VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Názory z regionu

6.6.2015

BABORÁKŮV TÝDEN: Piráti dobře hrají svoji opoziční roli

Ahoj. Chrudimská politická opozice, hoši a dívky , kteří nesedí na radnici, jsou v rolích těch, co mají prověřovat. Kdysi za bolševiků se říkalo: „Důvěřuj, ale prověřuj." To heslo ale nebylo myšleno tak, že by občan prověřoval bolševika, ale bolševik občana.

5.6.2015

Nevyhánějte kuřáky! Je to zbytečné

Glosa redaktora Lukáše Vaníčka.

24.5.2015

BABORÁKŮV TÝDEN: Sprosťárny ne. Nevíte, kdo vás poslouchá

Ahoj. Zaznamenal jsem několik událostí. Zaprvé: setkání nazvané „Restart letního kina." Je na něm zajímavé , že se během několika let podařilo to, co by mělo být samozřejmostí hned na počátku. Hodnotné území ve městě prodiskutovat s obyvateli, co tam chtějí mít, a potom jejich přání zadat odborníkům k realizaci. Ne obráceně. Umrtvit kino. Postavit obytný dům na hranici pozemku, kabinetně vymyslet projekt, který vyhovuje těm, co ho vymýšlejí, a v rychlosti bez oponentury konat.

16.5.2015

BABORÁKŮV TÝDEN: Ohledně Leťáku věřím v dohodu

Chrudimský výtvarník Ivan Baborák se ve své pravidelné víkendové glose tentokrát věnuje tématu Leťáku.

13.5.2015

Rom nebo Cikán? Svírá nás pařát politické korektnosti

Ziganos, Gitanos, Gitanes, Gypsy - názvy, které jinde nevadí

9.5.2015

BABORÁKŮV TÝDEN: Kdy vlastně klást věnce?

Ahoj. Máme máj a s tím spojené oslavy bývalého státního svátku, který se slavil od roku 1947 do roku 1991, a to 9. května, a jmenoval se Den vítězství nad hitlerovským fašismem a osvobození naší vlasti Sovětskou armádou.

2.5.2015

BABORÁKŮV TÝDEN: Magie se střídá s dobrodružstvím

Ahoj, tak doufám, že jste celkem bezpečně přežili filipojakubskou noc, zvanou též Valpružina noc, či Beltine, což je svátek z rodu pohádkových a starodávných. Dodnes velmi oblíbený a s úctou udržovaný obyčej, který má mnoho významů. Je to noc, kdy se může stát ledacos.

30.4.2015

Miroslav Tejkl: Proč se neslaví také jinde?

V souvislosti s osvobozením Plzně americkou armádou je naplánována grandiózní oslavná akce jako vždy rozsáhlá a nyní při kulatém výročí konce války ještě o to větší.

25.4.2015

BABORÁKŮV TÝDEN: Mácha by se asi hodně podivoval

Ahoj, je poslední víkend v dubnu a s globálním oteplováním se květen, co do názvu měsíce, usídlil na naší zahradě už nyní a člověk zapojený do pracovní činnosti zahrádkářské se nestačí každý den podivovat a obdivovat kouzlům, které si pro nás zahrada připravuje.

18.4.2015

BABORÁKŮV TÝDEN: Říci „NE" může být pozitivní čin

Ahoj! Je půlka dubna a příroda poháněná raketovým motorem čaruje, a to rychlostí blesku. Hbití zahrádkáři nestíhají tempo růstu a pučení. Večer se povinně pokoušejí regenerovat unavené údy od mnohdy namáhavého jarní fitka čajem z kopřiv a jiných bylin, aby vyčerpáni nakonec padli do polohy horizontální, k smrti zmoženi.

12.4.2015

BABORÁKŮV TÝDEN: Ve Skutči kulturu umí

Ahoj. V pátek jsme s mým starším kamarádem malířem Jardou Korečkem stříhali v našem sadu větve stromů. On, specialista na malbu krajin a postřižiny našeho sadu, já jako odnašeč větví a podavač nůžek a pil.

31.3.2015

Anketa: Jaký obchod či službu byste ve svém městě uvítali?

Chrudimsko - Chrudimský deník se ptal ve třech největších městech regionu, jaké služby a obchody tamním obyvatelům nejvíce scházejí. Výsledky vypovídají o tom, že poptávku po základních surovinách a zboží podnikatelé a prodejci uspokojují.

28.3.2015

BABORÁKŮV TÝDEN: Pozoruji nedostatek koled

Ahoj. Nezapomeňte se připravit na svátky jara. Velikonoce jsou už příští víkend!

21.3.2015

BABORÁKŮV TÝDEN: Jsem pro to, ať kamarádi z NATO projedou Českem

Ahoj. A máme to za sebou. Dva úkazy z ranku astronomického. Jako první se v pátek představilo zatmění slunce, a to okolo 9. hodiny ranní a jaro nastoupilo svou vítěznou pouť těsně před půlnocí, a to úplně přesně ve 23:44:53h, což je podle mne dokonalý důkaz počtářské virtuozity těch, kteří se tím zabývají.

8.3.2015

BABORÁKŮV TÝDEN: Vyúčtování kafe je smutné čtení

Ahoj. A je tu březen a zpěvné ptactvo rozjelo ranní koncerty na plné pecky a to asi proto, aby poskytli info, že je to natuty, že lásky čas je nablízku a ať o tom nikdo nepochybuje. Chrudimský kavárník Richard Alexa je z těch mladých bojovníků, kteří s otevřeným hledím, zarputilostí a silným stiskem psů bojových plemen v důsledku dokáže to, co mnozí vzdávají hned v počátku.

28.2.2015

BABORÁKŮV TÝDEN: Kde jsou ti čtenáři poezie?

Ahoj. Tak minulý týden v pátek byl „Hozený klobouk" v Chill café v Chrudimi. Ne, nejsem blázen, že přicházím s křížkem po funuse. Já tyhle sloupky píšu v pátek ráno a mám na to dvě hoďky, víc ani ň. A v novinách tištěných vycházím v sobotu. Je to honička. Pro mne zábava na jedno kafe. No ale zpět do Chill café, večer takto pojmenovaný se konal a bude konat každý měsíc a je určen poesii a muzice. Panebože, poesie! Koho to vlastně zajímá?

18.2.2015

GLOSA: Ten poslední si to vyžere se vším všudy

Glosa redaktora Lukáše Vaníčka.

17.2.2015

Trunečková: Při propagaci Zdravého města se neplýtvá

Chrudim -  Koordinátorka projektu Zdravé město a místní Agenda 21 Šárka Trunečková zareagovala na článek Chrudimského deníku otištěný 12. února.

15.2.2015

Víkendová otázka Deníku: Jste odhodláni k jarnímu půstu?

Chrudimsko - Vybrané osobnosti z regionu pravidelně každý týden sdělují na stránkách Deníku své názory k aktuálním tématům. Nejinak tomu bylo i tentokrát.

14.2.2015

Baborákův týden: Jakýpak import svátku, přátelé?

Chrudimsko - Ahoj. Masopust končí a i na chrudimském Resselově náměstí se odehraje dnes Masopustní jarmark. Obchůzka masek se vydá v 9.00 od Muzea Širokou ulicí a povede ji soubor Kohoutek a ke všemu tomu veselí a bujné radosti zahraje dechovka pana Svatoše. Sobota je i ve znamení svátku Sv. Valentýna.

13.2.2015

Anketa Deníku: Obáváte se pátku třináctého?

Chrudimsko - Zástupce Deníku se opět zeptal náhodně vybraných respondentů na názory k dalšímu aktuálnímu tématu.

8.2.2015

BABORÁKŮV TÝDEN: Na snímcích lidé hledají své domy

Ahoj. Kde kdo je překvapen obrovským úspěchem facebookové stránky nazvané Vzpomínky na starou Chrudim, která, zdá se mi, vznikla mimoděk, ale vzápětí si získala neuvěřitelnou pozornost místních i jiných. Prostě těch, kteří mají rádi město Chrudim a vzpomínky, tedy historii města. Dnes už jich je víc, jak 2 000.

2.2.2015

BABORÁKŮV TÝDEN: Už si u felčarů ukazujeme jizvy

Ahoj. Končí leden a lyžníci se dočkali a i celý byznys okolo zimních horských radovánek je konečně nasmátý, neb bez mrazu a sněhu si nezalyžuješ a když, tak na trávě a blbě.

25.1.2015

BABORÁKŮV TÝDEN: Dobří přátelé, to je obrovské štěstí

Ahoj, tak nás, Chrudimáky, poslal prezident Miloš do muzea kuriozit. Důvod? Předlouhá doba povolebního dohadování.

11.1.2015

BABORÁKŮV TÝDEN: Bude na návštěvu prezidenta stačit pauza?

Ahoj. Je tu nový rok, dokulata zatočený. Jaký bude? Nevím. Asi takový, jaký si zasloužíme, aby byl. Neb jsme to my, kdo rozhoduje. Ale kdo se v té politice, i regionální, má vyznat? Nevím. Co vím bezpečně, je to, že pokud budeme my sobečtí a ignorantní, budou sobečtí a ignorantní i naši vůdci.

28.12.2014

BABORÁKŮV TÝDEN: Pohanům chybí pevný itinerář Vánoc

Ahoj. Je svatého Štěpána, neb tento text píšu v pátek 26. prosince před polednem. Pod nos mi voní husa, co se peče pod alobalem od včerejška v troubě. Nejdříve na 70 stupňů přes noc a okolo 11. hodiny tandem babička a moje manželka Jana přidaly plyn v troubě na pečících 200 stupňů. Náš dům se naplňuje vůní, kterou Coco Chanel, i kdyby chtěla moc, nenamíchá. Mám, přiznám se, s psaním o Vánocích trochu problém.

24.12.2014

Vánoční promluvy: Pokoj a radost lidem dobré vůle

Jedna z katechetek, učitelek náboženství, která mně pomáhá, v jedné hodině řekla:„Cesta pozemským životem, to je cesta pouští. Na poušti cítí člověk Boží blízkost". Ano, může tomu tak být. Poušť má totiž své oázy. „Poušť je krásná tím, že skrývá někde studnu", řekl velký francouzský spisovatel.

21.12.2014

BABORÁKŮV TÝDEN: Žádný nákup, jenom báseň

Ahoj. Je poslední víkend před tím očekávaným svátkem všech svátků a dilema se vkrádá.

14.12.2014

BABORÁKŮV TÝDEN: Tvořiví mají novou šanci

Tradiční víkendová glosa výtvarníka Ivana Baboráka.

11.12.2014

Díky dobrovolnici neupadl senior do letargie

Chrudim - Dnes bych se rád vrátil k popisu konkrétních situací našich konkrétních dobrovolníků. Dnes to bude obzvláště dobrý příklad, jak může být dobrovolnictví přínosné, a to jak pro klienta této služby, tak pro ty, kdo ji provádějí. Kvůli ochraně osobních údajů neuvádím ani jména ani konkrétní místa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení