blížící se Velikonoce. Neb každé ráno vás vzbudí čiperní chlapci s řehtačkami pobíhající po vsi a zvukem z těchto nástrojů vám připomínají několik dní předem, že se bude slavit.

19.3.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Relaxační přestávky pomohou

Ahoj. A jaro je tu! Astronomicky v neděli 20.3. v 5. 30 hod. Není téměř místa, kde by se k této události obyvatelé nevyjádřili, tu vynášením smrtky, či Morany nebo Morény – jak je libo – či nějakým tím jarmarkem neseným v duchu blížících se svátků Velikonočních, kde si tím vším zbožím jarním či písničkou můžete tento víkend naladit duši do světle zelena.

13.3.2016

Evangelický pastor: V čem jsou si podobné Bible a Korán

Dvakačovice - Čeho se poctivý čtenář dobere, když začne číst Korán? Nikdy se snad tolik nepsalo a nemluvilo o islámu, jako se píše a mluví dnes.

12.3.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Zkusme si popovídat o Mubasu bez emocí

Ahoj. V pátek před týdnem jsme si připomněli pranostiky na březen a ejhle ono to funguje i přes rozmělňování čtyř ročních období globálním oteplováním.

10.3.2016

Pavel Křivka:„K fangličkovému divadlu okolo Tibetu je už skoro škoda slov“

Pardubice – K fangličkovému divadlu okolo Tibetu je už skoro škoda slov. Novinkou letošního roku je ale komentář pardubického primátora Martina Charváta, který uvádí, že jsou „Tibeťanům odpírána práva na vzdělání".

7.3.2016

Kazatel Dušan Ehmig: "Jaký půst si přeje Bůh, Hospodin?"

Dvakačovice - Odpověď najdeme už v Bibli ve Starém zákoně, v poeticky sepsané knize nazvané Kniha Izajáš (hebr. Sefer Ješa'jahu).

5.3.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Pranostiky počasí rozumí

Ahoj. Nastal březen a je zvláštní, jak taková rýmovačka z ranku pranostik okamžitě naskočí.

27.2.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Na studánku nemáme patřičné bankovky

Ahoj. Rušil jsem včera výstavu v pardubickém divadle a když už jsem ji měl naloženou v autě, odvezl jsem některé obrazy do Sv. Mikuláše, který je součástí obce Vraclav.

20.2.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Stížnostem Medlešických rozumím

Ahoj. Příští týden jsou jarní prázdniny. Jak už název napovídá, není na co čekat a období rozpuku a všech těch dějů, které tepelný urychlovač slunce rozpoutá, může začít.

30.1.2016

BABORÁKŮV TÝDEN: Koho to umění zajímá?

Ahoj. Končí leden a teď to bude o čekání na sluníčko a na ozón jarního fénu. Ale jako všechno, i to jaro se nakonec dostaví a to tak, že nečekaně brzo, téměř jako stáří.

10.12.2015

Rok na vesnici: Teplo krajiny. Takové bývaly Vánoce

Už je tu opět ten krásný čas, čas adventní, čas očekávání Vánoc. Náměstí a návsi se rozsvěcují vánočními stromy, výklady obchodů jsou vyzdobeny a nastává každoroční mumraj shánění dárků, nákupů, pečení cukroví. Nastává ale také čas vzpomínek jak to bylo dřív, když ještě byli rodiče, o Vánocích se všichni sjeli a všem nám bylo moc dobře.

8.12.2015

Andělská návštěva a Třináct adventních zastavení v Dvakačovicích

O druhé neděli adventní v sále místní evangelické fary za účasti čtyřiceti věřících sloužil bohoslužby nový synodní senior Českobratrské církve evangelické, někdejší pardubický farář, Daniel Ženatý. Byla to jeho úplně první oficiální návštěva ve sboru a služba věřícím ve funkci po zvolení Synodem evangelické církve.

5.12.2015

BABORÁKŮV TÝDEN: Zapomeňme na bubáky

Ahoj. A dnes je Mikuláš, ten svátek obchůzek, řinčení řetězů, blekotání podivných a někdy i strašidelných masek čertů a líbezných andělů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT